דיווח על פיצוץ במכוניתו של בכיר חמאס אבו חמזה בצידון, חדשות 13

נסיון חיסול בלבנון: איתות לחמאס – היזהרו מחיבור עם חיזבאללה

יעד התקיפה, שבוצעה על פי טענות הלבנונים ע"י המוסד הישראלי, הוא איש הקשר בין ארגוני הטרור. שניהם באותו מלכוד מבחינת יכולת התגובה לפעולות ישראל • פרשנות

פעיל חמאס, מוחמד אבו חמזה חמדאן, נפצע הבוקר (ראשון) בפיצוץ מכונית ממולכדת בצידון שבדרום לבנון. אבל הפעולה שמיוחסת לישראל על פי כל הגורמים במדינה ככל הנראה לא כוונה לפעיל הזוטר, אלא לאחיו אוסמה חמדאן, איש הקשר בין חמאס לחיזבאללה בלבנון.

אוסמה מייצג את הקו החדש של חמאס: להחזיר את הקשרים המבצעיים עם חיזבאללה על מנת לשמור על הגב הערבי של הארגון העזתי, לאחר שהארגון הלבנוני נותר היחיד בעולם הערבי שתומך בחמאס. אם ישראל אכן אחראית לניסיון החיסול, מדובר בהרחבת המערכה נגד חמאס מחוץ לגבולות עזה, שמאותת לארגון: אנחנו רואים את הצעדים שלכם בלבנון, היזהרו. הצמרת של חמאס שנאלצה לעזוב את קטאר מצאה מקלט בלבנון ומנסה להכווין משם טרור, ייתכן שישראל מסמנת לה: לא תהיו בטוחים שם. 

 

הבוקר גם אישר צה"ל כי הושמדה מנהרה של חמאס שחצתה לשטחי המדינות ישראל ומצרים, ועברה מתחת למעבר כרם שלום. למרות שזו המנהרה הרביעית שנפגעת בחודשיים האחרונים, ונראה כי בקצב הזה הוא יאבד את כל הנכסים שלו, בינתיים הוא מפגין איפוק מרשים.  למעשה חמאס וחיזבאללה מוצאים עצמם כרגע באותו מלכוד, כשישראל פוגעת בשניהם, אך הם אינם יכולים להגיב.

 דיווח על פיצוץ במכוניתו של בכיר חמאס אבו חמזה בצידון
 

דיווח על פיצוץ במכוניתו של בכיר חמאס אבו חמזה בצידון( ללא קרדיט)

 

מצבו של חמדאן, כאמור ככל הנראה אחיו של יעד החיסול, שנפגע בפיצוץ בלבנון, כנראה לא קשה. בכיר חמאס בצידון, אימן שנאעה, טען כי הוא נפצע קל. נציגות חמאס בלבנון הפנתה אצבע מאשימה לעבר ישראל: "האויב הציוני הוא היחיד שמפיק תועלת מפגיעה ביציבות לבנון. עלינו לתת לשלטונות לבנון להשלים החקירה ולהגיע אל הפושעים". עוד מסרו: "הנתונים הראשוניים מצביעים על כך שבפיצוץ בצידון עומדות טביעות האצבע של הציונים מאחורי הפעולה הנפשעת הזו".

ברשת "אלמיאדין" דיווחו כי מקורות ששהו בשטח ראו מטוס ישראלי חג בשמיים בעת הפיצוץ. עוד דווח ברשת כי הפיצוץ אירע בחניית ביתו של חמדאן, דבר המעיד, לפי הרשת, על פעולת חיסול. ב"אלמיאדין" הוסיפו כי מדובר באותו המיקום שבו נהרגו אנשי הג'יהאד האסלאמי, האחים אל-מג'דוב, בשנת 2006, פעולה שנטען כי בוצעה על ידי ישראל. בישראל הכחישו את הדיווחים. שר המודיעין והתחבורה, ישראל כ"ץ, אמר אחר הצהריים בריאיון ל"וילנסקי וברדוגו" בגלי צה"ל כי ישראל לא מעורבת בפעולה. "אם היינו מעורבים, זה לא היה נגמר בפצוע קל", טען. 

אתמול הושמדה מנהרת טרור של חמאס בהפצצה של חיל האוויר. בארגון חמאס, לו הייתה שייכת המנהרה, ששימשה להעברת נשק ופעילי טרור, לא הגיבו לפעולה והסתפקו בידיעות על כך שבישראל דיווחו על הפעולה שנתפסת כחלק משימור המאזן בין שני הצדדים.


לפי צה"ל, המנהרה, שלה מאפיינים ייחודיים, הייתה בבנייה בשנה האחרונה. הציר המרכזי שלה היה מעזה למצרים, והיא עברה תחת מעבר כרם שלום ותחת צינורות גז ונפט. אורכה הוא למעלה מקילומטר וחצי ו-180 מטרים ממנה היו בשטח ישראל. 400 מטרים מתוכה הגיעו מרפיח העזתית לתוך שטח סיני.

 מתווה המנהרה שהותקפה ב-13 בינואר 2018
 

מתווה המנהרה שהותקפה הלילה (דובר צה"ל)

 

הערב גם נפגש מפקד החטיבה הדרומית בצה"ל, אלוף משנה קובי הלר, עם חברי קיבוץ כרם שלום, שבאזורו עברה המנהרה. "העובדה שחמאס לא הגיב בירי לאחר הפצצת המנהרה מוכיח שיש לנו הרתעה מולו", אמר הלר, "חוסר תגובה שלהם אל מול פעולה שלנו זו הרתעה גם כן. אם יהיו עוד מנהרות נאתר אותם בזכות הטכנולוגיה״.

לדבריו, צה"ל נמצא במוכנות גבוהה גם ברמה הטכנולוגית וגם מבחינת סדר הכוחות בעוטף עזה: ״אני רואה בשנת 2018 שנה של התפתחות וצמיחה ולא רואה בשלב זה עימות באופק. חמאס ספג מכה קשה, הרסנו להם נכס משמעותי וזהו הישג גדול". בנוגע למכשול שנבנה בגבול הרצועה אמר: "אני מאמין שסיום הקמת המכשול יביא קץ למנהרות. הערכה היא שנסיים לבנות את המכשול עד סוף שנת 2018 או תחילת 2019. המטרה היא להימנע מעימות ככל שניתן לפחות עד השלמת הקמת מכשול".

הוא הוסיף כי ״חמאס איננו מעוניין בעימות, בין השאר, על רקע הסכם הפיוס ברצועה והוא לא רוצה להיתפס כגורם אשר הרס את ההסכם על ידי הסלמה. הסכם הפיוס הוא גורם שנותן מוטיבציה שלא להסלים את המצב".

 מנהרת טרור שהותקפה בעזה
 

מנהרת טרור שהותקפה בעזה( דובר צה"ל)