נתניהו: מעריך ששגרירות ארה"ב תעבור לירושלים בתוך שנה

רה"מ אמר במהלך ביקורו בהודו כי השגרירות תעבור יותר מהר ממה שחושבים. בנוסף התייחס לקיצוץ תקציבי אונר"א: "פעם ראשונה שמאתגרים את הגוף שמנציח את הנרטיב הפלסטיני"

  • פורסם ב:
  • 17/01/2018 08:16
  • |
  • עודכן ב:
  • 17/01/2018 17:31
  • |
  • כתבים:
  • ברק רביד

ראש הממשלה בנימין נתניהו העריך הבוקר (רביעי), בשיחה עם כתבים במהלך ביקורו בהודו, כי שגרירות ארצות הברית תעבור לירושלים בטווח זמן של שנה. 

"הערכה מוצקה שלי שהשגרירות תעבור הרבה יותר מהר ממה שחושבים - בטווח של שנה מהיום", אמר ראש הממשלה, לאחר שביקש לציין שלושה דברים שקורים בארה"ב "שלא קרו מעולם".

>> לכתבות נוספות בחדשות עשר:

הרוגה בתאונת דרכים בין ניידת משטרה לרכב פרטי בגליל התחתון

עוד לפני הסערה: היום יהיה גשום וקר, מחר הפוגה

אבל במצפה רמון: ליאל בן ה-13 נהרג בתאונה בדרך לאירוע בצפון


בנוסף לכך, נתניהו התייחס לקיצוץ שגזר ממשל טראמפ על אונר"א, סוכנות האו"ם לתמיכה בפליטים פלסטינים. "אחרי שבעים שנה, פעם ראשונה שמאתגרים את הגוף שמנציח את הנרטיב הפלסטיני וביטול הציונות", אמר ראש הממשלה, "לא לעשות כלום או את זה - אז את זה, טוב שהם מתקדמים ועושים משהו שמתגר את הגוף הזה".

אמש הודיע גורם אמריקני בכיר כי ממשל טראמפ החליט להקפיא 65 מיליון דולר מהמימון שהוא מעביר לסוכנות אונר"א, ולהפשיר 60 מיליון דולר אותם יעביר לארגון ל"צרכים הומניטריים דחופים". הקפאת חלק מהמימון האמריקני לסוכנות הפליטים הפלסטינים בוצעה כתגובה למהלכים הפלסטיניים באו"ם לאחר הכרזת ירושלים של הנשיא טראמפ.

ראש ממשלת הודו, נרנדרה מודי, מקבל את פני ראש הממשלה בנימין נתניהו בניו דלהי
 

ראש ממשלת הודו, נרנדרה מודי, מקבל את פני ראש הממשלה בנימין נתניהו בניו דלהי (רויטרס)

 

בנוגע להסכם הגרעין בין איראן למעצמות, אמר נתניהו כי "יש שינוי דרמטי מול איראן, הנשיא (טראמפ) קצב זמן לשינוי המתבקש ביחס לתוכנית הגרעין, ברור לכם שהדבר הזה יקרה, ביטול ההסכם זה מה שהוא אמר".

בסוף השבוע שעבר הודיע טראמפ, כצפוי, כי הוא משאיר על כנן את ההקלות על הסנקציות על איראן במסגרת הסכם הגרעין. בבית הלבן הוסיפו, כי זו הפעם האחרונה שבה הוא חותם על ההקלה בסנקציות. בנוסף הודיע הנשיא האמריקני כי בכוונתו לעבוד עם מדינות אירופה שחתומות על ההסכם, כדי להגיע להסכם משלים לזה הנוכחי.

ההסכם החדש לא יהיה מוגבל בזמן, ולא יהיה בו את "סעיף השקיעה" שמפוגג את ההסכם בתוך 15 שנים. בבית הלבן טוענים שההסכם החדש יהיה קבוע, ללא תפוגה. נתניהו, בשיחת טלפון שערך עם נשיא צרפת מקרון ביום שבת, טען כי "ראוי להתייחס ברצינות לאמירתו של הנשיא האמריקני דונלד טראמפ. מי שרוצה להשאיר את הסכם הגרעין, ישכיל לתקנו".

שר החוץ הרוסי סרגיי לברוב אמר השבוע כי "אם ישונה הסכם הגרעין מול איראן, טהראן לא תרגיש מחויבת אליו". לברוב הוסיף כי רוסיה לא תומכת בניסיונות האמריקניים לשנות את פרטי ההסכם וכי ניסיונות אלו לא תורמים ליציבות האזור. עוד אמר כי התמוטטות ההסכם מול איראן עלולה להזיק לדיאלוג מול קוריאה הצפונית.