דיווח: טראמפ צפוי להמשיך את ההקלות בסנקציות על איראן

גורמים בוושינגטון אמרו שהנשיא לא ישיב את הסנקציות שבוטלו כחלק מהסכם הגרעין. עם זאת, הם הבהירו שההחלטה הסופית טרם התקבלה, וכי טראמפ יכריז על עיצומים אחרים

נשיא ארצות הברית, דונלד טראמפ, צפוי להמשיך את ההקלות בסנקציות הכלכליות שאותן החיל ממשל אובמה במסגרת הסכם הגרעין עם איראן – כך דיווחה אתמול (רביעי) סוגנות הידיעות אי-פי. המשמעות היא למעשה כי הנשיא החליט שלא לפרוש בשלב זה מהסכם הגרעין, ולתת סיכוי נוסף לתיקונו.

הסוכנות ציטטה גורם רשמי בממשל ארה"ב, כמו גם מקורות אחרים. זאת, על רקע ההודעה של משרד החוץ האמריקני לפיה ההחלטה בנושא צפויה בשישי הקרוב. הגורמים מסרו גם כי הנשיא צפוי במקביל להודיע על סנקציות חדשות על אזרחים איראניים או חברות איראניות שהעיצומים נגדם בוטלו כחלק מהסכם הגרעין.

>> עוד כתבות בחדשות עשר:

המרחב, התקופה והברכה: הרמזים המצביעים על קשר של חמאס לפיגוע

הסכם האוצר וההסתדרות: שבוע העבודה יקוצר, שכר המינימום יעלה

איראן שינתה את חוק הסמים - 5,000 נידונים למוות עשויים להינצל

לטענת הגורמים, יועציו ועוזריו של טראמפ הציעו לו לחתום על הארכת ההקלות ל-120 יום נוספים, תוך הטלת סנקציות חדשות בגין הניסויים בטילים הבליסטיים שעורכת המדינה. אותה ההצעה למעשה תענה על הרצון של טראמפ להגביר את הלחץ על הרפובליקה האסלאמית, אך בלי "לשבור את הכלים". הגורמים הזהירו כי טראמפ עדיין יכול להתעלם מהמלצות שר החוץ, שר ההגנה והיועץ לביטחון לאומי, ולהשיב את הסנקציות, שכן החלטה סופית בנושא טרם התקבלה.

על טראמפ להחליט עד ליום שישי בשתי סוגיות שיכולות להביא לקריסת הסכם הגרעין: הראשונה היא אם לחתום על צו נשיאותי שיקפיא את הסנקציות שהטיל הקונגרס נגד איראן, או לא לחתום ולגרום לכך שהסנקציות יוחזרו באופן אוטומטי. מדובר בעיצומים על הבנק המרכזי של איראן, שלמעשה מוציאים את המדינה מהמערכת הפיננסית הבינלאומית, ונחשבים למשמעותיים ביותר. ההחלטה השנייה היא אם לאשרר את הסכם הגרעין. בפעם שעברה, לפני שלושה חודשים, הוא לא אשרר אותו. טראמפ קבע אז שההסכם אינו משרת את הביטחון הלאומי של ארה"ב.

 ראש הממשלה בנימין נתניהו בישיבת ממשלה
 

הזהיר כי על אירופה להתייחס ברצינות לאיומי הנשיא. נתניהו (רויטרס)

 

שלשום פורסם בחדשות עשר כי ראש הממשלה בנימין נתניהו הזהיר את שגרירי המדינות החברות בנאט"ו בפגישה בישראל שעל מנהיגי אירופה להתייחס ברצינות לאיומי נשיא ארה"ב דונלד טראמפ כי יבטל את הסכם הגרעין עם איראן. 

"לנשיא טראמפ יש החלטה לקבל השבוע", אמר נתניהו לשגרירים לפי שני מקורות שהשתתפו בפגישה. "אתם צריכים להבין שיש אפשרות אמיתית שהוא יפעל לביטול הסכם הגרעין. אם אתם לא תפעלו לתיקון ההסכם אז טראמפ עלול לבטל אותו".