הלוויתו של רזיאל שבח, הלל מאיר/TPS

"שרה"מ יסתכל בעיני הילדים": הנרצח בפיגוע בגלעד הובא למנוחות

מאות הגיעו להלווית רזיאל שבח. הספדו של בנט נקטע ע"י הקהל בדרישה לנקמה. שר החינוך לנתניהו: "לא להעביר יותר כספים למשפחות מחבלים"

מאות בני אדם השתתפו (רביעי) בהלוויתו של הרב רזיאל שבח, שנרצח בפיגוע אמש סמוך לחוות גלעד. הוא הובא למנוחות במאחז שבצפון השומרון. הספדו של שר החינוך נפתלי בנט נקטע על ידי הקהל בדרישה לנקמה.

"אני קורא לרה"מ נתניהו, כנס כבר היום את הקבינט ותן את הפקודות הבאות", אמר בנט, "לא עובר יותר שקל למשפחות מרצחים והכר בחוות גלעד כישוב בישראל. אנחנו לא אוחזים בנשק פרטי והנקמה היא בניה. היית המגדלור של חוות גלעד. לב שמציל חיים לב של קדושה. המגדלור נפגע אבל לא כבה. ואתם, חלוצי חוות גלעד. אתם גיבורים אמיתיים שנאחזים באדמה ובונים את הארץ שלנו".

>> לכתבות נוספות בחדשות עשר

הורשעו תוקפי המאבטחים באיכילוב: קדוש כנראה לא תרצה מאסר

תיעוד: מורה נאזקת לאחר שמחתה על העלאת שכר המפקח

דיווח: מפגינים ניסו להצית בית כנסת בתוניסיה כחלק מהמחאות

בראל שבח, אחיו של רזיאל, ספד לו בבכי: "רזיאל אחי היקר, שקדת על התורה יומם ולילה. חונכת שתורה אמיתית היא תורה של מעשים טובים וחסד וכך היית. בכל מקום שיכולת – התנדבת. היום שמענו שאפילו בדרכך האחרונה עזרת. אנחנו נעשה כל שביכולתנו לתמוך ולעזור ליעל ולילדים ולאבא ואמא".

מתנאל, אח נוסף של רזיאל, ספד לו גם הוא: "השארת רושם בכל מקום שאליו הגעת. הכנסת האורחים שלך נחרטה בלבבות רבים. היית עמוד התווך של האחים. מדריך ודואג. כולנו הלכנו בדרכך. השמחה התמידית והאור הנסוך על פניך. הקמת משפחה לתפארת. את גופך אנחנו קוברים, אך רוחך תישאר איתנו לעד".

 נפתלי בנט בהלווית רזיאל שבח
 

ההספד שלו הופסק. נפתלי בנט בהלווית רזיאל שבח.  הלל מאיר/TPS

 

הרב אליקים לבנון, רב המועצה האזורית שומרון, אמר בהלוויה: "אנחנו במלחמה ורזיאל הוא קורבן של מלחמה. איזו מלחמה? מלחמת בני חושך בבני אור. אם רוצים, סימן לבני אור אתה רזיאל. אדם שכל חייך הטבת, השפעת טובה וברכה ושמחה לחבריך, לילדים בכלל, לילדיך, לאשתך יעל. הבאת ברכה לעם ישראל. הבאת ברכה הרבה יותר גדולה לחוות גלעד, כמה ברכה היתה שרויה בך. כמה חושך יש באותם בני חושך שבאים לגדע את האור. הפעם הם הצליחו. אור גדול נעצר".

עוד הוסיף לבנון כי "הדרך להוסיף וללכת בדרכו של רזיאל היא להוסיף אור. להפסיק להוריד את הראשים. לא לתת לחושך להשתולל. להאיר את האור. עם ישראל הוא עם מלא אור. ורזיאל היה אחד מבניו המיוחדים. אנחנו כולנו קוראים להרים את הדגל, להרים את האור. רק לפני חודש חגגנו את חג החנוכה. הדלקת הנרות שלך בחנוכה היה אירוע מרגש. אנחנו בתהליכים של תוספת אור".

לאחר מכן פנה לבנון לראש הממשלה נתניהו. "אדוני ראש הממשלה, בוא לכאן ותסתכל בעיניים של הילדים, של המשפחה, של האלמנה. אסור להמשיך בשגרה.

 הלווייתו של רזיאל שבח
 

מובא כעת למנוחות. הלווייתו של רזיאל שבח ללא קרדיט

 

הרב הראשי שלמה עמר ספד גם הוא לרזיאל. "אומר לך בדמייך חיי, כפשוטו", אמר רזיאל, "רזיאל, כמו כל הצדיקים. דמים בדמים נגעו. רזיאל עלה בסערה השמיימה. אף אחד לא יכול להבין את דרכי ה' הנסתרות. הוא שמו רזיאל, כבר רמוז בשמו הרזים העליונים של הקדוש ברוך הוא. היה יושב שבועיים שלמים בבית הכנסת לא זז. שאלו אותו 'אשתך מסכימה?' אמר, מה זאת אומרת אישתי אוהבת את זה". 

עוד אמר עמר כי "הפעילות העניפה והמגוונת שלו, מאור הפנים שלו. השמחה ששימח כל אחד, בתורה ביראה בשמחת חיים. כשרואים את כל זה מבינים שזה מלאך ה' צבאות שבא מן השמיים לעשות פעולות פה, בכמה שנים. אחת לחודש היה בא אליי, היה רושם את השאלות והייתי משתדל לענות מה שיכולתי לענות".

 הלוויתו של רזיאל שבח
 

הלוויתו של רזיאל שבח הלל. מאיר/TPS

 

הרב שבח בן ה-35, אחת הדמויות הבולטות בחוות גלעד, נסע ברכבו, כשהיורים עקפו אותו עם רכבם, בין צומת ג'ית לחוות גלעד בכביש 60, וירו בו בצווארו. שבח הזעיק את מגן דוד אדום בעצמו ואמר: "ירו בי ליד חוות גלעד". הוא אף הספיק ליצור קשר עם אשתו יעל ולספר לה על שאירע. הרב שבח פונה לבית החולים מאיר שבכפר סבא בניידת טיפול נמרץ במצב אנוש, שם נקבע מותו. בזירת האירוע נמצאו 22 תרמילי קליעים.

שבח היה אב לשישה, הגדולה בילדיו בכיתה ה' והקטן בן שמונה חודשים. הוא התגורר בחוות גלעד זה 10 שנים. על פי דוברות המועצה האזורית שומרון, "שבח היה דמות בולטת ביישוב והיה מעביר שיעורים לילדים בו". הוא היה מוהל, שוחט ורב, למד ולימד בישיבת "רועה ישראל" בהתנחלות יצהר. בנוסף, התנדב במחלקת הרפואה של המועצה האזורית שומרון וככונן במגן דוד אדום.

ראש הממשלה בנימין נתניהו ספד מוקדם יותר לשבח, ואמר כי כוחות הביטחון יפעלו להביא את האחראים לדין. "אני מביע צער עמוק ושולח תנחומים למשפחתו של רזיאל שבח, שנרצח הלילה בידי מחבל שפל. כוחות הביטחון יעשו כל שניתן כדי להגיע לרוצח הנתעב ומדינת ישראל תמצה עמו את הדין".

 שר החינוך נפתלי בנט בניחום אבלים בחוות גלעד
 

שר החינוך נפתלי בנט בניחום אבלים בחוות גלעד. הלל מאיר, טי פי אס

 

ממזכירות ישובו של שבח חוות גלעד נמסר לאחר הרצח: "בזעזוע ובצער רב אנו מודיעים על הירצחו של חברנו הרב רזיאל שבח בידי בני עוולה". ששון טרבלסי, חבר של משפחת שבח, אמר: "הפשטות שלו והתום שהיה בו והצניעות שלו הם דברים שראויים להערצה. זה נורא ואיום".

חברו יהודה האס אמר לסוכנות TPS כי שבח היה "הרב הלא מוכתר של חוות גלעד". האס הוסיף כי "שבח היה אדם מיוחד במינו, איש משפחה שרק רצה לעזור תמיד". הוא סיפר ששניהם התנדבו ביחד במד"א ושרק לאחרונה קיבל שבח תעודת הצטיינות על תפקודו בארגון.

 שר החלקאות אורי אריאל בהלווית רזיאל שבח
 

הגיע גם להלוויה. שר החלקאות אורי אריאל בהלווית רזיאל שבח.   הלל מאיר/TPS

 

יהושע גלברד, מנהל ישיבת "רועה ישראל" וחברו של שבח, סיפר: "הרב רזיאל היה שילוב מיוחד של תלמיד חכם ועובד השם, שלמד תורה בהתמדה מתוך חיות ושמחה, והאיר פנים לכל הסובבים אותו". לדבריו, "בתקופת המבחנים לרבנות הוא נשאר לישון בישיבה במשך כל השבוע ולמד בהתמדה עד השעות הקטנות של הלילה. לצד לימוד התורה הוא היה חבר טוב ואיש מעשה שבאופן טבעי הלך להתנדב בהצלת חיים במסגרת מד"א וגם התנדב בחברא קדישא. האבדה הזו בלתי נתפסת".

 הלווית רזיאל שבח
 

הלווית רזיאל שבח. הלל מאי.ר/TPS

 

מנכ"ל מד"א אלי בין, שם כאמור התנדב שבח, ציין: "משפחת מד"א מרכינה את ראשה היום, עם הירצחו של מתנדב הארגון רזיאל שבח, בעל מסור ואב לשישה ילדים, אשר גם בעת האירוע לבש את מעיל הארגון - מוכן תמיד לתת סיוע. זהו אירוע חמור מאוד, המזכיר את הצורך בזמינות גבוהה ובפיזור ניידות של מגן דוד אדום ביהודה ושומרון, אך לצערנו עלינו להזכיר כי בעוד כשבועיים מד"א תיאלץ לחדול את פעילותה באזור. אני מבקש מראש הממשלה להתערב ולהוציא לפועל את החלטת הממשלה בדבר תקצוב שירותי החירום הרפואיים ביהודה ושומרון".

בתגובה לפיגוע הטילו כוחות הביטחון הלילה כתר על כפרים במרחב העיר שכם, כחלק מהמצוד אחר חוליית המחבלים שביצעה את הפיגוע. לפי הערכות מדובר בשני מחבלים. כוחות של צה"ל ושב"כ סגרו את הכניסות והיציאות גם לעיר שכם, וביצעו בידוק של כל כלי הרכב. חקירת הפיגוע נמשכת ובהערכת מצב בראשות הרמטכ"ל איזנקוט הוחלט על תגבור הכוחות באזור יהודה ושומרון.