"הרב הלא מוכתר של המאחז": רזיאל שבח נרצח בפיגוע בשומרון

שבח, אב ל-6 מחוות גלעד, הוא הנרצח בפיגוע הירי בכביש 60. חברו סיפר: "היה אדם מיוחד, קיבל תעודת הצטיינות על התנדבותו במד"א". נתניהו: "נעשה הכול כדי להגיע לרוצח"

רזיאל שבח מהמאחז חוות גלעד הוא הגבר בן ה-35 שנרצח אמש (שלישי) בפיגוע הירי בכביש 60 שבשומרון, סמוך ליישוב מגוריו. שבח היה אב לשישה, הגדולה בילדיו בכיתה ה' והקטן בן שמונה חודשים.

שבח התגורר בחוות גלעד זה 10 שנים. על פי דוברות המועצה האזורית שומרון, "שבח היה דמות בולטת ביישוב והיה מעביר שיעורים לילדים בו". שבח היה מוהל, שוחט ורב, והוא למד ולימד בישיבת "רועה ישראל" בהתנחלות יצהר. בנוסף, התנדב במחלקת הרפואה של המועצה האזורית שומרון וככונן במד"א.

ראש הממשלה בנימין נתניהו ספד לשבח, ואמר כי כוחות הביטחון יפעלו להביא את האחראים לדין. "אני מביע צער עמוק ושולח תנחומים למשפחתו של רזיאל שבח, שנרצח הלילה בידי מחבל שפל. כוחות הביטחון יעשו כל שניתן כדי להגיע לרוצח הנתעב ומדינת ישראל תמצה עמו את הדין".

>> לכתבות נוספות בחדשות עשר:

פיגוע ירי בשומרון: בן 35 נרצח ליד המאחז חוות גלעד

נתניהו: יש אפשרות ממשית שטראמפ יבטל את הסכם הגרעין מול איראן

חשד לניסיון פיגוע: פלסטינית נעצרה עם סכין ובקבוק דליק בגדה

 הרב שבח רזיאל מקבל תעודת הסמכה
 

הרב שבח רזיאל מקבל תעודת הסמכה(פוטו אריאל )

 

ממזכירות ישובו של שבח חוות גלעד נמסר לאחר הרצח: "בזעזוע ובצער רב אנו מודיעים על הירצחו של חברנו הרב רזיאל שבח בידי בני עוולה". ששון טרבלסי, חבר של משפחת שבח, אמר: "הפשטות שלו והתום שהיה בו והצניעות שלו הם דברים שראויים להערצה. זה נורא ואיום".

חברו יהודה האס אמר לסוכנות TPS כי שבח היה "הרב הלא מוכתר של חוות גלעד". האס הוסיף כי "שבח היה אדם מיוחד במינו, איש משפחה שרק רצה לעזור תמיד". הוא סיפר ששניהם התנדבו ביחד במד"א ושרק לאחרונה קיבל שבח תעודת הצטיינות על תפקודו בארגון.

 רזיאל שבח, שנרצח בפיגוע בשומרון
 

רזיאל שבח, שנרצח בפיגוע בשומרון( ישיבת רועה ישראל)

 

יהושע גלברד, מנהל ישיבת "רועה ישראל" וחברו של שבח, סיפר: "הרב רזיאל היה שילוב מיוחד של תלמיד חכם ועובד השם, שלמד תורה בהתמדה מתוך חיות ושמחה, והאיר פנים לכל הסובבים אותו". לדבריו, "בתקופת המבחנים לרבנות הוא נשאר לישון בישיבה במשך כל השבוע ולמד בהתמדה עד השעות הקטנות של הלילה. לצד לימוד התורה הוא היה חבר טוב ואיש מעשה שבאופן טבעי הלך להתנדב בהצלת חיים במסגרת מד"א וגם התנדב בחברא קדישא. האבדה הזו בלתי נתפסת".

מנכ"ל מד"א אלי בין, שם כאמור התנדב שבח, ציין: "משפחת מד"א מרכינה את ראשה היום, עם הירצחו של מתנדב הארגון רזיאל שבח, בעל מסור ואב לשישה ילדים, אשר גם בעת האירוע לבש את מעיל הארגון - מוכן תמיד לתת סיוע. זהו אירוע חמור מאוד, המזכיר את הצורך בזמינות גבוהה ובפיזור ניידות של מגן דוד אדום ביהודה ושומרון, אך לצערנו עלינו להזכיר כי בעוד כשבועיים מד"א תיאלץ לחדול את פעילותה באזור. אני מבקש מראש הממשלה להתערב ולהוציא לפועל את החלטת הממשלה בדבר תקצוב שירותי החירום הרפואיים ביהודה ושומרון".

הרב רזיאל שבח, שנרצח בפיגוע הירי החוות גלעד
 

הרב רזיאל שבח, שנרצח בפיגוע הירי החוות גלעד(ללא קרדיט)

 

שבח נסע ברכבו, כשהיורים עקפו אותו עם רכבם, בין צומת ג'ית לחוות גלעד בכביש 60, וירו בו בצווארו. שבח הזעיק את מגן דוד אדום בעצמו ואמר: "ירו בי ליד חוות גלעד". הוא פונה לבית החולים מאיר שבכפר סבא בניידת טיפול נמרץ במצב אנוש, שם נקבע מותו. גיא אלעד, תורן הטראומה של בית החולים מאיר, אמר: "הגיע אלינו גבר פצוע ירי בחזה. עוד במהלך הפינוי שלו הוא איבד סימני חיים ודופק. כשהוא הגיע אלינו ביצענו פעולות החייאה מתקדמות. הפציעות שלו היו קשות ונאלצנו לקבוע את מותו".

בזירת הפיגוע נמצאו 22 תרמילי קליעים. מצוד מתנהל אחר המחבלים שנמלטו וכוחות צה"ל סורקים אחרי חשודים במרחב שכם. פלסטינים מדווחים על כניסת כוחות צה"ל למספר כפרים.

הרב רזיאל שבח, שנהרג בפיגוע הירי החוות גלעד
 

מימין: הרב רזיאל שבח, שנהרג בפיגוע הירי סמוך לחוות גלעד (TPS)

 

מתן משולם, חובש איחוד הצלה שהגיע למקום אמר: "כוחות צבא ומשטרה חוסמים את האזור. יש המולה רבה ונערכים חיפושים. הפצוע נסע ברכב לבדו ופשוט ריססו לו את הרכב". חובש מגן דוד אדום אליישיב רייכנברג סיפר: "כשהגעתי למקום ראיתי בצד הכביש, סמוך למעקה הבטיחות, רכב פרטי ועליו סימני ירי. אזרחים שגרים בסמוך ושמעו את הירי הגיעו לסייע והוא פונה לבית החולים במצב קשה".

חננאל דורני, ראש מועצת יש"ע, הטיל את האחריות לפיגוע על הרשות הפלסטינית. "רק היום דווחנו על מאות מיליונים 

שמשלמים למחבלים שיושבים בכלא. אני קורא לראש הממשלה להפסיק לממן את רשות הטרור הזו. אני סומך על צה"ל וכוחות הביטחון ואין לי ספק שהמרצחים יבואו על עונשם".

זירת הפיגוע בחוות גלעד
 

זירת הפיגוע בחוות גלעד(ללא קרדיט)

 

ח"כ בצלאל סמוטריץ' אמר: "הפיגוע התרחש מספר רכבים לפניי. פיגוע נורא עם תוצאות קשות. עצרנו להגיש עזה ראשונה. זו מציאות בלתי סבירה של תת אדם שבא לזרוע הרס. דם יהודי אינו הפקר. זה חייב להיפסק. אדוני שר הביטחון הנחה את כוחות הביטחון לפעול ביד קשה. הבהר לפלסטינים שעל כל פעולה כזאת הם ישלמו מחיר יקר".

ארגון חמאס בירך על הפיגוע. "פעולת שכם היא תגובה טבעית לפשעי הכיבוש והיא בגדר המשך של הפעילות הציבורית המסלימה למען ירושלים. הפעולה הזו היא אמיצה והירואית ומדגישה כי ההתנגדות ממשיכה וכי היא בחירתו של העם הפלסטיני. כל הניסיונות לגדוע אותה ייכשלו", נמסר בהודעת הארגון.