הנשיא עונה לאבו מאזן: בגין אמירות כאלה הואשם בעבר באנטישמיות

ריבלין התייחס לנאומו התוקפני של הנשיא הפלסטיני ואמר שדבריו היו "נוראיים". עוד אמר: "הוא יודע היטב שהקוראן מכיר בישראל כארצנו, בלי ההכרה הזו לא נוכל להתקדם"

  • פורסם ב:
  • 15/01/2018 12:53
  • |
  • עודכן ב:
  • 15/01/2018 17:06
  • |
  • כתבים:
  • ברק רביד

נשיא המדינה ראובן ריבלין נפגש היום (שני) עם משלחת הלובי היהודי האמריקני בבבית הנשיא בירושלים. במפגש התייחס להתבטאויותיו של יו"ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן מאמש: "דבריו היו נוראיים".

"לומר שישראל היא תוצאה של קונספירציה של העולם המערבי ליישב ביהודים אזורים השייכים לאוכלוסייה ערבית? לומר שלעם היהודי אין קשר לאדמת ארץ ישראל?  הוא שכח דברים רבים והוא אמר בדיוק את הדברים שבשמם הואשם לפני שנים באנטישמיות והכחשת שואה", אמר הנשיא. ריבלין סבור כי בגלל אמירות מעין אלה אין הידברות בין הצדדים: "בדבריו הוא מתכחש לשיבתנו למולדתנו וזאת על אף שגם אבו מאזן יודע היטב שהקוראן מציין בעצמו את ההכרה בארץ ישראל כארצנו. בלי ההכרה הבסיסית הזו לא נוכל לבנות אמון ולהתקדם."

 הנשיא ריבלין במפגש עם ועד המנהלים של הוועד האמריקאי ישראלי לענייני ציבור
 

הנשיא ריבלין במפגש עם ועד המנהלים של הוועד האמריקאי ישראלי לענייני ציבור מארק ניימן/ לע"מ

 

>> עוד כתבות בחדשות עשר:

צפו: שופט בליגה הצרפתית בועט בשחקן - ומרחיק אותו מהמגרש

פרשת השחיתות בטבע: תיקנס ב-75 מיליון שקל ולא תועמד לדין

במהלך מרדף בכביש החוף: שוטר נורה בשוגג על ידי חברו; מצבו קשה

שר הביטחון, אביגדור ליברמן, התייחס אף הוא לדברי ראש הרשות: "ברור שאבו מאזן לא רוצה שום שלום, הוא לא רוצה הסדר והוא מחפש תירוץ איך לברוח מזה", אמר ליברמן בישיבת סיעת ישראל ביתנו. "מבחינתו הצהרת טראמפ זה היה התירוץ לברוח מהמו"מ הישיר. אפשר להאשים את הממשלה הזו שהיא לא רוצה שלום, שהיא ממשלת ימין, צריך לזכור שגם כשאבו מאזן ישב מול אהוד אולמרט באנאפוליס, ואי אפשר להציע יותר מאשר שאולמרט הציע באנאפוליס, גם בסוף אבו מאזן אמר לא, דקה לפני הטקס על המדשאות של הבית הלבן. אפשר גם להיזכר במפגש ב"קמפ דיוויד" בין אהוד ברק לערפאת, וכמובן גם אחרי ההתנתקות, אבו מאזן לא היה מוכן להגיע לשום הסדר. הוא בעצמו לפחות בע"פ מדבר כנגד טרור, אבל הוא המממן הגדול של הטרור. מיליארד שקל בשנה הוא מעביר, אבו מאזן מתגמל את כל המחבלים, בהתאם לחומרת פעולת הטרור שביצעו. זה לא במקרה שמי שרצח מקבל כפול מזה שרק דקר. כולל אגב אזרחים ישראלים, גם מחבלים עם אזרחות ישראלית שהורשעו בפעולות טרור, מקבלים קצבה חודשית מאבו מאזן והרשות הפלסטינית. לכן שלא יהיו פה שום אשליות - מבחינתו הצהרת טראמפ זה רק תירוץ לברוח מהמו"מ הישיר וזה מה שהוא עושה שנים על גבי שנים, וגם כשכבר הגיעו למו"מ והוא לא הצליח להימלט, בסוף הוא אמר לא".

כאמור, אבו מאזן נשא אתמול נאום תוקפני במיוחד בו הוא התייחס לאירועים היסטוריים הקשורים למצב בישראל. הוא טען שלפלסטינים מגיעה התנצלות מצד בריטניה בשל הצהרת בלפור והאשים את האמריקנים בתמיכה במדינת ישראל: "ארה"ב העבירה 50 אלף יהודים מתימן אל פלסטין בשנת 1949 במטוסים". עוד אמר עבאס: "רצו להביא את היהודים מאירופה כדי לשמור על האינטרסים של האירופים באזור. הם ביקשו מהולנד, שהיה לה הצי הגדול בעולם, להעביר את היהודים".

כמו כן, תקף בנאומו את הנשיא טראמפ ואף קילל את נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ כשאמר "ייחרב ביתך". הנשיא הפלסטיני אמר כי "ירושלים ירדה מהשולחן במחי ציוץ טוויטר של טראמפ" וטען כי ארצות הברית מנסה להסיר את סוגיית הפליטים משולחן המשא ומתן. בכך התייחס יו"ר הרש"פ להצהרת ירושלים בנוגע להעברת השגרירות האמריקנית לעיר וההכרה בה כבירת ישראל. "אמרנו לטראמפ, לא נקבל את תוכניתך", אמר הערב אבו מאזן, "עסקת המאה היא סטירת המאה - ואנחנו נהדוף אותה". 

יו"ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן
 

יו"ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן(רויטרס)

 

"דברי אבו מאזן חמורים ושקריים ובהם גם בדיות אנטישמיות", אמר יו"ר מפלגת העבודה אבי גבאי, "אבל אסור שנתבלבל ואסור שנתמקד במה אומרים הפלסטינים. החלום הציוני הוא חלום של יוזמה, מה אנחנו עשינו,  ולא עיסוק אינסופי במה אומר העולם".

"לפני ואחרי נאומי אבו מאזן היפרדות מהפלסטינים היא אינטרס שלנו - אנחנו לא רוצים לספח 2 מיליון פלסטינים לישראל ולא לעסוק בניהול החיים של 4 מיליון פלסטינים", הוסיף גבאי", "הכי מטריד, שבשלב מסוים אנחנו עלולים לאבד את הברקסים והפלסטינים יובילו אותו למדינה דו לאומית. גם אנחנו וגם הפלסטינים צריכים מנהיגים שרוצים לבנות אמון ביניהם ולא לעסוק במה אומרים עליהם בעולם ובטח לא להמשיך במשחק האשמות שלא מוביל לדבר. כשאנוואר סאדאת בא לישראל הוא שינה סדרי עולם אצל מנחם בגין ומאז יש לנו הסכם שלום. כך גם אנחנו צריכים ליזום ולשנות סדרי עולם אצל הפלסטינים".