טראמפ שומר על עמימות: האם ישיב היום את הסנקציות על איראן?

לפי כל ההערכות, נשיא ארה"ב צפוי להמשיך את ההקלות בסנקציות הכלכליות שהטיל אובמה - ולהטיל עיצומים בגין תוכנית הגרעין. עם זאת, טראמפ בשלו: "אתם תגלו בקרוב מאוד"

ההכרעה לגבי עתיד הסכם הגרעין: נשיא ארצות הברית, דונלד טראמפ, צפוי להכריז היום  (שישי) על החלטתו בנוגע לסנקציות שהוטלו על איראן במסגרת ההסכם. במשרד החוץ האמריקני אמרו היום כי הם ממתינים להחלטת הנשיא, וכי מועד פרסומה המדויק לא ידוע וצפוי ביממה הקרובה. דברים דומים אמר גם שר החוץ רקס טילרסון, והנשיא עצמו אמר: "אתם תגלו בקרוב מאוד".

באיחוד האירופי מפעילים לחץ על טראמפ כדי שימשיך בהקפאת הסנקציות ולא יפרוש מההסכם שהושג ב-2015. נשיא צרפת עמנואל מקרון ציין כי הבהיר לטראמפ שאם לא יפרוש מההסכם, מדינתו ויתר מדינות האיחוד יגבירו את הלחץ על טהראן בנושא תוכנית הטילים והתמיכה באסד, בחיזבאללה ובמורדים החות'ים בתימן.

על טראמפ להחליט למעשה בשתי סוגיות שיכולות להביא לקריסת הסכם הגרעין: הראשונה היא אם לחתום על צו נשיאותי שיקפיא את הסנקציות שהטיל הקונגרס נגד איראן, או לא לחתום ולגרום לכך שהסנקציות יוחזרו באופן אוטומטי. מדובר בעיצומים על הבנק המרכזי של איראן, שלמעשה מוציאים את המדינה מהמערכת הפיננסית הבינלאומית, ונחשבים למשמעותיים ביותר. ההחלטה השנייה היא אם לאשרר את הסכם הגרעין. בפעם שעברה, לפני שלושה חודשים, הוא לא אשרר אותו. טראמפ קבע אז שההסכם אינו משרת את הביטחון הלאומי של ארה"ב.

לכתבות נוספות בחדשות עשר >>

השרים ממשיכים להתנגד - אך התקציב צפוי לעבור הלילה בלי בעיות

האם בבית הספר ידעו שהמאבטח הטריד מינית - ולא דיווחו?

שי ניצן על פרשת ביטן: מסר לציבור - היזהרו מושחתים

נשיא ארה"ב טראמפ
 

טראמפ בישיבת הקבינט, מתייחס להצהרת היילי(רויטרס)

סטיבן מנוצ'ין, שר האוצר, התייחס בתדרוך עיתונאים לסוגייה וטען כי ניתן לצפות לסנקציות חדשות. זאת, על רקע הדיווחים לפיהם טראמפ צפוי להכריז על סנקציות שקשורות לתוכניות הטילים של הרפובליקה האסלאמית ולא להסכם הגרעין. מנוצ'ין הוסיף: "הנשיא היה ברור מאוד שחלק מההיבטים מההסכם צריכים להשתנות, יש פעילויות שונות מחוץ להסכם, בין אם טילים בליסטיים או נושאים אחרים, שנמשיך להטיל עליהם סנקציות".

שלשום דיווחה סוכנות הידיעות AP כי טראמפ צפוי להמשיך את ההקלות בסנקציות הכלכליות שאותן החיל ממשל אובמה במסגרת הסכם הגרעין. משמעות הדיווח היא כי הנשיא החליט שלא לפרוש בשלב זה מהסכם הגרעין, ולתת סיכוי נוסף לתיקונו. הסוכנות ציטטה גורם רשמי בממשל ארה"ב, כמו גם מקורות אחרים. הגורמים מסרו גם כי הנשיא צפוי במקביל להודיע על סנקציות חדשות על אזרחים איראניים או חברות איראניות שקשורות לתוכנית הטילים הבליסטיים, ושהעיצומים נגדן בוטלו כחלק מהסכם הגרעין.

 נשיא איראן חסן רוחאני
 

נשיא איראן חסן רוחאני(ללא קרדיט )

לטענת הגורמים, יועציו ועוזריו של טראמפ הציעו לו לחתום על הארכת ההקלות ל-120 יום נוספים, תוך הטלת הסנקציות החדשות. אותה ההצעה למעשה תענה על הרצון של טראמפ להגביר את הלחץ על הרפובליקה האסלאמית, אך בלי "לשבור את הכלים". הגורמים הזהירו כי טראמפ עדיין יכול להתעלם מהמלצות שר החוץ, שר ההגנה והיועץ לביטחון לאומי, ולהשיב את הסנקציות, שכן החלטה סופית בנושא טרם התקבלה.

מוקדם יותר השבוע פורסם בחדשות עשר כי ראש הממשלה בנימין נתניהו הזהיר את שגרירי המדינות החברות בנאט"ו בפגישה בישראל שעל מנהיגי אירופה להתייחס ברצינות לאיומי טראמפ כי יבטל את הסכם הגרעין עם איראן. "לנשיא טראמפ יש החלטה לקבל השבוע", אמר נתניהו לשגרירים לפי שני מקורות שהשתתפו בפגישה. "אתם צריכים להבין שיש אפשרות אמיתית שהוא יפעל לביטול הסכם הגרעין. אם אתם לא תפעלו לתיקון ההסכם אז טראמפ עלול לבטל אותו".