ללא עימותים ועם תוספות משמעותיות: תקציב 2019 צופה פני בחירות

פרשנות: התקציב שאושר בממשלה, הנדיב ביותר אי פעם, משתדל לא להרגיז אף אחד • בידיעה: הגזירות והתוספות, והסכם בו מתחייבים ראשי הסיעות להימנע מסחטנות בהעברתו בכנסת

תקציב המדינה לשנת 2019 שאושר אתמול (שישי) פה אחד בממשלה צופה פניו לבחירות. הוא נמנע מעימותים משמעותיים עם קבוצות אוכלוסייה ועם הציבור הרחב, הוא אינו כולל שינויים מבניים מרחיקי לכת במשק, אלא בעיקר תוספות משמעותיות - שמביאות אותו לסכום של 397 מיליארד שקלים – שיא של כל הזמנים.

הכסף הגדול הזה של התקציב יגיע מכמה מקורות. 3 מיליארד שקלים יגיעו מקיצוץ במשרדי הממשלה. 1.8 מיליארד שקלים נוספים יגיעו מדחיית תוספת השכר במגזר הציבורי. 500 מיליון שקלים מהעלאת המס על הפחם, שלא אמור לגרום לעליית מחירים בחשבון החשמל בטווח הקצר, אבל בהחלט יכול להשפיע עליו בהמשך. כמו כן, נציגויות של משרד החוץ ברחבי העולם יסגרו, דבר שיחסוך 130 מיליון שקלים ודחייה בהחלת יום חינוך ארוך, תחסוך למדינה 1.2 מיליארד שקלים.

>> לכתבות נוספות בחדשות עשר:

תיק ביטן: המשטרה הציבה אבטחה על ביתו של משה יוסף

האם החוק להפללת צרכני זנות יצליח להקטין את ממדי התופעה?

דיווח: טראמפ שילם דמי שתיקה לשחקנית פורנו עמה נפגש

 הקיצוצים בתקציב 2019
 

הקיצוצים בתקציב 2019 (חדשות עשר)

 

מנגד, התקציב יכלול כמה תוספות משמעותיות: מעל ל-2 מיליארד שקלים יושקעו בפעימה הראשונה בהסדר הנכים, 600 מיליון שקלים ישמשו לסבסוד צהרונים לילדים, ברפורמה בביטוח הסיעודי יושקעו 500 מיליון שקלים והגברת הסיוע למפעלי תעשייה תביא להשקעה של כמיליארד שקלים.

השורה התחתונה, היא תקציב גדול יותר מהמתוכנן, נדיב יותר כלפי המשרדים – אבל גם כזה שיכול להשתנות בשני תרחישים: בחירות מוקדמות, או משבר כלכלי במהלך השנה הבאה.

 התוספות בתקציב 2019
 

התוספות בתקציב 2019 (חדשות עשר)

 

בתוך כך, בלילה שלפני אישור התקציב בממשלה, חתמו ראשי סיעות הקואליציה על הסכם בו התחייבו לא להערים קשיים על העברת התקציב בדיונים עליו כנסת. "הצדדים יפעלו במשותף לאישור התקציב וחוק ההסדרים בכנסת בכל שלוש הקריאות וכן בכל ההצבעות שידרשו לצורך כל בוועדות הכנסת השונות", נכתב בכת ההתחייבות.

עוד נכתב בהסכם, כי במידה וח"כ מאחת הסיעות יעלה דרישה כתנאי לתמיכתו בתקציב בכנסת, אז "במידה והדרישה תיענה – היא תשולם במלואה מחשבון התקציבים שנקבעו בהסכם הקואליציוני עם הסיעה אליה משתייך הח"כ".

 כתב ההתחייבות עליו חתמו ראשי המפלגות
 

כתב ההתחייבות עליו חתמו ראשי המפלגות (ללא קרדיט)

 
 חתימות ראשי המפלגות בכתב ההתחייבות
 

כתב ההתחייבות (ללא קרדיט)

 

כאמור, למרות שנרשמו כמה התנגדויות מצד שרים בכירים, תקציב המדינה לשנת 2019 אושר אתמול בממשלה ללא כל התנגדות בסופו של דבר. באופן חריג, הממשלה אישרה תקציב כמעט שנה מראש ומדובר בניסיון לשדר מסר של יציבות ביחס לקואליציה שידעה מהמורות בתקופה האחרונה ולחקירות שבהן מעורב ראש הממשלה.

תקציב המדינה בשנת 2019 יעמוד על 397.3 מיליארד שקלים. תקציב החינוך יהיה כ-60 מיליארד שקלים, תקציב הבריאות יהיה כ-38 מיליארד שקלים, תקציב הביטחון יעמוד על כ-63 מיליארד שקלים ותקציב הרווחה וניצולי השואה יעמוד על כ-13 מיליארד שקלים. קצבאות הנכות יתוקצבו בכ-2 מיליארד שקלים. עם זאת, לא כל דרישות הנכים נענו. כך למשל, הדרישה להצמדה ולעיגון הפעימות הנוספות לא צלחה. והסוגיות האלו ידונו בוועדות הכנסת בהמשך השנה. קצבת הנכים העובדים תיפגע משכר של 3,400 שקלים ומעלה. בתוך כך, במסגרת תקציב משרד החוץ, תיסגרנה 7 נציגויות ישראליות ברחבי העולם בפרק זמן שיתפרס על פני שלוש שנים.

בין הרפורמות הנכללות במסגרת התקציב: תכנית נטו משפחה, תכנית הסיעוד הלאומית, הוזלת מחירי הניתוחים הפרטיים, הגברת התחרות בשוק הטלוויזיה, הרפורמה לקיצור החופשות במערכת החינוך, מעבר מבנק לבנק בלחיצת כפתור, קיצור שבוע העבודה, הגדלת היצע הדיור ועידוד השתלבות בשוק העבודה באמצעות מתן מענקי עבודה וצמצום מספר משרדי הממשלה.

 ראש הממשלה נתניהו ושר האוצר כחלון בפתח ישיבת הממשלה לאישור התקציב
 

ראש הממשלה נתניהו ושר האוצר כחלון בפתח ישיבת הממשלה לאישור התקציב( רויטרס)

 

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, אמר בתגובה לאישור התקציב: "הממשלה אישרה תקציב מצוין וחוק הסדרים מצוין שמבטא את המדיניות העקבית והאחראית שלנו: תקציב שמצד אחד שומר על צמיחה וחוסן כלכלי, ומצד שני דואג לצרכים החברתיים של כל אזרחי ישראל. הממשלה שלנו תמשיך לעבוד יחד לטובת מדינת ישראל עוד הרבה זמן - עד סוף הקדנציה".
 

שר האוצר, משה כחלון, מסר בתגובה לאישור התקציב: "תקציב 2019 הוא תקציב חברתי שממוקד בהצמחת המשק הישראלי וחיזוק הכלכלה. הצמיחה היא שמאפשרת לנו להביא את הבשורות החברתיות בתקציב. שר אוצר הוא לא גזבר, התפקיד שלו הוא להצמיח את המשק ולנתב את פירות הצמיחה למקומות הנכונים ולאוכלוסיות שנשכחו במשך יותר מדי שנים, כמו הנכים, הקשישים וניצולי שואה. התקציב הזה ממשיך את המהפכה החברתית וקובע סדר חלוקתי חדש".