רזיאל שבח עם אשתו וששת ילדיו, ללא קרדיט

הפיגוע בשומרון: כתר על כפרים בגדה; "לקבור את רזיאל במאחז"

כוחות הביטחון ממשיכים בסריקות אחר חוליית המחבלים שרצחה אמש את רזיאל שבח. צה"ל תגבר את הכוחות באזור יו"ש. אלמנת הנרצח מבקשת לקבור אותו בחוות גלעד

אלמנתו של רזיאל שבח, שנרצח בפיגוע בחוות גלעד, מבקשת הלילה (רביעי) שייקבר במאחז וקוראת לאזרחי ישראל להגיע להלוויה. 

"החלטנו לקבור את רזיאל באדמת חוות גלעד, זו הייתה צוואתו", אמרה רעייתו של שבח, "אני קוראת ומבקשת מכל עם ישראל להגיע ללוות את רזיאל היקר בחוות גלעד שבשומרון. זו בקשתי". ראש מועצת שומרון, יוסי דגן, קרא לראש הממשלה נתניהו ולשר הביטחון ליברמן להיענות לבקשת המשפחה ולאפשר לה לקבור את רזיאל בחוות גלעד. בשטחי המאחז החלו בכריית הקבר לקראת ההלוייה שתיערך בשעה 13:00.

>> לכתבות נוספות בחדשות עשר:

נשיא קוריאה הדרומית: מוכן להיפגש עם קים ג'ונג און

הודו: העליון הפך פסיקתו - בתי קולנוע לא יחוייבו להשמיע המנון

העמותה שתומכת בנערות שנכנסו להיריון - ועלולה להיסגר

הרב רזיאל שבח, שנהרג בפיגוע הירי החוות גלעד
 

הרב רזיאל שבח, שנהרג בפיגוע הירי החוות גלעד(ללא קרדיט)

 

במקביל הטילו כוחות הביטחון הלילה כתר על כפרים במרחב העיר שכם, כחלק מהמצוד אחר חוליית המחבלים שביצעה את הפיגוע, לפי הערכות מדובר בשני מחבלים. כוחות של צה"ל ושב"כ סגרו את הכניסות והיציאות גם לעיר שכם, וביצעו בידוק של כל כלי הרכב. חקירת הפיגוע נמשכת ובהערכת מצב בראשות הרמטכ"ל איזנקוט הוחלט על תגבור הכוחות באזור יהודה ושומרון.

במהלך הגעתו של הרמטכ"ל לאזור הפיגוע, פעילי ארגון הימין הקיצוני "עוצמה יהודית" קראו לעברו: "תחזירו את המחסומים, למה זה מגיע לנו? למה לא חסמתם את שכם, התרענו מראש?". קצינים שליוו את איזנקוט הרחיקו את פעילי הימין מהשטח. 

הפלסטינים דיווחו על פעולות נקם של מתנחלים בתגובה לפיגוע. לפי הדיווחים כלי רכב פלסטיניים נרגמו באבנים בצומת יצהר ובצומת שילה,  בנוסף דווח על יידוי אבנים על בתים בעסירה אל-קבלייה ובג'אלוד. על פי הדיווחים ישנם ארבעה פצועים קל מפגיעת אבנים. מארגון חננו נמסר כי עשרה מהמשתתפים פעולות הנקם עוכבו ע"י צה"ל, כולם שוחררו לאחר זמן קצר. 

בווידאו: פעילי הימין קוראים לעבר הרמטכ"ל

הרב שבח בן ה-35, אחת הדמויות הבולטות בחוות גלעד, נסע ברכבו, כשהיורים עקפו אותו עם רכבם, בין צומת ג'ית לחוות גלעד בכביש 60, וירו בו בצווארו. שבח הזעיק את מגן דוד אדום בעצמו ואמר: "ירו בי ליד חוות גלעד". הוא אף הספיק ליצור קשר עם אשתו יעל ולספר לה על שאירע. הרב שבח פונה לבית החולים מאיר שבכפר סבא בניידת טיפול נמרץ במצב אנוש, שם נקבע מותו. בזירת האירוע נמצאו 22 תרמילי קליעים.

ראש הממשלה בנימין נתניהו ספד לשבח, ואמר כי כוחות הביטחון יפעלו להביא את האחראים לדין. "אני מביע צער עמוק ושולח תנחומים למשפחתו של רזיאל שבח, שנרצח הלילה בידי מחבל שפל. כוחות הביטחון יעשו כל שניתן כדי להגיע לרוצח הנתעב ומדינת ישראל תמצה עמו את הדין".

ארגון חמאס בירך על הפיגוע. "פעולת שכם היא תגובה טבעית לפשעי הכיבוש והיא בגדר המשך של הפעילות הציבורית המסלימה למען ירושלים. הפעולה הזו היא אמיצה והירואית ומדגישה כי ההתנגדות ממשיכה וכי היא בחירתו של העם הפלסטיני. כל הניסיונות לגדוע אותה ייכשלו", נמסר בהודעת הארגון.
 

כוחות מדא בזירת הפיגוע בחוות גלעד
 

כוחות מדא בזירת הפיגוע בחוות גלעד(TPS)

 

שב"כ פרסם הלילה את דוח סיכום האירועים לחודש דצמבר 2016, שבו נרשמה עלייה חדה בכמות אירועי הביטחון. במהלך החודש שעבר אירעו 249 תקריות לפי שב"כ, 187 מהם באזור יהודה ושומרון, לעומת 53 בחודש שלפני באותו האזור. בירושלים נרשמה עלייה פחות משמעותית, 56 אירועים התרחשו בעיר בדצמבר, לעומת 29 בנובמבר.

12 מאירועי הביטחון באזור יהודה ושומרון ובירושלים כללו מטען נפץ או רימון מאולתר, ארבעה היו פיגועי ירי מנשק קל ושניים היו פיגועי דקירה. מרבית האירועים באזורים אלו כללו השלכת בקבוקי תבערה, 216 מתוך 234. בגזרת עזה נורו 19 רקטות לעבר ישראל בחודש דצמבר.

במהלך מעצר של כוח צה"ל ביריחו, שאינה בגזרת הפיגוע הלילה, התפתחה הפרת סדר אלימה שבה השתתפו כמאה פלסטינים. הם יידו אבנים לעבר הכוח והבעירו פחים וצמיגים, הכוח הגיב בירי. בכל אזור יהודה ושומרון ובבקעת הירדן נעצרו הלילה 11 מבוקשים במעורבות בפעילות טרור, לא ידוע אם יש ביניהם הקשורים לחקירת הפיגוע. כמו כן בסריקות בחברון נתפסו כספים המיועדים לטרור בשווי אלפי שקלים.