תמונת שדה התעופה הסורי א-שייראת שנגדו כוונה התקיפה האמריקנית, רויטרס

דיווח: חיל האוויר תקף מוצב של חיזבאללה ליד דמשק

מקורות באופוזיציה הסורית מסרו לסוכנות הידיעות הפלסטינית "מען" כי המטוסים הישראליים פגעו במחסני נשק של הארגון השיעי, בשדה התעופה הצבאי אלמזה שבעיר הבירה של סוריה

מטוסי חיל האוויר תקפו הלילה מוצב של חיזבאללה בשטח סוריה, כך על פי דיווח בסוכנות הידיעות הפלסטינית "מען", שדיווחה על התקיפה מפי מקורות באופוזיציה לשלטון אסד.

על פי הדיווח הראשוני בסוכנות הידיעות הפלסטינית, מטוסים ישראליים הפגיזו מחסני נשק של הארגון השיעי הפועל בלבנון ובסוריה, הנמצאים בשדה התעופה אלמזה, בסמוך לבירה הסורית דמשק. על פי המקורות, נשק של חיזבאללה שאוחסן במקום נפגע מהתקיפה הישראלית. על פי פרסומים זרים, היעד המדובר כבר הותקף בעבר על ידי ישראל.

בשבוע שעבר הודיע הצבא הסורי כי על תקיפה ישראלית של מתקן צבאי בעיר אל-קוטיפה שליד דמשק, ככל הנראה גם אז היה היעד מחסן אמצעי לחימה של חיזבאללה. כמו כן נכתב בהודעת הצבא הסורי כי התקיפה כללה שיגור שלושה טילים מסוג קרקע-קרקע באזור הגולן. "ההגנה האווירית שלנו יירטה אותם", כך לדבריהם. ישראל לא התייחסה לפרסומים. 

המתקן בסוריה שהותקף על פי דיווחים ע"י חיל האוויר הישראלי
 

דיווח על תקיפה ישראלית בסוריה (ללא קרדיט)

 

בשבוע שעבר גם נחשף בחדשות עשר כי הקבינט המדיני-ביטחוני קיים דיונים אינטנסיביים בתקופה האחרונה בנושא החזית הצפונית. הדיונים עסקו בין השאר בפעילות איראן וחיזבאללה בסוריה ובלבנון, וכן בהיערכות ליום שאחרי מלחמת האזרחים בסוריה והשתלטותו מחדש של צבא אסד על רוב שטחי המדינה. עם זאת, גורמים במערכת הביטחון הבהירו כי לישראל אין כל מידע על כוננות של איראן וחיזבאללה לקראת מלחמה.

בתחילת החודש אמר מזכ"ל חיזבאללה, חסן נסראללה לערוץ אל-מיאדין הלבנוני כי "התקפות ישראל על עמדות הארגון לא עצרו, ולא יעצרו, את אספקת הנשק שלנו". הוא הוסיף כי "לא יהסס לנצל כל הזדמנות להעביר נשק גם לפלסטינים". בנוסף, נסראללה האשים את נתניהו ואת טראמפ שהם מדרדרים את האזור למלחמה "שבכל רגע עלולה לפרוץ – בעזה, בסוריה או בלבנון". מזכ"ל הארגון איים כי במלחמה כזו תהיה לארגון "הזדמנות היסטורית להגיע יותר רחוק מהגליל".

בחודש שעבר דיווחו כלי תקשורת בסוריה כי מטוסי קרב ישראליים ביצעה מתקפה אווירית במכון מחקר באזור ג'מראיא, בפאתי דמשק שבסוריה. ע"פ הדיווח, שלושה מהטילים שנורו יורטו על ידי מערכת הגנה סורית. רשת RT הרוסית דיווח כי מספר פצועים נפגעו מהתקיפה. רשת אלמיאדין הלבנונית, המזוהה עם חיזבאללה, דיווחה במקביל על קולות פיצוץ חזקים באזור זה.

מספר ימים לפני כן, דווח על תקיפה נוספת של חיל האוויר נגד בסיס איראני בסוריה. על פי הדיווחים, באותו אירוע חיל האוויר התקיף באמצעות טילי אוויר-קרקע בסיס צבאי שנבנה בעיר אל-כסווה, הנמצאת 14 ק"מ דרומית לדמשק וכ-50 ק"מ מהגבול עם רמת הגולן.