נשיא ארה"ב טראמפ, רויטרס

"בפעם האחרונה": טראמפ חתם על המשך הקלת הסנקציות על איראן

כצפוי הודיע הנשיא האמריקני על המשך המדיניות הנהוגה עד כה מאז הסכם הגרעין, תוך ניסיון להשגת הסכם משלים. במקביל הוטלו סנקציות על 14 גופים וארגונים איראניים

הסכם הגרעין עם איראן: נשיא ארצות הברית, דונלד טראמפ, הודיע הערב (שישי) כצפוי כי הוא משאיר על כנן את ההקלות על הסנקציות על איראן, במסגרת הסכם הגרעין שחתם קודמו בתפקיד, ברק אובמה. בבית הלבן הוסיפו, כי זו הפעם האחרונה שבה הוא חותם על ההקלה בסנקציות.

בנוסף, בכוונת הנשיא טראמפ לעבוד עם מדינות אירופה שחתומות על ההסכם, כדי להגיע להסכם משלים לזה הנוכחי. ההסכם החדש לא יהיה מוגבל בזמן, ולא יהיה בו את "סעיף השקיעה" שמפוגג את ההסכם בתוך 15 שנים. בבית הלבן טוענים שההסכם החדש יהיה לתמיד, ללא תפוגה.

>> לכתבות נוספות בחדשות עשר:

תיק ביטן: המשטרה הציבה אבטחה על ביתו של משה יוסף

יום זעם בשטחים: מאות בהלווית צעירים שנהרגו, חמאס קרא לעימות

קרא: העובדים הלא חוקיים - מפגע תברואתי, שמח שגורשו

עוד הוסיפו, כי ההסכם החדש יתייחס גם לתכנית הטילים הבליסטיים של איראן. הבית הלבן מדגיש כי לא מדובר במגעים ישירים של וושינגטון מול טהראן, אלא באמצעות האירופים והשותפים האמריקניים. במקביל הנשיא מצפה גם לפעולה חקיקתית בקונגרס בהתאם לעקרונות שהציג בחודש אוקטובר.

נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ
 

נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ( רויטרס)

 

ובתוך כך הודיע הממשל על הטלת סנקציות על 14 גופים ואנשים נוספים הקשורים בהפרת זכויות אדם באיראן ובהפצת נשק איראני. בין האישים שעליהם הוטלו הסנקציות – אחיו של יושב ראש הפרלמנט עלי לריג'אני, האייתוללה סאדק לריג'אני. זהו איתות של טראמפ כי הוא מכוון לרצות הגבוהות ביותר במשטר האיראני.

הערב פורסם לראשונה בחדשות עשר, כי היועץ לביטחון לאומי של קנצלרית גרמניה אנגלה מרקל, יאן האקר, ביקר אתמול בישראל, לשיחות שהתמקדו באיום האיראני ובמצב בסריה. האקר, שנפגש עם מקבילו הישראלי מאיר בן שבת ועם ראש המוסד יוסי כהן, העביר מסר כי גרמניה, כמו שאר מדינות אירופה, סבורה שההסכם עם איראן עובד היטב ולכן לא תסכים לשנות או לבטל אותו, כך על פי גורמים מדיניים. 

מנגד, האקר הבהיר לבני שיחו הישראלים כי גרמניה תהיה מוכנה לפעול במסלול נפרד יחד עם ישראל, ארה"ב ושאר מדינות אירופה נגד תכנית הטילים האיראנית, התמיכה האיראנית בטרור והפעילות האיראנית בסוריה ולבנון, הוסיפו אותם גורמים. הגורמים ציינו כי היועץ לביטחון לאומי בלשכת ראש הממשלה, מאיר בן-שבת ,הבהיר להאקר כי ישראל סבורה שהסכם הגרעין הוא הסכם גרוע וכי יש לבטלו. לחדשות עשר נודע כי ראש המוסד יוסי כהן הציג קו של "להסכים שלא להסכים". 

ראש המוסד הציע להאקר שישראל וגרמניה יפעלו יחדיו כדי לקדם צעדים נגד איראן מחוץ להסכם הגרעין - הקשחת האכיפה של ההסכם הקיים, הגברת הפיקוח של הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית על האתרים החשודים באיראן בהם יש חשש שמתבצע מחקר ופיתוח של רכיבים לנשק גרעיני וכן תכנית הטילים האיראנית והפעילות החתרנית האיראנית באזור – במיוחד בסוריה.