נתניהו על נאום אבו מאזן: "ללא שינוי עמדתו – לא יהיה שלום"

ראש הממשלה התייחס במהלך ביקורו בהודו לנאומו של יו"ר הרש"פ, שבו תקף את ישראל וארה"ב. "חשיפת הדברים – שירות לאמת. לא ניתן להחליף את האמריקנים כמתווך"

  • פורסם ב:
  • 15/01/2018 16:33
  • |
  • עודכן ב:
  • 15/01/2018 18:46
  • |
  • כתבים:
  • ברק רביד

נאום אבו מאזן: ראש הממשלה, בנימין נתניהו, תקף אחר הצהריים (שני) את נאומו של יושב ראש הרשות, מחמוד עבאס אבו מאזן אמש, במהלך ביקורו בהודו. "אבו מאזן חשף את שורשי הסכסוך, ואת מה שאנחנו אומרים כל הזמן", אמר.

"חשיפת הדברים של אבו מאזן עשתה שירות גדול לאמת", הוסיף ראש הממשלה, "במובן הזה, גם לדיפלומטיה הישראלית. בלי שינוי עמדתו – לא יהיה שלום". נתניהו הוסיף ואמר גם שהתנהלותו של אבו מאזן נובעת מחשש פלסטיני מיוזמה מדינית אמריקנית.

>> לכתבות נוספות בחדשות עשר:

ניצחון למשפחת גולדין: תופסק הכניסה ההומניטרית של חמאס לישראל

כיוון מטווח אפס - וירה: צעיר שנורה במהלך ויכוח נאבק על חייו

ועדת הכספים אישרה: שכר השרים יעלה ב-5,000 שקלים

"הוא מנסה להוציא את האמריקנים מתפקיד המתווך או המסייע, לנסות להחליף אותם בגורמים אחרים. אבל אין מישהו אחר – הניסיון הזה לא יצלח", הוסיף, "במשך זמן רב מדי הרשות הפלסטינית פונקה על-ידי הקהילה הבינלאומית שלא אמרה להם את האמת. הם תמיד קיבלו ליטוף - וזה השתנה. אבו מאזן הגיב לכך".

נתניהו ונרנדרה מודי
 

נתניהו ונרנדרה מודי( רויטרס)

 

אמש כאמור נשא אבו מאזן נאום תוקפני במיוחד, בו תקף את ישראל ואת ארצות הברית במילים קשות. בין השאר טען שלפלסטינים מגיעה התנצלות מצד בריטניה בשל הצהרת בלפור והאשים את האמריקנים בתמיכה במדינת ישראל: "ארה"ב העבירה 50 אלף יהודים מתימן אל פלסטין בשנת 1949 במטוסים". עוד אמר עבאס: "רצו להביא את היהודים מאירופה כדי לשמור על האינטרסים של האירופים באזור. הם ביקשו מהולנד, שהיה לה הצי הגדול בעולם, להעביר את היהודים".

כמו כן, תקף בנאומו את הנשיא טראמפ ואף קילל את נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ כשאמר "ייחרב ביתך". הנשיא הפלסטיני אמר כי "ירושלים ירדה מהשולחן במחי ציוץ טוויטר של טראמפ" וטען כי ארצות הברית מנסה להסיר את סוגיית הפליטים משולחן המשא ומתן. בכך התייחס יו"ר הרש"פ להצהרת ירושלים בנוגע להעברת השגרירות האמריקנית לעיר וההכרה בה כבירת ישראל. "אמרנו לטראמפ, לא נקבל את תוכניתך", אמר אבו מאזן, "עסקת המאה היא סטירת המאה - ואנחנו נהדוף אותה". 

מוקדם יותר היום ביקר גם נשיא המדינה, ראובן ריבלין, את נאומו של אבו מאזן, במהלך פגישה עם משלחת הלובי היהודי אמריקני בבית הנשיא בירושלים. "אלו דברים נוראיים", אמר, "לומר שישראל היא תוצאה של קונספירציה של העולם המערבי ליישב ביהודים אזורים השייכים לאוכלוסייה ערבית? לומר שלעם היהודי אין קשר לאדמת ארץ ישראל?  הוא שכח דברים רבים והוא אמר בדיוק את הדברים שבשמם הואשם לפני שנים באנטישמיות והכחשת שואה", אמר הנשיא.