אסד מבסס מעמדו - והסכנה מתגובה סורית לתקיפות עולה • פרשנות

הצבא הסורי מתחזק עם הגיבוי האיראני וההתבססות הרוסית במדינה, אך בינתיים אין לתושבי הצפון סיבה לדאגה • סוריה התלוננה על התקיפה למועצת הביטחון של האו"ם

התקיפה המיוחסת לישראל בסוריה מהווה המשך ל-2017, במהלכה יוחסו לצה"ל עשרות תקיפות במדינה. לכאורה זוהי שגרה אך לא ניתן להתייחס למצב כזה כשגרה. 

לישראל היה פשוט יותר לתקוף במדינה כל עוד הייתה מרוסקת ונתונה במלחמה. ככל שאסד יבסס את שלטונו במדינה, יתפוס ביטחון ויתייצב - הוא ישאף גם להגן על ריבונותו. כל תקיפה שתיוחס לישראל בזמן הקרוב תהווה עליית מדרגה מבחינת הסיכון לתגובה מדמשק, אך בשלב זה אין לתושבי הצפון סיבה לדאגה.

כתבות נוספות בחדשות עשר >>

חשד לניסיון פיגוע: פלסטינית נעצרה עם סכין ובקבוק דליק בגדה

יאיר נתניהו מתנצל: ההקלטות לא מייצגות הערכים עליהם חונכתי

קוריאה הצפונית והדרומית בהכרזה משותפת: נקיים שיחות צבאיות

לפי הדיווחים, בפעולה האחרונה הותקף מחסן אמצעי לחימה. ישראל מאותתת לסורים, לרוסים ולאיראנים כי היא תמשיך לפעול לפי הקווים האדומים שקבעה - לא יועברו טילים מתקדמים מסוריה ללבנון, לא יהיה ייצור של טילים כאלו מתוצרת איראנית במדינה ולא תהיה התקדמות איראנית נוספת. הקו הישראלי הזה ייעשה מסובך ומסוכן יותר.

ירי הנ"מ הסורי בוצע נגד אמצעי הלחימה שנורו, שכן נראה כי הסורים הבינו שלא יוכלו לפגוע במטוסים וטענות שמטוסים נפגעו הן שקריות. 

ישראל השקיע מאמץ רב בלהסביר לנשיא רוסיה שהנוכחות האיראנית בסוריה מזיקה לו - אם ברצון מוסקבה לייצב מדינה סורית עצמאית, שמקובלת על העולם. פוטין מתחיל להכיר בכך ולכן לא מאפשר למיליציות שיעיות להתקרב לגבול הישראלי, וגם מכיל את התקיפות המיוחסות לישראל. פוטין לא רוצה עימות עם ישראל, וגם מבחינת ישראל נתפסת רוסיה כגורם מייצב בסוריה.

 בשאר אסד
 

בשאר אסד (רויטרס)

 
 
בתוך כך, שלח משרד החוץ הסורי מכתב תלונה למזכ"ל האו"ם ולמועצת הביטחון בנוגע לתקיפות בשטחה. "התקיפות הישראליות מוכיחות את ההתנהגות התוקפנית והמסוכנת של הישות הכובשת הישראלית במטרה להבעיר את האזור, בצורה שתשרת את המטרות של ישראל והנצחת הכיבוש שלה באדמות ערביות. תקיפות אלה לא יצליחו להגן על שותפי ישראל וסוכניה בקרב ארגוני הטרור ובראשם דאע"ש וג'בהת א-נוסרה", נמסר במכתב.