, להתחיל מחדש - מקלט שיקומי לבעלי חיים

צפו: עייר פצוע חולץ מהשטחים לאחר שעבר התעללות

כשצעירה מההתנחלות "עלי זהב", שנמצאת בדרום מערב השומרון, פנתה לשרון כהן בבקשת עזרה לחלץ עייר קטן ופצוע שנמצא משוטט לאחר התעללות, כהן לא הססה ויצאה למבצע חילוץ מר

  • פורסם ב:
  • 16/08/2017 18:23
  • |
  • עודכן ב:
  • 16/08/2017 18:46
  • |
  • כתבים:
  • יוסי לוי

שרון כהן, בת ה-35, היא סייעת במרפאה וטרינרית שמעידה על עצמה כמישהי ש"מילדות מחלצת, מטפלת, ומשקמת בעלי חיים מכל המינים הביולוגיים". בסוף השבוע האחרון, נחשפנו לדרמה מרגשת שחוו כהן וחבריה עת הם נקראו להציל עייר צעיר במיוחד שנמצא תשוש וחבול בשטחים.

במבצע חילוץ מרגש, כהן וחבריה אספו את העייר והעבירו אותו למקום מבטחים בשם "להתחיל מחדש", מקלט שיקומי לבעלי חיים שכהן הקימה בחצר ביתה. "הוא פצוע בכמה מקומות" אומרת כהן, "רובם כתוצאה מקשירות של חבלים ובמצב של תת תזונה קשה. הווטרינר המדהים שלנו, טל כהן, שמטפל לנו בכל חיות משק טיפל בו, והוא עבר צילומי רנטגן, טיפול וחיטוי של כל הפציעות וכמובן חבישה חדשה ונקיה".

איך התחיל הסיפור? כיצד נודע לך על העייר הפצוע?

"ביום שישי פנתה אלי בחורה מהיישוב עלי זהב. היא הופנתה אלי מבחורה אחרת שמכירה אותי ונעזרת בי בעניין חמורים שמגיעים לאורנית מכפר קאסם. היישוב עלי זהב נחשב להתנחלות ולכן הייתי חייבת לקבל אישור מהרשיות כדי להעביר את העיר את המחסום של חוצי שומרון".

איך העייר הגיב לבואכם?

"הוא הגיע מאוד מאוד כאוב אבל בעיקר מפוחד. הזיז את הראש בכל פעם שניסיתי ללטף אותו, ניסה לברוח, צרח והשתולל. לקח לו כמה דקות עד שנרגע קצת".

כיצד הובלתם את העייר? באילו אתגרים נאלצת להתמודד בארוע הזה? והאם היו מי שנרתמו לעזרתך?

"אני חייבת לציין שכולם נרתמו לעזור. יחידת הפיצו"ח של משרד החקלאות אישרו והוציאו אישור מד"ר וסרמן, וטרינר הלשכה המחוזית, להוציא את העיר ולהעביר אותו אליי לטיפול. מבחינת החוק מותר להוביל חיות משק רק ברכב המיועד לכך (קרון מורשה להובלת סוסים וחמורים). פניתי לאלעד בחור, שזו בין השאר העבודה שלו והוא מאוד מתחשב בי בעניין המחיר ויש לו קרון מורשה. הוא אסף את החמור והעביר אותו אליי".

 

( להתחיל מחדש - מקלט שיקומי לבעלי חיים)

העייר, שזכה בינתיים לכינוי חמוריקו, הגיע כשלגופו פצעים וחתכים שמרביתם נגרמו כתוצאה משימוש בחבלים שבעליו הקודמים עשו בהם שימוש כדי לקשור אותו. מה שנראה תחילה כפציעה קלה, הסתבך מעט בימים האחרונים. "חמוריקו נמצא כרגע בבית דגן ועובר ניתוח לקטיעת חלק מהרגל. לא הייתה ברירה", אומרת כהן ושומעים את העצב בקולה. "הפרסה והעצם שבתוכה נקטעו כתוצאה מנמק קשה, חלק נוסף נשאר אבל יהיה צריך לנתח ולקטוע את הגפה ולהוריד את החלק שמת כדי שהזיהום לא יתפשט. טל הווטרינר שלנו גם נמצא איתו שם. הוא במצב של תת תזונה קשה עם חבלות נוספות בשאר חלקי הגוף, אבל בעוד כמה ימים אמור להשתחרר ולחזור אלינו".

בעניין ה"אתגרים" מספרת כהן: "לגבי העייר, אישור ההעברה דרך המחסום היה מאתגר במיוחד בשישי אחה"צ. אבל באמת שההירתמות מצד הרשויות הייתה מהירה בלי בעיות - אפילו להיפך. עניין שינוע של חיות גדולות הוא תמיד בעייתי, בעיקר מבחינה כלכלית. על ההובלה הזו למשל שילמתי 650 ש"ח וזה מחיר מאוד מאוד נמוך. אפילו חצי מחיר. אתגר נוסף הוא להקים מהר מקום בידוד ואקלום בתור התחלה, עד שבעל החיים נרגע ומכיר את שאר הדיירים והם אותו. לפעמים זה לוקח כמה ימים ולפעמים המקום תפוס עם בעלי חיים אחר שהגיע כמה ימים קודם לכן".


"אתגר נוסף, הוא כמובן להזמין מיד וטרינר ולקוות שהוא יוכל להגיע מה שיותר מהר. אני עובדת רק עם רופא אחד שהוא מבחינתי הכי טוב והכי אכפתי שיש - ד"ר טל לוי. הוא הגיע מוקדם בבוקר למרות שזה היה ביום שבת. כמובן שאז מגיעים לנושא כאוב יותר והוא החשבון - שזה עוד אתגר, ואז לגזר הדין של המשך הטיפול. משם מתחיל העיניין של גיוס התרומות שאני חייבת לציין שבד"כ אני רק מופתעת לטובה. וכמובן שתמיד יש חברים ומתנדבים בעיקר בימים האחרונים, בעקבות הקמפיין לגיוס תרומות, שתמיד באים ועוזרים".

 

(להתחיל מחדש - מקלט שיקומי לבעלי חיים)

כמה עולה לטפל בחיה כזו ליום?

"החזקה של חמור ליום משתנה בהתאם לגודל ולטיפול אותו הוא צריך לקבל. קשה להגיד בדיוק, אבל העלות החודשית לחיה בריאה היא בערך 500 ש"ח. כאמור, תלוי מי החמור, חמוריקו למשל כבר עלה לי יותר מ-6,500 ש"ח רק בשלושת הימים הראשונים להגעתו".

חמוריקו הוא לא החמור היחיד שכהן חילצה, בביתה היא מחזיקה שלל חיות נוספות שחולצו וניצלו כמעט ממוות בטוח, אך הדבר מהווה על כהן נטל כלכלי כבד - שבין היתר מחזיקה עיזים, תרנגולות, ארנבים וכן, עוד כמה חמורים תועים שניצלו מגורל גרוע ממות בזכות טוב ליבה וטוב ליבם של חבריה.

בימים האחרונים יצאה כהן בפרוייקט גיוס ממון למקלט שהקימה, ובו היא מבקשת מהציבור שיעזור לה "לעזור לבעלי חיים להתחיל מחדש". "המקלט מקבל המון בקשות לסיוע ומשתדל להירתם ולעזור לכולן" היא אומרת. "עם זאת, קשה לנו להמשיך לתפעל את המקלט בסביבתנו הנוכחית. כדי שנוכל למלא את הייעוד שלנו אנחנו זקוקים לעבור למקום חדש, גדול יותר ורחוק מהמולת העיר בו נוכל לקלוט יותר בעלי חיים ולתת את הטיפול הטוב ביותר עבורם.

"במקום החדש נצטרך לגדר, לבנות מתקנים מרווחים לכל בעלי החיים וכן איזורי אשפוז, שיקום ובידוד לנזקקים לכך, הקמת תשתיות לשיפור תחזוקת המקום, רכישת ציוד מקצועי ועוד. בעלי החיים שמגיעים למקלט רוצים להשתקם, לא לכאוב או לפחד יותר, כולם רוצים לחיות חיי חופש ללא כל ניצול ושעבוד בידי בני האדם. פשוט לחיות. אני מאמינה בכל ליבי כי הם ראויים בדיוק כמונו לחופש הזה, כי מגיע להם להרגיש מגע אוהב, ויחס חם - ופשוט להיות מאושרים".