מדבר מהבטן: אבו מאזן מיואש ולכן הקצין את הטון • פרשנות

נאומו של ראש הרשות נכתב לפני זמן רב ונישא בפורום שלא מקבל החלטות ונתפס כלא רלוונטי. תחושותיו הקשות החלו כבר לאחר פגישתו עם נשיא ארה"ב במוקטעה בחודש מאי

הנאום שנשא אתמול (ראשון) מחמוד עבאס אבו מאזן, ראש הרשות הפלסטינית, גרר תגובות נחרצות. עם זאת, יש לזכור כי דבריו, שהוכנו לפני זמן רב על ידי עוזריו, נאמרו בפני הוועד המרכזי של פתח, מקום שנתפס בקרב האוכלוסייה הפלסטינית כפורום עבש שלא מקבל החלטות וכך גם מצטייר אבו מאזן.

נראה כי אבו מאזן ניצל את הוועד על מנת לפרוק תסכול שהוא סוחב מאז מאי 2017, עת נפגש במוקטעה עם נשיא ארצות הברית, דונלד טראמפ. באותה הפגישה, כזכור, נזף אבו מאזן בנשיא האמריקני והאשים אותו שהגיע מתודרך על ידי הישראלים.

לכתבות נוספות בחדשות עשר >>

תיעוד: שוטרים מכים נער ומפילים אותו לרצפה

כיוון מטווח אפס - וירה: צעיר שנורה במהלך ויכוח נאבק על חייו

למרות שלא טס להודו: יאיר נתניהו לא התייצב לדיון בבית המשפט

 אבו מאזן בוועידת הפתח
 

אבו מאזן בוועידת הפתח(רויטרס )

 

תסכולו של אבו מאזן נובע מאובדן התמיכה בעולם הערבי: השלטונות בסעודיה לא מדברים על כך שירושלים נלקחה מהפלסטינים, מצרים מתדרכת את שדריה שרמאללה היא הבירה של המדינה הפלסטינית, המלך עבדאללה בירדן מסרב לתמוך כי הוא לא רוצה להיות לבד בשטח ובאירופה לא מוכנים להקשות על טראמפ.

אבו מאזן מתמודד עם בידוד שכמותו לא חווה אפילו יאסר ערפאת בעת המצור על המוקטעה. לראשונה ארה"ב לא משמשת כמתווך בין הישראלים והפלסטינים ואין לו למי לפנות אלא רק לגורמים כמו חמאס.

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, שמבקר בהודו בימים אלה, תקף אחר הצהריים את נאומו של אבו מאזן. "אבו מאזן חשף את שורשי הסכסוך, ואת מה שאנחנו אומרים כל הזמן", אמר. "חשיפת הדברים של אבו מאזן עשתה שירות גדול לאמת", הוסיף ראש הממשלה, "במובן הזה, גם לדיפלומטיה הישראלית. בלי שינוי עמדתו - לא יהיה שלום". נתניהו הוסיף ואמר גם שהתנהלותו של אבו מאזן נובעת מחשש פלסטיני מיוזמה מדינית אמריקנית.

"הוא מנסה להוציא את האמריקנים מתפקיד המתווך או המסייע, לנסות להחליף אותם בגורמים אחרים. אבל אין מישהו אחר - הניסיון הזה לא יצלח", הוסיף, "במשך זמן רב מדי הרשות הפלסטינית פונקה על-ידי הקהילה הבינלאומית שלא אמרה להם את האמת. הם תמיד קיבלו ליטוף - וזה השתנה. אבו מאזן הגיב לכך".

ראש ממשלת הודו, נרנדרה מודי, מקבל את פני ראש הממשלה בנימין נתניהו בניו דלהי
 

ראש ממשלת הודו, נרנדרה מודי, מקבל את פני ראש הממשלה בנימין נתניהו בניו דלהי רויטרס

 

אבו מאזן, כאמור, תקף את ישראל ואת ארצות הברית במילים קשות. בין השאר טען שלפלסטינים מגיעה התנצלות מצד בריטניה בשל הצהרת בלפור והאשים את האמריקנים בתמיכה במדינת ישראל: "ארה"ב העבירה 50 אלף יהודים מתימן אל פלסטין בשנת 1949 במטוסים". עוד אמר: "רצו להביא את היהודים מאירופה כדי לשמור על האינטרסים של האירופים באזור. הם ביקשו מהולנד, שהיה לה הצי הגדול בעולם, להעביר את היהודים".

כמו כן, תקף בנאומו את הנשיא טראמפ ואף קילל את הנשיא טראמפ כשאמר "ייחרב ביתך". הנשיא הפלסטיני אמר כי "ירושלים ירדה מהשולחן במחי ציוץ טוויטר של טראמפ" וטען כי ארצות הברית מנסה להסיר את סוגיית הפליטים משולחן המשא ומתן. בכך התייחס יו"ר הרש"פ להצהרת ירושלים בנוגע להעברת השגרירות האמריקנית לעיר וההכרה בה כבירת ישראל. "אמרנו לטראמפ, לא נקבל את תכניתך. עסקת המאה היא סטירת המאה - ואנחנו נהדוף אותה".