,

אישום נוסף נגד אולמרט: קבלת שוחד בפרשת הולילנד

לראשונה בתולדות מדינת ישראל, ראש הממשלה לשעבר נאשם בעבירת שוחד. אולמרט יועמד לדין על קבלת שוחד בתקופת כהונתו כראש עיריית ירושלים, בפרשה שהתפוצצה לפני כמעט שנתיים סביב פרויקט הנדל"ן היוקרתי. גם מחליפו בראשות עיריית ירושלים, אורי לופוליאנסקי, וראש לשכתו, שולה זקן, נמצאים בכתב האישום

  • פורסם ב:
  • 05/01/2012 11:22
  • |
  • עודכן ב:
  • 05/01/2012 11:22
  • |
  • כתבים:
  • חדשות nana10

כמעט שנתיים אחרי שהתפוצצה, הוגש היום (חמישי) לבית המשפט המחוזי בתל אביב כתב אישום חמור נגד ראש הממשלה לשעבר, אהוד אולמרט, בפרשת פרויקט הבנייה היוקרתי הולילנד. לראשונה בתולדות המדינה מואשם ראש ממשלה לשעבר, שהועמד כבר לדין, בעבירת שוחד. סעיף האישום נגד אולמרט הוא לקיחת שוחד בעת שכיהן כראש עיריית ירושלים. כתב אישום הוגש גם נגד מחליפו בתפקיד, אורי לופוליאנסקי, וראש לשכתו, שולה זקן.

כתב האישום מייחס לאולמרט עבירה של לקיחת שוחד, כמו גם אורי לופוליאנסקי, ראש עיריית ירושלים לשעבר שכיהן קודם לכן כיו"ר ועדת המשנה של הוועדה המקומית לתכנון ובנייה. אורי שטרית ששימש כמהנדס העיר והיה הגורם המקצועי הבכיר ביותר בתחום התכנון והבנייה בעירייה כמו גם האחראי על קביעת מדיניות התכנון העירונית, הואשם בלקיחת שוחד, רישום כוזב במסמכי תאגיד והלבנת הון. ראש לשכתו של אולמרט, שולה זקן, הואשמה בלקיחת שוחד והלבנת הון.

 

אנשי העסקים הלל צ'רני ואביגדור קלנר הואשמו במתן שוחד יחד עם איש הקשר מאיר רבין. קלנר, צ'רני והחברות שבבעלותו מואשמים גם בעבירות מס שונות במטרה להתחמק מתשלום מסים, בהן הלבנת הון ורישום כוזב במסמכי תאגיד.

 

"אנשי הציבור לקחו את השוחד בידיעה שעליהם לקדם הפרויקט"

מכתב האישום עולה כי החל מאמצע שנות ה-90 ובמשך יותר מעשור, פעל הנאשם הלל צ'רני, שהיה בעל הזכויות במקרקעין שבמתחם הולילנד, להקמת שכונת מגורים עתירת זכויות בנייה וחריגה בנוף העירוני. עד אז ניצב במתחם מלון קטן.

 

בכתב אישום נכתב כי בכדי להגשים את מטרתו הבין צ'רני שעליו לזכות בתמיכה של נבחרי ציבור בעירייה ובמוסדות התכנון באמצעות מתן טובות הנאה מופלגות ולפיכך טווה צ'רני יחד עם עד המדינה תכנית פעולה יחד עם עד המדינה, איש נדל"ן עתיר ניסיון, שתביא לשינוי יעוד הקרקע ולהגדלה ניכרת של נפח וזכויות הבנייה. בפרקליטות כינו את התכנית הזו "התכנית העבריינית".

 

האישום שהוגש נגד 13 בני אדם בפרשה זו, מתאר כיצד פעל צ'רני יחד עם עד המדינה ועוזרו האישי של העד ואדם בעל קשרים נרחבים, מאיר רבין, בין השנים 1994 ל-2007 כדי להעניק טובות הנאה כספיות ואחרות בשווי מיליוני שקלים בתמורה לקידום הפרויקט, צמצום לוחות הזמנים, הסרת מכשולים שונים והפחתת עלויות הבנייה.

 

"במסגרת מערכת היחסים כאמור, לקחו עובדי ונבחרי הציבור - לופוליאנסקי, שטרית, אולמרט, זקן ואחרים שוחד שניתן להם - ישירות או בעקיפין - שהתבטא בעיקר בכספים שניתנו להם, למקורביהם או למוסדות המזוהים עימם. נבחרי ועובדי הציבור לקחו את השוחד בידיעה, כי ניתן בעד פעולות הקשורות בתפקידיהם ועל מנת להטותם למשוא פנים בקידום פרויקט הולילנד". תשלומי השוחד, שנאמדים במיליוני שקלים, הועברו תוך מסווה של מערכת כוזבת של כיסוי ותיעוד חשבונאי. ואכן, בעקבות מתן השוחד, שונה ייעוד מרבית המקרקעין ממלונאות למגורים.

 

"אולמרט לקח שוחד לקידום חברת הזרע"

לפי הפרקליטות, מיליון שקלים וחצי הועברו לאולמרט ולזקן ו-350,000 שקלים הועברו לזקן, לבקשתה ולבקשת אולמרט לכיסוי חלק מחובותיה בגין רכישת בית. כמיליון שקלים וחצי הועברו ללופוליאנסקי בדרך של העמדת תרומות לעמותת "יד שרה" של אמו. בין השינויים שאישר שטרית ניתן למצוא את הגדלת מספר יחידות הדיור בפרויקט ב-20%, צמצום הדרישות והמטלות הציבוריות שהושתו על היזמים, אישור סטייה בסלילת כביש במתחם ופטור מסלילת הכביש מחדש ועוד.

 

אולמרט הואשם בכתב האישום גם בפרשה אחרת - פרשת הזרע. מדובר בחברה חקלאית המפעילה ומנהלת שש חוות חקלאיות על פני שטח כולל של כ-18,000 דונם ברחבי ישראל. בתיק זה הואשמו אולמרט וזקן בלקיחת שוחד בתמורה לקידום השבחת המקרקעין של חברת הזרע ובהן חוות שלם, מבחור ויבור החל מ-2001. אולמרט כיהן באותה התקופה כשר התמ"ת כשלפי כתב האישום קיבלו הוא וזקן טובות הנאה בסך של כ-200,000 שקלים כדי לקדם את ענייני החברה.