חיל האוויר תקף תשתית טרור בעזה, הפלסטינים: "מדובר במנהרה"

מצה"ל נמסר כי הותקפה תשתית טרור בדרום רפיח. בתקשורת הפלסטינית דווח כי מדובר במנהרה ששימשה להעברת סחורות. לאחר הערכת מצב, הוחלט כי מעבר כרם שלום לא ייפתח מחר

המתיחות בדרום. צה"ל תקף אתמול (שבת) תשתית טרור בגבול עזה-מצרים. מצה"ל נמסר כי מטוסי קרב של חיל האוויר תקפו תשתית טרור בדרום-רפיח, סמוך לגבול עזה-מצרים. "ארגון הטרור חמאס הוא האחראי לכל המתרחש ברצועת עזה וממנה", הוסיפו בצה"ל.

על פי דיווחים פלסטינים, היעד שהותקף הוא מנהרה שמכונה "מנהרת מסחרית", שנמצאת בין רפיח לכרם שלום. עוד דווח כי לא היו נפגעים בזמן המתקפה והדי פיצוצים נשמעו באזור. מדובר באזור שבעבר היו בו הרבה מנהרות, בהן המנהרה שבאמצעותה נחטף גלעד שליט.

לאחר הערכת מצב, ובצעד חריג, הוחלט כי מעבר כרם שלום לא ייפתח מחר למעבר סחורות. מתאם פעולות הממשלה בשטחים, אלוף יואב (פולי) מרדכי, עדכן בנושא את הגורמים הרלוונטים ברשות הפלסטינית.

ההערכה היא, כי הפעולה הלילה בעזה שונה מהשמדת שלוש המנהרות הקודמות בחודשיים האחרונים, ששימשו מנהרות תקיפה לשטח ישראל. ע"פ פרסומים בתקשורת הפלסטינית מדובר במנהרה, שהפלסטינים מכנים ״מנהרה מסחרית", כלומר מנהרת הברחות בציר פילדלפי מסיני לעזה. ניתן להעריך שאם בחרה ישראל להשמיד את המנהרה הרי שרצתה לפגוע במה שעובר בה.

על פי הערכות, חיל האוויר הפציץ לפני כשבוע ברצועת עזה מנהרה משמעותית, שנועדה לחדירה לישראל במלחמה הבאה. המנהרה המדוברת, הייתה המנהרה השלישית שהארגון איבד ברצועה בתוך חודשיים. גורם ביטחוני בכיר הוסיף לאחר מכן כי "עד סוף שנת 2018 נשלים את המכשול התת קרקעי נגד המנהרות בגזרות הקריטיות".

בשלושה בינואר זיהה צה"ל שלושה שיגורים לעבר שטח פתוח במועצה האזורית אשכול, בסמוך לגדר המערכת. לא היו נפגעים ולא נגרם נזק כתוצאה מהשיגורים. התרעת "צבע אדום" נשמעה כתוצאה מהשיגור השלישי. בתגובה, תקף צה"ל ברצועת עזה. על פי הודעת צה"ל, מטוסי קרב של חיל האוויר תקפו "תשתית טרור מרכזית ברצועת עזה". עוד נמסר כי "צה"ל ימשיך וינקוט בכל האמצעים העומדים לרשותו, מעל ומתחת לקרקע, לסיכול ניסיונות פגיעה בתושבי מדינת ישראל". בהודעת דובר צה"ל הוסיפו: "אנו ערוכים ומוכנים למגוון תרחישים ונפעל מול כל ניסיון להפר את הריבונות הישראלית".

בתוך כך, התרעת "צבע אדום" הופעלה אתמול בדרום עוטף עזה, שנשמעה ביישובי המועצה האזורית אשכול. לא דווח על נפילות או קולות פיצוץ, ודובר צה"ל מסר כי מדובר בהתרעת שווא.