"הוא אמיץ": ברחוב הפלסטיני מגבים את אבו מאזן

נאומו התקיף של ראש הרשות התקבל באהדה. בתוך כך, נשיא ארה"ב טראמפ צפוי להכריע מחר בנוגע לעתיד המימון לאונר"א. בוועידת פתח קראו להפסקת התיאום הביטחוני עם ישראל

נאום "יח'רב ביתכ": נאומו של אבו מאזן בפני המועצה המרכזית הפלסטינית, שבו יצא בתקיפות נגד ישראל וארה"ב ואף איחל לנשיא טראמפ שייחרב ביתו, התקבל אתמול (שני) באהדה ברחוב הפלסטיני. "הוא אמיץ, הוא יו"ר אמיץ", אמר לחדשות עשר תושב רמאללה. האנשים למודי האכזבות, שבימים רגילים לא ממש בקיאים במגעים המדיניים וגם לא מתעניינים בהם, התעוררו בעקבות הנאום יוצא הדופן. איאד אלעריר, תושב העיר, הסביר כי הביטוי "יח'רב ביתכ", שבו השתמש ראש הרשות, מקביל לביטוי "הגזמת" בעברית וכי לא מדובר בקללה. בד בבד, ברחוב הפלסטיני אמרו לחדשות עשר כי בשיחות סגורות, אבו מאזן ממטיר קללות על הנשיא האמריקני.

בצמרת פתח ואש"ף יישרו קו עם נאום ההשתלחות של אבו מאזן בנשיא ארה"ב, דונלד טראמפ. "זה ביטוי שנאמר ברגע של כעס או מתוך סרקזם", אמר מחמוד אלהבאש, יועצו הבכיר של ראש הרשות. "לא יהיה שום תהליך מדיני בחסות אמריקנית אינדיבידואלית כי ארה"ב אינה מתווכת הוגנת. היא מאמצת את העמדה הישראלית", הוסיף. "לא תהיה פגישה לשם פגישה. אם זו תהיה פגישה רק בשביל הצילומים, אין לנו זמן לבזבז על דברים כאלה", אמר בנוגע לפגישה קרובה אפשרית של אבו מאזן וטראמפ.

בתוך כך, פורסמה הערב הודעת הסיכום של המועצה המרכזית הפלסטינית. ההודעה כוללת את הסעיפים הבאים: הטלת האחריות על הוועד הפועל של אש"ף להשהות את ההכרה בישראל עד שזו תכיר במדינת פלסטין בגבולות 1967 ועד שתבוטל ההחלטה לספח את מזרח ירושלים ותופסק הפעילות בהתנחלויות. כמו כן קראה הוועידה פעם נוספת לדרוש את הפסקת התיאום הביטחוני עם ישראל.

לכתבות נוספות בחדשות עשר >>

חשד לניסיון חיסול בחולון: גבר נפצע קשה מירי, היורה נמלט

יומיים לאחר פיצוץ המנהרה: מעבר הסחורות בכרם שלום ייפתח

ניצחון למשפחת גולדין: תופסק הכניסה ההומניטרית של חמאס לישראל

יקוזזו כספי הטרור. יו"ר הרשות אבו מאזן
 

אבו מאזן בנאומו בקהיר(רויטרס )

 

גורמים בישראל פירשו את נאומו של אבו מאזן אולי כנאום פרידה, אולי כנאום שבירת כלים. לעמדה זו הצטרפו גורמים פלסטינים שאמרו לחדשות עשר כי אבו מאזן מרגיש שהוא בערוב ימיו ולכן נותן דרור ללשונו יותר מאי פעם. במצב כזה, אמרו הגורמים, אבו מאזן מרשה לעצמו הרבה יותר מאי פעם להשתלח בארה"ב ובישראל וגם לאותת לרחוב הפלסטיני שאולי דרך המשא ומתן שהוא כל כך האמין בה נידונה לכישלון בעידן טראמפ וכעת אולי צריך ואפילו אפשר לפנות לדרכים אחרות.

בד בבד, בוושינגטון עדיין לא הגיבו לנאום שמהווה קרע קשה לאיחוי ביחסים עם הנשיא טראמפ. הנשיא האמריקני צפוי להחליט מחר מה יעלה בגורל המימון האמריקני לסוכנות הפליטים הפלסטינים של האו"ם, אונר"א. על הנשיא האמריקני מופעלים לחצים גדולים מתוך הממשל לשחרר את הכספים או רק לקצץ אותו חלקית.

אבו מאזן, כאמור, תקף את ישראל ואת ארצות הברית במילים קשות. בין השאר טען שלפלסטינים מגיעה התנצלות מצד בריטניה בשל הצהרת בלפור והאשים את האמריקנים בתמיכה במדינת ישראל: "ארה"ב העבירה 50 אלף יהודים מתימן אל פלסטין בשנת 1949 במטוסים". עוד אמר: "רצו להביא את היהודים מאירופה כדי לשמור על האינטרסים של האירופים באזור. הם ביקשו מהולנד, שהיה לה הצי הגדול בעולם, להעביר את היהודים".