הרמטכל, גדי איזנקוט, בפולין לרגל יום הזיכרון לשואה ולגבורה (ארכיון), דובר צה"ל

"סיפרתי למפקדים שתוך כיממה תהיה תקיפה שעלולה להוביל למלחמה"

איזנקוט, שהיה מפקד פיקוד הצפון בעת תקיפת הכור הסורי, סיפר על אחד האתגרים המשמעותיים בקריירה שלו: "רק אני והקמ"ן היינו שותפי הסוד, יתר הבכירים למדו סיפור אחר"

  • פורסם ב:
  • 09/01/2018 13:52
  • |
  • עודכן ב:
  • 09/01/2018 13:57
  • |
  • כתבים:
  • אור הלר

בספטמבר 2006, חודש בלבד לאחר תום מלחמת לבנון השנייה, מונה גדי איזנקוט, כיום הרמטכ"ל, לתפקיד מפקד פיקוד הצפון. מעט לאחר כניסתו לתפקיד הבכיר, התברר לו כי בזמן הקרוב ייאלץ להתמודד עם אחד האתגרים הגדולים ביותר שבהם נתקל במהלך הקריירה הענפה שלו – השמדת הכור הגרעיני ההולך ונבנה בסוריה.

"חודשיים-שלושה לאחר שמוניתי לתפקיד, כשאני מגיע לקריה, מגיע אלי 'איש מודיעין בכיר', כך נקרא לו, ומעדכן אותי על האתר שהתגלה בסוריה ועל המשמעויות שלו", נזכר איזנקוט ביום שבו קיבל את הידיעה הדרמטית. "אני מבין שמדובר בעניין חריג כי הוא לא רצה לדבר על זה בטלפון, וכשנפגשנו הוא הניח את תמונת המודיעין, וזה היה נראה לי אירוע רב משמעות".

>> עוד כתבות בחדשות עשר:

דיווח: למרות אזהרות יועציו - טראמפ בירך את פוטין על הניצחון

הצעת חוק חדשה בשוודיה: יחסי מין ללא קבלת הסכמה ברורה - פשע

כתוצאה מהשמדת המנהרות: חמאס מעודד עימותים בגבול הרצועה

איזנקוט סיפר על הפעולות שנעשו מיד לאחר קבלת המידע, וציין כי מפקדים בודדים בלבד יידעו את הסיפור האמיתי – בעוד היתר יקבלו תמונה דלה ביותר: "התאמנו את תוכנית האימונים בפיקוד, את תוכנית ההכשרות, וסוכם ששותפי הסוד יהיו קצין המודיעין הפיקודי ואני בלבד, וכל שאר המפקדים הבכירים ילמדו סיפור אחר – שיפור מוכנות הפיקוד למלחמה".

הרמטכ"ל, גדי אייזנקוט
 

"סוכם ששותפי הסוד יהיו קצין המודיעין הפיקודי ואני בלבד". איזנקוט (עדי כהן צדק)

 


איזנקוט אף תיאר את שאירע בפגישתו עם המפקדים שנמצאו תחת פיקודו, זמן קצר לפני שעת השין. "בקיץ 2007 אני מכנס את המפקדים של הפיקוד", סיפר. "אני לא נותן להם בדיוק את הפרטים של היעד ושל מהותו, אבל אני אומר שהולכת להיות תקיפה משמעותית מאוד במהלך 48-24 השעות הקרובות, אירוע שבסבירות נמוכה יכול להוביל למלחמה. נמוכה מבחינתי זה גם 20%-15% - זה המון. אמרתי להם שהעיקרון פה הוא הפתעה על חשבון מוכנות, ולכן לא עושים כלום חוץ מפתיחת מפקדת פיקוד. הם צריכים לחיות עם ההבנה שבזמן קצר מאוד זה יכול להתפתח להסלמה, לירי עד כדי מלחמה".

"ישראל התברכה בקהילת מודיעין יוצאת מן הכלל", סיכם איזנקוט. "המסר מתקיפת הכור היה שישראל לא תשלים עם בנייה של יכולת שתהווה איום קיומי על מדינת ישראל – זה המסר שהיה ב-81', זה המסר שהיה ב-2007 וזה המסר העתידי לאויבים שלנו. למעשה, זו הייתה התקיפה המשמעותית ביותר בסוריה מאז מלחמת יום הכיפורים".

 מפקד חיל האוויר אלוף עמיקם נורקין
 

"נוהל הקרב מתקיים בתוך קבוצה מאוד מצומצמת של אנשים". נורקין (חדשות עשר)

 

מפקד חיל האוויר, עמיקם נורקין, היה בספטמבר 2007 ראש מחלקת המבצעים בחיל האוויר. "זה תופס אותי כמעט אחרי שנתיים בתפקיד", שחזר נורקין. "אחרי מלחמת לבנון השנייה, הצבא נמצא בלב תקופת תחקור של המלחמה. באזור מארס 2007 המודיעין מגיע לחיל האוויר ומפקד חיל האוויר מתניע נוהל קרב, שמי שמוביל אותו הוא אני".

לדברי נורקין, הדבר המורכב ביותר היה להכין את חיל האוויר למלחמה "שנה אחרי שהייתה מלחמה, כשלמעשה חיל האוויר לא מבין מדוע הוא צריך להתכונן למלחמה וכל ההתרחשות הזו מתקיימת בתוך סיפור כיסוי. נוהל הקרב מתקיים בתוך קבוצה מאוד מצומצמת של אנשים. אנשים בודדים במטה היו שותפי סוד מלאים ועוד רבים אחרים היו שותפי סוד חלקיים, הם לא הכירו את המטרה ובכל טייסת היה טייס אחד בלבד שהיה איש הקשר. שאר הצוותים נחשפו למטרה שעות בודדות לפני המבצע".

"אני מבין שאנחנו הולכים למבצע 24 שעות לפני", הוסיף נורקין. "מפקד חיל האוויר אליעזר שקדי קורא לי בלילה ואנחנו יושבים בארבע עיניים ומתייעצים מה לעשות. הדבר הנכון ביותר לעשות היה לפעול על פי מה שתכננו. תכננו פקודה ייעודית ל-24 השעות האחרונות, כל אחד ידע מה הוא עושה ולכן ההמלצה שלי באותו הרגע לשקדי היא פשוט להפעיל את פקודת 24 השעות והפקודה הזו יצאה אל הפועל. בראייה לאחור, אני חושב שבמידה מסוימת זה עבד פשוט על פי התכנון".

 תקיפת הכור בסוריה
 

הכור בסוריה - לפני התקיפה ולאחריה (דובר צה"ל)

 

"המבצע הזה התנהל להערכתי בצורה מאוד טובה במטה הכללי", הדגיש נורקין. "הם החזיקו מגוון של חלופות והבשילו אותם לכדי רמה מאוד גבוהה ורמה מאוד מקצועית. ממקום שהתחלנו במבצע שהיה עלול לדרדר את ישראל למלחמה, הגענו לשיטת פעולה יחסית בחתימה נמוכה שמביאה לידי ביטוי את העוצמה של חיל האוויר, את הדיוק של חיל האוויר והתוצאה הסופית שהיא תוצאה מדויקת".

"היום, כשאנחנו מסתכלים על המזרח התיכון, אנחנו מבינים היטב עד כמה המבצע הזה השפיע ושינה את המציאות", סיכם מפקד חיל האוויר הנוכחי. "תארו לעצמכם שהיום היה כור גרעיני בסוריה, לאיזה מצב היינו מגיעים. לכן, אני חושב שהפעולה היא אחת ההחלטות החשובות ביותר שבוצעו כאן בשבעים השנים האחרונות".

טייס חיל האוויר מתכונן לתקיפה בכור הסורי
 

טייס חיל האוויר מתכונן לתקיפה בכור הסורי (דובר צה"ל )

 

הבוקר הותר לפרסום כי לפני עשר שנים וחצי, בלילה שבין ה-5 ל-6 בספטמבר 2007, יצאה ישראל למבצע "מחוץ לקופסה", שבמהלכו תקפו מטוסי חיל האוויר את הכור הגרעיני הסורי, באזור דיר א-זור. למעשה, זו הפעם הראשונה שבה מודה ישראל, ששמרה עד כה על שתיקה אופיינית, כי היא אכן עומדת מאחורי המבצע שעד כה יוחס לירושלים רק בפרסומים זרים. הפרסום התאפשר בעקבות סדרה של פניות מטעם חדשות עשר לבג"ץ, שדרש מהצנזורית הראשית לבחון מעת לעת את המשך איסור הפרסום שהטילה בעניין.