"אם יהיה מרחק בין המינים בצה"ל - לא נצטרך קמפיין כמו Me Too"

הרב אפרתי הגיב ב"לונדון את קירשנבאום" לסערת גיוס הנשים לצבא וקרא לא להתגייס ליחידות מעורבות. הרב דרוקמן התייצב לצד הרמטכ"ל: "נותן בו אמון מלא - מוכרחים להתגייס"

מינויה של הטייסת סרן ט' לתפקיד מפקדת טייסת תעופה, האישה הראשונה שמכהנת בתפקיד זה, החזיר לסדר היום את השיח אודות שירות משותף של נשים וגברים בצה"ל ועורר סערה. הרב ברוך אפרתי, יו"ר רבני "דרך אמונה", של הציונות הדתית השמרנית, התראיין לתוכנית "לונדון את קירשנבאום" ואמר כי "צריך להיות מרחק בין נשים וגברים בצבא כדי שלא נצטרך קמפיינים כמו "Me Too" והטרדות שקיימות בעולם המערבי".

לדבריו, "העולם ההלכתי יהודי יצר את ההפרדה הנורמלית, הבריאה בין גבר לאישה והיא מחייבת את כל היהודים. היהודים הדתיים גם שומרים על ההלכה הזאת". הרב אפרתי טוען כי לא הייתה קריאה מצדם שלא להתגייס לצה"ל, אלא לא להתגייס ליחידות מעורבות, שבהן יש "תערובת פסולה מבחינה הלכתית", כלשונו.

>> כתבות נוספות בחדשות עשר:

חודשים אחרי ששוחרר ממאסר: כתב אישום הוגש נגד עבריין מין

עבריין נמלט שהורשע בהריגת פלסטיני נעצר בברזיל והוסגר לישראל

אחרי שנים של נתק: הקוריאות יתחרו יחד באולימפיאדת החורף

הרמטכל גדי איזנקוט בכנס השנתי לזכרו של רב-אלוף אמנון ליפקין-שחק במרכז הבינתחומי הרצליה
 

"מפר את האיזון". הרמטכל גדי איזנקוט במרכז הבינתחומי הרצליה עדי כהן צדק

 

עוד הוא הוסיף כי האיזון הזה בצבא נשמר עד כה, אך עכשיו מנסים להפר אותו. "לא אנחנו, צד ליברלי, פלורליסטי, שמנסה לשנות את המצב. הרמטכ"ל איזנקוט, למשל, מצבע כמה וכמה דברים שלא תואמים לאיזון הזה", כך לדבריו. הוא פנה לאיזנקוט ואמר: "אני מבקש מהרטכ"ל, אנא, אל תכפה עלי ועל תלמידיי, ואל תכפה על קצינים דתיים שירות שהם לא מסוגלים לעמוד בו מבחינה הלכתית".

לעומת הרב אפרתי, הרב חיים דרוקמן, זקן רבני הציונות הדתית, יצא נגד דברי הרב שלמה אבינר, שקרא להעדיף השתמטות על גיוס לגדוד מעורב. "לא להתגייס זו אמירה שהיא תקלה. הייתה הידברות עם הצבא ותיקנו את העניין שמי שלא רוצה לשרת בגדוד מעורב לא יחויב לעשות זאת. חבל שהדברים לא בוררו לפני שנאמרו", כך אמר בריאיון לעיתון "ישראל היום".

עוד הוסיף דרוקמן כי "לא השתנה שום דבר בתוך הצבא ממה שהיה. זה נקבע בהידברות עם הרמטכ"ל. איזו מחשבה זו לא להתגייס לצבא? זה לא הצבא של הצאר ניקולאי, זה הצבא שלנו. כולנו צריכים להתגייס מתוך מוטיבציה גדולה. להיאבק לקחת חלק ביחידות הכי קרביות. נפגשתי עם הרמטכ"ל אין לו עניין לפגוע בחיילים הדתיים. אני נותן בו אמון מלא".

 רב סרן ט׳, שעשתה היסטוריה בחיל האוויר כשמונתה למפקדת הטייסת הראשונה בחיל האוויר הישראלי
 

רב סרן ט׳, שעשתה היסטוריה בחיל האוויר כשמונתה למפקדת הטייסת הראשונה בחיל האוויר הישראלי( ללא קרדיט)

 

בתוך כך, ראש הממשלה, בנימין נתניהו, התייחס היום בעודו מבקר בהודו למינוי הטייסת ואמר כי הוא "גאה על כך שיש לנו מפקדת ראשונה של טייסת תעופה", אמר.

נתניהו יצא נגד הביקורת של חבר הכנסת בצלאל סמוטריץ' (הבית היהודי) ושל מספר רבנים נגד ההחלטה ונגד קריאתו של הרב שמואל אליהו לפטר את הרמטכ"ל. "לא רק שאני לא אגנה את הרמטכ"ל, אני משבח אותו ואת מפקד חיל האוויר. אני מצפה לעוד מינויים כאלה", הוסיף.

ח"כ סמוטריץ' התייחס הבוקר בריאיון לרשת ב' למינוי הטייסת, ואמר כי "צה"ל צריך לנצח מלחמה ולא לקדם ערכים 'נאורים וליברלים', זוהי תכליתו". לדבריו, "יש תפקידים ומקצועות שמתאימים לגברים ויש לנשים, כך הקב"ה ברא את העולם וכך טוב לעולם, אוי ואבוי אם כל הגברים יהפכו לנשים או להפך". הוא הוסיף: "העולם חייב דמויות גבריות ונשיות, כל מי שמנסה לטשטש את ההבחנות הפשוטות האלה עושה עוול לעצמו ולעולם".

הרב אליהו, רבה הראשי של צפת, אמר הבוקר בגל"צ כי "הצבא נכנס לאג'נדה פמיניסטית מטורפת. שרי הממשלה וראש הממשלה צריכים להגיד לאיזנקוט תחזיר את המפתחות ולך הביתה". זאת בהמשך לדבריו של רב בכיר אחר בציונות הדתית, ראש ישיבת "עטרת כהנים" הרב שלמה אבינר, שאמר אתמול באתר "כיפה" כי "בינתיים אין ללכת לצבא. או יחידה נפרדת או לא להתגייס בינתיים", בתשובה לשאלה של תלמיד שאמר שהוא חושש מבחינה הלכתית משירות משולב עם חיילות.

 בנימין נתניהו בישיבת ממשלה
 

"גאה ברמטכ"ל". רה"מ בנימין נתניהו רויטרס

 

בעקבות הדברים, ח"כ עמר בר-לב הגיב ואמר כי הוא קורא לשר הביטחון להפסיק את המימון לישיבת "עטרת ירושלים", שהעומד בראשה הוא הרב שלמה אבינר. "בעקבות קריאתו של הרב שלמה אבינר, בהתייחסו לשרות משותף של גברים ונשים כי 'אם זה כך אז לצערנו בינתיים אין ללכת לצבא', אני קורא לך להפסיק את המימון שמקבלת הישיבה ממשרד הביטחון. אין זו הפעם הראשונה שיוצא הרב אבינר כנגד צה"ל ומפקדיו".

שר החינוך ויו"ר מפלגתו של סמוטריץ' התייחס לקריאתו של אחד הרבנים הבכירים בציונות הדתית לסירוב לשירות בצה"ל ולפיטורי הרמטכ"ל, בשל שילוב נשים בצבא. "אני דוחה לחלוטין כל קריאה שלא להתגייס לצה״ל, ואת הקריאה החצופה לפטר את הרמטכ״ל", כתב בנט בחשבון הטוויטר שלו בתגובה לדבריו של הרב שמואל אליהו. 

"קריאות אלו נובעות מחרדה כנה אך שגויה של קבוצות מסוימות כאילו צה״ל החליט לאמץ אגנדה פמניסיטית ליברלית רדיקלית על חשבון מבצעיות וניצחון במלחמה", הוסיף בנט, "צה״ל פועל ברגישות ובהתחשבות בצרכי חיילים דתיים, אך לעיתים, כמו בכל גוף גדול, נעשות שגיאות אך הן מתוקנות מתוך הידברות ואמון.

עם זאת, אחרי שכינה את דבריו חצופים, השר בנט התנצל בפני הרב אליהו בהודעה ששלח בקבוצות הבית היהודי: "הרגשתי שהוא פוגע בכבוד צה״ל ומפקדו וזו שגיאה לתקוף את צה״ל. אין לנו צבא אחרצה״ל אינו מושלם, אך בשנה האחרונה מתקיימת הידברות בריאה ודברים משתפריםאך גם אני שגיתי. השתמשתי בביטוי לא ראוי ולכן כבר תיקנתי.

כפי שחייבים לשמור על כבוד צה״ל ומפקדיו, כך חייבים לשמור על כבוד רבנים".