נוני מוזס וחבר הכנסת איתן כבל, ללא קרדיט

תיק 2000: ח"כ איתן כבל ומו"ל "ידיעות אחרונות" נחקרו במשטרה

הח"כ מהמחנה הציוני נחקר באזהרה, במסגרת התיק שעוסק בשיחות בין נתניהו והמו"ל, ארנון מוזס, שנחקר גם הוא. כבל: "השבתי לכל מה שנשאלתי, כמו תמיד פעלתי כחוק"

חבר הכנסת איתן כבל (המחנה הציוני) וכן מו"ל ידיעות אחרונות, ארנון (נוני) מוזס, נחקרו היום (חמישי) ביחידת להב 433 של המשטרה, במסגרת תיק 2000. כבל נחקר באזהרה וייתכן כי יעומת בהמשך עם מוזס, על כך פורסם לראשונה בחדשות עשר. 

החוקרים מעוניינים לדעת אם היו מגעים בין מוזס לכבל, בעקבות לכאורה כישלון השיחות בין נתניהו למו"ל. כבל כבר מסר עדות במסגרת החקירה, ובה טען כי לא היו לו שום מגעים עם מוזס, אך מאז הצטברו עדויות חדשות. ייתכן שגם רה"מ נתניהו ייאלץ להיחקר שוב גם בתיק 2000.

הפרשה עוסקת בשיחות שנערכו בין מוזס לראש הממשלה בנימין נתניהו לגביי אופן הסיקור ב"ידיעות" ותפוצת העיתון המתחרה, "ישראל היום". כבל הוביל את חוק "ישראל היום", שנועד להגביל את הפצת העיתון בחינם. הצעת החוק עברה בקריאה טרומית בכנסת, למרות התנגדות נתניהו, והייתה לאחת מהסיבות לפירוק ממשלת נתניהו הקודמת.

 מול ידיעות אחרונות, ארנון נוני מוזס
 

מו"ל ידיעות אחרונות, ארנון (נוני) מוזס (חדשות עשר)

 

כבל כתב בחשבון הטוויטר שלו, מעט לאחר הפרסום על חקירתו: "נחקרתי היום קצרות במסגרת פרשת ״ביבי - מוזס״ המוכרת כתיק 2000. השבתי לכל מה שנשאלתי ואני סומך על רשויות החוק; כמו תמיד פעלתי כחוק ואני מציע להתאזר בסבלנות עד השלמת החקירה".

יו"ר המחנה הציוני, אבי גבאי, שוחח עם כבל לאחר חקירתו. "אני מעריך מאוד אותו ואת פעילותו הציבורית והפרלמנטרית ומאחל לו שהדברים יתבהרו בהקדם ולטובה", אמר לאחר השיחה. "עם זאת, וגם כשהדברים פחות נוחים, חשוב להבהיר: אני מגבה באופן מלא את עבודת המשטרה ורשויות החוק ומקווה למיצוי מהיר של החקירה".

 איתן כבל, חבר כנסת מהמחנה הציוני
 

איתן כבל, חבר כנסת מהמחנה הציוני( חדשות עשר)

 

ארי הרו, לשעבר ראש הסגל של נתניהו, משמש כעד מדינה בפרשה, כאשר הקלטת השיחות בין נתניהו למוזס נמצאו במהלך חיפוש במכשיר הטלפון שלו. הרו התבקש על ידי ראש הממשלה לבדוק היתכנות לעסקה עם מוזס, כך פורסם לראשונה בחדשות עשר. לטענתו של הרו, הוא פעל בהתאם לרצונו של נתניהו להגיע לעסקה מול מוזס בנוגע ל"ישראל היום". על פי הערכות, הרו מסר מידע משמעותי בתיק 2000.

במסגרת הסכם עד המדינה, הרו צפוי למסור מידע הנוגע לחקירות ראש הממשלה ויודה בעבירות של מרמה והפרת אמונים, במקום בעבירות שוחד שבהן נחקר. בנוסף, הוא ישלם קנס של 700 אלף שקלים ויבצע עבודות שירות במשך שישה חודשים.

 ראש הממשלה בנימין נתניהו לצד ארי הרו, ראש הסגל לשעבר
 

ראש הממשלה בנימין נתניהו לצד ארי הרו, ראש הסגל לשעבר( חדשות עשר)

 


בעיתון "הארץ" דווח בחודש מארס 2017 כי המשטרה חושדת שמוזס הסכים לבקשת נתניהו לשנות לרעה את טון הסיקור כלפי נפתלי בנט, ובתמורה יסכים ראש הממשלה להעברת "חוק ישראל היום". אם הדיווח נכון, מדובר למעשה בהוכחה הראשונה, לכאורה, למתן "דמי רצינות" ממשיים מצד מוזס, במסגרת המשא ומתן בינהם להחלשת העיתון המתחרה.

על פי הערכות "הארץ", גישתו של היועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט, היא שהטיית סיקור תקשורתי, כחלק מיחסי תן וקח, היא שוחד לכל דבר ועניין. עוד נטען בדיווח כי נתניהו - שהיה מעוניין בהיחלשותו של נפתלי בנט בבחירות האחרונות - ביקש ממוזס להפסיק "לעטוף בצמר גפן" את יו"ר הבית היהודי, וגם את יו"ר כולנו, משה כחלון. מהלך זה נכלל בהבטחתו הזכורה של מוזס, שיפעל כדי שנתניהו יישאר בראשות הממשלה "כמה זמן שירצה".


באחת הפגישות בין השניים, נטען ב"הארץ", מוזס הודיע לנתניהו ש"נושא בנט טופל". כהוכחה, הציג מוזס לנתניה כתבה שפורסמה באתר ynet שבבעלותו, לפיה נבנו רק 39 מעונות יום לגיל הרך מתוך 700 עליהם התחייב בנט בכהונתו כשר הכלכלה.

 שלדון אדלסון במסיבת עיתונאים במקאו
 

שלדון אדלסון במסיבת עיתונאים במקאו (רויטרס)

 

איל ההון ובעלי העיתון "ישראל היום", שלדון אדלסון, העיד במסגרת חקירת הפרשה לפני כחצי שנה. המיליארדר אמר לחוקרי המשטרה בעדותו כי נתניהו לא פנה אליו בעקבות שיחותיו עם מוזס. בכך לא הפתיע אדלסון את החוקרים, כאשר שלל לחלוטין אפשרות לביטוי מעשי של הדברים שעלו בהקלטות.

אדלסון העיד כי לא קיבל שום פנייה בעניין מחירי המודעות בעיתון שבבעלותו, וגם לא לגבי היקפי התפוצה של העיתון שמחולק בחינם לאזרחי ישראל. איל ההון העיד גם, כצפוי, כי נתניהו לא פנה אליו לגבי אפשרות של תמיכה בחוק "ישראל היום", המטיל מגבלות על הפצת העיתון.

עדותו של אדלסון כאמור ענתה לציפיות החוקרים, והתנהלה במידה רבה עבור הפרוטוקול, כפי שנשאלו אחרים ששמותיהם עלו בשיחות המוקלטות. גורם משפטי אמר הערב לחדשות 10, לאחר גביית עדותו של אדלסון, כי עד כה לא נמצא ביטוי מעשי להצעות שנידונו בהקלטות.

כלומר שחוקרי המשטרה לא מצאו פעולות שנעשו בכנסת על מנת לקדם או לפגוע בחוק ישראל היום. כמו כן לא נמצאו עדויות לגבי הוראות שהועברו בין נוני מוזס לעורכים או לכתבי העיתון. כך שכרגע השאלה היא האם עצם השיחות בין נתניהו ומוזס הן עבירה פלילית.