נאשמים בתקיפת מאבטחים באיכילוב, דודי לזר

פחות משנתיים בכלא: 21-17 חודשי מאסר לתוקפי המאבטחים באיכילוב

ביהמ"ש אישר את הסדר הטיעון עם חמשת המורשעים בתקיפה שתועדה במצלמות האבטחה. על דודו אמויאל, בן זוגה של אליה קדוש שנמלט מהארץ לאחר האירוע, נגזר העונש הכבד ביותר

בית המשפט המחוזי תל אביב אישר הבוקר (רביעי) את הסדר הטיעון עם תוקפי המאבטחים בבית החולים איכילוב בחודש ספטמבר 2017, וגזר עליהם עונשי מאסר של 21-17 חודשים. בנוסף הם ישלמו פיצויים בסכום כולל של 120 אלף שקלים.

החמישה, שהודו שהודו בעבירות במסגרת הסדרי טיעון שנחתמו מולם, הורשעו בחבלה חמורה בצוותא ובתקיפה הגורמת חבלה ממשית בצוותא. דוד אמויאל, שנמלט מהארץ לאחר התקרית ונתפס עם חזרתו לישראל, הורשע באותן עבירות וכן באיומים. שאר המורשעים הם רוסלן מיסייב, מור ביטון, חנן אלפסי ואברהם יוספוב. 

בת זוגו של אמויאל, אליה קדוש שהייתה מעורבת בתקיפה באיכילוב, הורשעה בריבוי עבירות של תקיפת שוטר ובתקיפה ואיומים באירועים בבתי החולים וולפסון ואברבאנל. ככל הנראה היא לא תרצה עונש מאסר בפועל, שאת משום שנקבע כי התביעה תגביל את העונש שתבקש למאסר שניתן להמיר בעבודות שירות. היא נשלחה לתסקיר של שירות המבחן ולחוות דעת של הממונה על עבודות השירות, לאחר מכן יטענו הצדדים לעונש.

 מצוד אחרי חשודים שהיכו מאבטחים בביה"ח איכילוב
 

תיעוד התקיפה בבית החולים איכילוב (יוטיוב)

 

"אין להרבות מילים על חומרת המעשים שהתגלו בתיק זה" כתבו השופטים בפסק הדין, "בכל מקרה אין להשלים בשום פנים עם תופעה של גילוי אלימות כלפי רופאים". הם הוסיפו כי אם לא המאבטחים, האלימות היתה מתפרצת ישירות כלפי הרופאים, האחיות ואנשי הצוות הרפואי.

"מדובר באירוע מובהק של בריונות לשמה כאשר הנאשמים באו לסגור חשבון עם אנשי הצוות הרפואי שנמנעו ממתן טיפול בנאשמת 5 (קדוש), על פי תלונתה", הוסיפו, "אלמלא המאבטחים, שמנעו את כניסתם לחדר המיון, האלימות שהופעלה כלפי המאבטחים היתה לבטח מופנית כלפי הרופאים והאחיות שבחדר המיון".

השופטים גם התייחסו להסדר הטיעון ולביקורת שנשמעת לעיתים בציבור נגד הסדרים דומים. "לעולם בית המשפט ישקול האם הסדר הטיעון משרת את האינטרס הציבורי ואם הוא סביר", כתבו, "כל הסדר טיעון ייבדק לגופו". הם קבעו כי במקרה הנדון, אילו התנהל המשפט עד תומו והנאשמים היו מורשעים, סביר להניח שהעונשים היו נעים בין שנתיים לשלוש שנות מאסר בפועל. "לכן הסדר הטיעון סביר, משיג את מטרות הענישה, עונה על הצורך לתת הגנה נאותה וראויה לאנשי צוות רפואי ועונה לפיכך על צורכי ההרתעה".