טילרסון: טראמפ יחליט היום מה יעשה בנוגע לסנקציות על איראן

שר החוץ האמריקני אמר כי נשיא ארה"ב יחליט בשעות הקרובות מה יעלה בגורל העיצומים שהוטלו על הרפובליקה האסלאמית. ההחלטה, שעלולה להביא לקריסת הסכם הגרעין, תתפרסם מחר

איראן ממתינה: שר החוץ האמריקני, רקס טילרסון, אמר היום (חמישי) כי נשיא ארצות הברית, דונלד טראמפ, יחליט בשעות הקרובות מה יעלה בנוגע לסנקציות שהוטלו על איראן במסגרת הסכם הגרעין וכי ההחלטה תפורסם מחר.

סטיבן מנוצ'ין, שר האוצר, התייחס בתדרוך עיתונאים לסוגייה וטען כי ניתן לצפות לסנקציות חדשות. מנוצ'ין הוסיף: "הנשיא היה ברור מאוד שחלק מההיבטים מההסכם צריכים להשתנות, יש פעילויות שונות מחוץ להסכם בין אם טילים בליסטיים או נושאים אחרים שנמשיך להטיל עליהם סנקציות".

אתמול דיווחה סוכנות הידיעות AP כי טראמפ צפוי להמשיך את ההקלות בסנקציות הכלכליות שאותן החיל ממשל אובמה במסגרת הסכם הגרעין. משמעות הדיווח היא כי הנשיא החליט שלא לפרוש בשלב זה מהסכם הגרעין, ולתת סיכוי נוסף לתיקונו. הסוכנות ציטטה גורם רשמי בממשל ארה"ב, כמו גם מקורות אחרים. הגורמים מסרו גם כי הנשיא צפוי במקביל להודיע על סנקציות חדשות על אזרחים איראניים או חברות איראניות שהעיצומים נגדן בוטלו כחלק מהסכם הגרעין.

לכתבות נוספות בחדשות עשר >>

שי ניצן על פרשת ביטן: מסר לציבור - היזהרו מושחתים

רגעיה האחרונים של בת ה-8 שנאנסה, נרצחה - והסעירה את פקיסטן

ירו לעבר היעד והרגו אחרים: כתב אישום ברצח נגד חברי ארגון פשע

נשיא ארצות הברית, דונלד טראמפ
 

נשיא ארצות הברית, דונלד טראמפ, צועק לעבר עיתונאים על מדשאת הבית הלבן(רויטרס)

 

לטענת הגורמים, יועציו ועוזריו של טראמפ הציעו לו לחתום על הארכת ההקלות ל-120 יום נוספים, תוך הטלת סנקציות חדשות בגין הניסויים בטילים הבליסטיים שעורכת המדינה. אותה ההצעה למעשה תענה על הרצון של טראמפ להגביר את הלחץ על הרפובליקה האסלאמית, אך בלי "לשבור את הכלים". הגורמים הזהירו כי טראמפ עדיין יכול להתעלם מהמלצות שר החוץ, שר ההגנה והיועץ לביטחון לאומי, ולהשיב את הסנקציות, שכן החלטה סופית בנושא טרם התקבלה.

על טראמפ להחליט עד מחר בשתי סוגיות שיכולות להביא לקריסת הסכם הגרעין: הראשונה היא אם לחתום על צו נשיאותי שיקפיא את הסנקציות שהטיל הקונגרס נגד איראן, או לא לחתום ולגרום לכך שהסנקציות יוחזרו באופן אוטומטי. מדובר בעיצומים על הבנק המרכזי של איראן, שלמעשה מוציאים את המדינה מהמערכת הפיננסית הבינלאומית, ונחשבים למשמעותיים ביותר. ההחלטה השנייה היא אם לאשרר את הסכם הגרעין. בפעם שעברה, לפני שלושה חודשים, הוא לא אשרר אותו. טראמפ קבע אז שההסכם אינו משרת את הביטחון הלאומי של ארה"ב.

המנהיג העליון של איראן עלי חמינאי
 

המנהיג העליון של איראן עלי חמינאי רויטרס

 

מוקדם יותר השבוע פורסם בחדשות עשר כי ראש הממשלה בנימין נתניהו הזהיר את שגרירי המדינות החברות בנאט"ו בפגישה בישראל שעל מנהיגי אירופה להתייחס ברצינות לאיומי טראמפ כי יבטל את הסכם הגרעין עם איראן. "לנשיא טראמפ יש החלטה לקבל השבוע", אמר נתניהו לשגרירים לפי שני מקורות שהשתתפו בפגישה. "אתם צריכים להבין שיש אפשרות אמיתית שהוא יפעל לביטול הסכם הגרעין. אם אתם לא תפעלו לתיקון ההסכם אז טראמפ עלול לבטל אותו".