ביהמ"ש הודיע: עהד תמימי תישאר במעצר עד תום ההליכים

הנערה בת ה-17 שתועדה כשהיא מכה חייל וקצין בנבי סלאח, לא תשוחרר לביתה - כך הודיע ביהמ"ש הצבאי ביהודה - ותמתין במעצר עד למשפטה

  • פורסם ב:
  • 17/01/2018 15:04
  • |
  • עודכן ב:
  • 17/01/2018 19:03
  • |
  • כתבים:
  • אור הלר

בווידאו: עדות המ"פ שהוכה  - ונחשפה בחדשות עשר

סערת עהד תמימי: בית המשפט הצבאי ביהודה ושומרון הורה היום (רביעי) על הארכת מעצרה של הנערה עהד תמימי בת ה-17, שתועדה כשהיא מכה חייל וקצין בנבי סלאח, לפני כחודש, עד לתום ההליכים בעניינה. תמימי הואשמה בעבירות תקיפה, זריקת אבנים, השתתפות בהפרות סדר, איומים והסתה.

שר הביטחון, אביגדור ליברמן, בירך על הארכת המעצר. "יש צדק בבית הדין הצבאי", כתב בחשבון הפייסבוק שלו, " אני מברך על ההחלטה להשאיר את הפורעת עאהד תמימי במעצר עד תום ההליכים. המסר שלנו ברור - מדינת ישראל לא תאפשר פגיעה בחיילי צה"ל ומי שינסה לפגוע ישלם מחיר כבד."
 

>> לכתבות נוספות בחדשות עשר:

פעם נוספת: איציק בר מוחא נעצר בחשד לשני ניסיונות רצח

ועדת השחרורים קבעה: עונשו של יונתן היילו לא יקוצר

הטענות להטרדות בתלמה ילין: המורה הוצא לחופשה כפויה מהטכניון

פרקליטתה של עהד תמימי, עו״ד גבי לסקי, מסרה בתגובה: "לא הופתענו שבית המשפט החליט להשאיר את עהד ואת אמה נרימאן במעצר עד לסיום ההליכים המשפטיים כנגדן אך התאכזבנו שבית המשפט קיבל את הפגיעה הקשה בנערה בת 16, שנעצרה באמצע הלילה ושזכויותיה המשיכו להיפגע אף במהלך חקירתה. החלטה זו ממחישה שוב כי בית המשפט מצדיק קיום של שתי מערכות חוק שונות שחלות על עבירות שבוצעו באותו מקום, בשטחים, בהתאם להשתייכות הלאומית של מבצע העבירה: פלסטינים החיים תחת כיבוש, ומתנחלים הנהנים מכל הזכויות הנובעות ממעמדם כאזרחים ישראלים.

עוד הוסיפה: "בהקשר הזה יש לציין כי על אף שבית המשפט מייחס לעהד, נערה בת 16, עילת מעצר של מסוכנות בלבד, הרי בית המשפט לא מוכן לשקול כל חלופת מעצר אפשרית. זאת למרות שבמקרים אחרים, בהם מתנחלים בגירים פגעו בכוחות הביטחון ונעצרו הם שוחררו ולא הושארו במעצר עד תום ההליכים".

מתעמתים עם בנות משפחת תמימי בנבי סאלח
 

מעצרה הוארך עד תום ההליכים. תמימי מכה את הלוחמים

 

שלשום פורסמה לראשונה בחדשות עשר עדותו של סרן ע', המ"פ שהוכה על ידי תמימי. "מאחורי הבנות היו עוד שתי משפחות, בערך 12 אנשים ואנו היינו שני חיילים ואם היינו עוצרים אותן", אמר כשנשאל מדוע לא עצר אותן, "היינו מגיעים לתוצאה גרועה ולא יודע איך זה היה נגמר. היינו בהפרת סדר גדולה ללא כוח אדם מספיק".

"ידוע כשמתחילה הפרת הסדר מגיעים הפעילים לתוך חצר המשפחה (תמימי) ליידות אבנים על כוחות צה"ל. אז הגענו למקום כדי למנוע שהאבנים יגיעו לציר... נכנסנו לתוך חצר הבית, עמדנו אני וא' (החייל) משהו כמו עשרים דקות...", הוסיף ע' להעיד, ואז מגיעות שתי קטינות, הן מדברות בערבית, לא מבין את השפה ולכן לא הבנתי מה אמרו. אחת הקטינות כבת 12, 13, בלונדינית, התחילה לדחוף, לבעוט ולהרים עליי ידיים, נתנה לי סטירה ולקשר שלי בוקס לפנים. הקטינה השנייה כבת 12, 13 עם שיער שחור הייתה פחות אלימה והיא בעיקר דחפה אותי. לאחר מכן הגיעה האישה המבוגרת (האימא), היא ניסתה לעצור את הילדות שלה, היא לא הצליחה לגמרי".

בתשובה לשאלה מה הרגיש במהלך האירוע, השיב סרן ע': "אני בסוף צריך להחזיק את הפרת הסדר בשליטה. היו 2 נקודות (הפרות סדר) ולא רציתי לעצור אותן כדי לא לפתוח נקודה נוספת מכיוון שלא היו מספיק כוחות בשטח. הייתי טרוד מהפרות הסדר בשטח ולכן לא ייחסתי כל כך (חשיבות) לאירוע הזה". עוד הוסיף סרן ע' כי לא הכיר את בנות המשפחה באופן אישי אלא מדיווחים בתקשורת. נוסף לסרן ע', העיד במשטרה גם סמל א', קשרו של המ"פ שהיה עמו באירוע המצולם.

מכתב האישום שהוגש נגד תמימי עלה כי בתאריך התקיפה, ב-15 בדצמבר 2017, נערכו הפרות סדר אלימות בכפר, שכללו ידוי אבנים לעבר חיילים וכלי רכב באזור הכפר. הקצין והלוחם הגיעו לכפר כחלק מכוח שבא על מנת לפזר את ההפגנות. בשלב זה הפעילה האם נרימאן שידור חי בפייסבוק, ותיעדה את האירועים. מיד לאחר מכן ניגשה עהד, יחד עם בת דודתה נור, והחלו תוקפות את החיילים, תוך כדי צילום בטלפון הנייד. בין השאר דחפו אותם, היכו אותם באגרופיהן, ואף קראו לעברם קריאות. בשלב מסויים הצטרפה אליהן האם, היכתה את הקצין והשאירה סימן על פניו.