עהד תמימי מובלת על ידי שוטרים לבית המשפט הצבאי באזור יהודה ושומרון, רויטרס

עדות המ"פ שהוכה ע"י תמימי: "אם הייתה נעצרת, היו מהומות"

פרסום ראשון: סרן ע' מתאר את אירועי נבי סלאח מנקודת מבטו ומסביר מדוע בחר שלא להגיב על ההתגרות ולא לעצור את המתבגרת הפלסטינית ואת בת דודתה

  • פורסם ב:
  • 15/01/2018 19:59
  • |
  • עודכן ב:
  • 15/01/2018 22:08
  • |
  • כתבים:
  • אור הלר

פרסום ראשון: עדותו של סרן ע', המ"פ שהוכה על ידי המתבגרת הפלסטינית עהד תמימי, באמצע החודש שעבר, שנמסרה בתחנת משטרת בנימין, מציגה את האירועים מנקודת מבטו. "מאחורי הבנות היו עוד שתי משפחות, בערך 12 אנשים ואנו היינו שני חיילים ואם היינו עוצרים אותן, היינו מגיעים לתוצאה גרועה ולא יודע איך זה היה נגמר. היינו בהפרת סדר גדולה ללא כוח אדם מספיק", אמר סרן ע' כשנשאל מדוע לא עצר את המתבגרת. עדותו, יש לציין, תומכת בדבריו כפי שנמסרו בתחקיר צה"ל.

"ידוע כשמתחילה הפרת הסדר מגיעים הפעילים לתוך חצר המשפחה (תמימי) ליידות אבנים על כוחות צה"ל. אז הגענו למקום כדי למנוע שהאבנים יגיעו לציר... נכנסנו לתוך חצר הבית, עמדנו אני וא' (החייל) משהו כמו עשרים דקות... ואז מגיעות שתי קטינות, הן מדברות בערבית, לא מבין את השפה ולכן לא הבנתי מה אמרו. אחת הקטינות כבת 12, 13, בלונדינית, התחילה לדחוף, לבעוט ולהרים עליי ידיים, נתנה לי סטירה ולקשר שלי בוקס לפנים. הקטינה השנייה כבת 12, 13 עם שיער שחור הייתה פחות אלימה והיא בעיקר דחפה אותי. לאחר מכן הגיעה האישה המבוגרת (האימא), היא ניסתה לעצור את הילדות שלה, היא לא הצליחה לגמרי", אמר המ"פ.

לכתבות נוספות בחדשות עשר >>

יומיים לאחר פיצוץ המנהרה: מעבר הסחורות בכרם שלום ייפתח

ניצחון למשפחת גולדין: תופסק הכניסה ההומניטרית של חמאס לישראל

ועדת הכספים אישרה: שכר השרים יעלה ב-5,000 שקלים

 עהד תמימי בדיון בבית המשפט הצבאי
 

עהד תמימי בדיון בבית המשפט הצבאי (רויטרס)

 

בתשובה לשאלה מה הרגיש במהלך האירוע, השיב סרן ע': "אני בסוף צריך להחזיק את הפרת הסדר בשליטה. היו 2 נקודות (הפרות סדר) ולא רציתי לעצור אותן כדי לא לפתוח נקודה נוספת מכיוון שלא היו מספיק כוחות בשטח. הייתי טרוד מהפרות הסדר בשטח ולכן לא ייחסתי כל כך (חשיבות) לאירוע הזה".

עוד הוסיף סרן ע' כי לא הכיר את בנות המשפחה באופן אישי אלא מדיווחים בתקשורת. נוסף לסרן ע', העיד במשטרה גם סמל א', קשרו של המ"פ שהיה עמו באירוע המצולם. בד בבד, בית המשפט האריך את מעצרה של תמימי בשלושה ימים. תמימי, מצדה, הגישה היום תלונה ליועץ המשפטי לממשלה וטוענת שחוקרי המשטרה איימו במעצר קרובי משפחה קטינים אם תמשיך לשמור על זכות השתיקה.

בסוף השבוע נערכה הפגנה בנבי סלאח. מאות מפגינים הביעו תמיכה בבנות משפחת תמימי, שעדיין נמצאו במאסר. חלקם יידו אבנים על כוחות צה"ל וחלק מהשטח של הכפר הוכרז כשטח צבאי סגור.

תמימי ואמה נרימאן, כאמור, עדיין נמצאות במעצר. בתחילת החודש הואשמה עהד בתקיפה והסתה. היא הואשמה בחמישה מקרים נוספים בהם תקפה את כוחות הביטחון. כתב אישום נוסף הוגש נגד אמה של תמימי, נרימאן, בגין האירוע שבו תקפה יחד עם בתה את החיילים, וכן בגין אירוע נוסף שבו השתתפה, כשבוע קודם לכן. נוסף לכך, הואשמה נרימאן בהסתה בפייסבוק לביצוע פיגועים. אתמול הואשמה גם בת דודתה של תמימי, נור.

מכתב האישום עלה כי בתאריך התקיפה, ב-15 בדצמבר 2017, נערכו הפרות סדר אלימות בכפר, שכללו ידוי אבנים לעבר חיילים וכלי רכב באזור הכפר. הקצין והלוחם הגיעו לכפר כחלק מכוח שבא על מנת לפזר את ההפגנות. בשלב זה הפעילה האם נרימאן שידור חי בפייסבוק, ותיעדה את האירועים. מיד לאחר מכן ניגשה עהד, יחד עם בת דודתה נור, והחלו תוקפות את החיילים, תוך כדי צילום בטלפון הנייד. בין השאר דחפו אותם, היכו אותם באגרופיהן, ואף קראו לעברם קריאות. בשלב מסויים הצטרפה אליהן האם, היכתה את הקצין והשאירה סימן על פניו.