תקיפת הכור בסוריה, דובר צה"ל

עשור אחרי - ישראל מודה: כך השמדנו את הכור הגרעיני בסוריה

450 ק"מ אחרי דמשק, 8 מטוסים, 4 שעות - ישראל מודה לראשונה שתקפה ב-2007, וחושפת את הפרטים. מעבודת המודיעין הארוכה, דרך השמדת המתקן האטומי - ועד החשש מהסלמה כוללת

  • פורסם ב:
  • 09/01/2018 13:17
  • |
  • עודכן ב:
  • 09/01/2018 13:40
  • |
  • כתבים:
  • אור הלר

הפצצת הכור הגרעיני בסוריה נחשפת: בלילה שבין ה-5 ל-6 בספטמבר 2007, יצאה ישראל למבצע "מחוץ לקופסה", שבמהלכו תקפו מטוסי חיל האוויר את הכור האטומי, באזור דיר א-זור. כעת, עשר שנים וחצי אחרי, הותרו לפרסום פרטי ותיעוד התקיפה, ולמעשה זו הפעם הראשונה שבה מודה ישראל, ששמרה עד כה על שתיקה אופיינית, כי היא אכן עומדת מאחורי המבצע שעד כה יוחס לירושלים רק בפרסומים זרים. הפרסום התאפשר בעקבות סדרה של פניות מטעם חדשות עשר לבג"ץ, שדרש מהצנזורית הראשית לבחון מעת לעת את המשך איסור הפרסום שהטילה בעניין.

המבצע יצא לדרך בעקבות הערכת מודיעין שקבעה כי הכור ההולך ונבנה במדינה השכנה, צפוי להוות איום של ממש על ישראל והאזור. על פי ההערכות דאז, בסוף שנת 2007 צפוי היה המתקן הגרעיני להפוך למבצעי - לאחר שזוהה כי חובר למקור מים, נהר פרת הסמוך - מה שלא הותיר למערכת הביטחון ברירה.

כתוצאה מהשמדת המנהרות: חמאס מעודד עימותים בגבול הרצועה

דיווח: למרות אזהרות יועציו - טראמפ בירך את פוטין על הניצחון

לוחם דובדבן שיחק באקדחו - והרג בשוגג את חברו

למבצע קדמה כאמור עבודת מודיעין ארוכה ומעמיקה, שהחלה בשלהי שנת 2004, כאשר המוסד יחד עם אגף המודיעין של צה"ל איתרו סיוע של מומחים זרים, בראשם צפון קוריאנים ופקיסטנים, לפרויקט הגרעין הסורי ההולך ומתהווה. ההערכות אוששו כשנתיים לאחר מכן, ועלתה לראשונה האפשרות שאכן בסוריה נבנה כור גרעיני.

באפריל 2006 זוהה לראשונה בוודאות מבנה הכור הגרעיני, באזור מרחב דיר א-זור שבמזרח סוריה. בתחילה זוהו מבנים בלבד, אך אט אט, לקראת סוף 2006, התחילו גורמי המודיעין לזהות גם פעילות גרעינית של ממש.

כך נראה הכור לפני ואחרי התקיפה (צילום: דובר צה"ל) - 

 לפני התקיפה בסוריה, 2007
 
 
 אחרי התקיפה בסוריה, 2007
 
 

לחיל האוויר, בפיקודו של אלוף (במיל') אליעזר שקדי, ניתנה הוראה להכין תוכנית פעולה בלוח זמנים קצר. לאחר הכנות מדוקדקות במסגרת לוח הזמנים הנתון, שכללו אף תרחיש של הידרדרות להסלמה אזורית, נבחרה בסוף התוכנית הסופית, שבמסגרתה חיל האוויר היה מוכן לתקיפה בהתראה של 12 שעות. 

"אתם נשלחים היום לביצוע משימה בעלת חשיבות עליונה למדינת ישראל ולעם היהודי", כתב שקדי לטייסים בפקודה טרם המבצע, "המשימה – השמדת המטרה וניתוק מגע ללא הפלת מטוסים, וביצוע ב'חתימה נמוכה' ככל האפשר". שקדי הוסיף גם כי חלק מהמטרה היא שהתקיפה "לא תקושר, לפחות לא בשלב הראשון, למדינת ישראל – ובכך לצמצם את הפוטנציאל למהלך מלחמתי רחב".

"חשיבות עליונה למדינת ישראל": פקודת מפקד חיל האוויר

 תדרוך מפקד חיל האוויר לקראת לתקיפה בסוריה, 2007
 
 

וכך אמר מפקד טייסת 119, ששני מטוסיה השתתפו בתקיפה, בתדריך לפני ההמראה: "לרגע הזה התכוננו. אפשר לומר שגורל המדינה נמצא בידינו. אין ספק שהצלחת המשימה תשנה את פני המזרח התיכון. בסופו של דבר נדרשים מכל אחד מאיתנו שני דברים – להשמיד את המטרה ולחזור הביתה בשלום".

מפקד הטייסת חזר גם על הערכת המודיעין והחשש שלפיו התקיפה תביא להסלמה כוללת. "אני רגוע היום", אמר, "אני יודע שאני יכול לסמוך על החבורה היושבת כאן. עברנו יחד תהליך ארוך, מדוקדק ומפורט – ואנחנו מוכנים".

מבזק מודיעין של אמ"ן

מבזק מודיעין של אמ"ן (דובר צה"ל)

 

התקיפה בוצעה על ידי שמונה מטוסי חיל האוויר שהמריאו מבסיסי חצרים ורמון לעבר דיר א-זור, מרחק של 450 קילומטרים מצפון-מזרח לדמשק. הכוח כלל ארבעה מטוסי F-15A, "רעם", מטייסת 69, וארבעה מטוסי F-16A, "סופה", מטייסת 253 ומטייסת 119.

"גורל המדינה נמצא בידינו": המסמך בכתב ידו של מפקד טייסת 119

 תדרוך מפקד הטייסת לקראת לתקיפה בסוריה, 2007
 
 

בליל המבצע, מעט אחרי חצות, הגיעו לחדר המצב האווירי שבקריה ראש הממשלה דאז אהוד אולמרט, שר הביטחון אהוד ברק, שרת החוץ ציפי לבני, הרמטכ"ל רא"ל (במיל') גבי אשכנזי, סגנו האלוף משה קפלינסקי ובכירים נוספים. שם, בבור, עקבו בדריכות אחר טיסתם של מטוסי הקרב בדממת אלחוט, עד שחזרו ב-2:30 לפנות בוקר לבסיסם - ארבע שעות לאחר שהחל המבצע. בשורה התחתונה: המטרה הושגה. לפי הערכת צה"ל, הכור נפגע ללא יכולת שיקום.

מלבד ההישג המבצעי של הסרת האיום מעל ישראל באותה התקופה, במערכת הביטחון מסתכלים גם על ההשלכות של הימצאותו של מתקן כזה על מלחמת האזרחים שפרצה בסוריה ב-2011. לולא המבצע, מעריכים שם בסיפוק, סביר להניח שפעילי דאע"ש, שכבשו את דיר א-זור הסמוכה לבירת המדינה האסלאמית לשעבר א-רקה, היו שמים את ידיהם על הכור הגרעיני - תרחיש בלהות ללא ספק.

טייסי חיל האוויר בחיבוק אחרון לפני התקיפה בכור הסורי
 

טייסי חיל האוויר בחיבוק אחרון לפני התקיפה בכור הסורי (דובר צה"ל)

 
 טייסים מתכוננים לתקיפה בסוריה, 2007
 

צילום: דובר צה"ל

 

אולמרט לשקדי: "זהו הישג בעל משמעות מרחיקת לכת, אין כמוכם בעולם"

שבועיים לאחר המבצע כתב ראש הממשלה מכתב למפקד חיל האוויר: "לפני שבועיים רשמה מדינית ישראל הישג ביטחוני חשוב ומכריע", כתב אז אולמרט. "זהו הישג בעל משמעות אסטרטגית מרחיקת לכת. דומה כי רק בחלוף הזמן נוכל לאמוד נכונה עד כמה חשוב והכרחי היה המהלך שבוצע באופן כל כך טוב ומרשים".

אולמרט הביע את תודתו "על האומץ, המקצועיות, התעוזה והדמיון שבה ביצעתם את המשימה בשלמותה. אין כמוכם בעולם כולו. מזלנו הטוב של עם ישראל שאתם מגיני שמיו וארצו". עוד הוסיף ראש הממשלה דאז: "אתגר זה טרם בא על סיומו ומחכים לפתחנו אתגרים נוספים. מבוטחני כי בעתיד יכול נוכל ועוד איך".

במכתב נפרד שכתב ברק לשקדי, הוא ציין: "עם סיומו המוצלח של המבצע, הנני להביע לך את הערכתי העמוקה ודרכך לפקודותיך – המבצעים". לדברי ברק, הפצצת הכור היא "בעלת משמעות היסטורית שתתרום לחיזוק כושר ההרתעה ולביטחונה של מדינת ישראל". 

בהמשך, בשיחה שערך ברק עם מפקדי הטייסת לאחר התקיפה הוא אמר: "ראשית אני רוצה לומר לכם תודה. הערכה למבצעים שביצעו משימה לאומית ברמה של ליגת על. זו באמת משימה שאופן אחריותה וביצועה נוסכים ביטחון רב בתודעת הדרג המדיני. המשימה הזו ואופן ביצועה הסירו איום ממשי עם חשיבות קונקרטית למדינת ישראל. המבצע העצים, חידש ושיקם את יכולת ההרתעה של ישראל גם ביכולת הביצוע, גם בדרך יכולת התכנון וההכנה וגם בדרך היכולת המודיעינית לזהות".

הרמטכ"ל דאז אשכנזי הוסיף באותה השיחה: "הגדרת המשימה הצה"לית הייתה סיכול הכור, מניעת הידרדרות למלחמה וחיזוק ההרתעה. אני חושב שעמדנו בשלוש המטרות האלה בצורה יפה, לפחות לעת הזו. אני מלא הערכה לתכנון, לביצוע וליוזמה, לתחבולה ולהפתעה. האופן שבו המשימה בוצעה מוכיח יכולות למשימות נוספות ובהתראות יחסית קצרות. אני שמח על קבלת ההחלטה, שהייתה חשובה למדינת ישראל, וגם על אופן הביצוע.

מכתביהם של אולמרט וברק: 

 רה"מ דאז, אהוד אולמרט במכתב למח"א לאחר התקיפה

רה"מ דאז, אהוד אולמרט במכתב למח"א לאחר התקיפה(דובר צה"ל)

 
 שר הביטחון דאז, אהוד ברק, במכתב למח"א לאחר התקיפה

שר הביטחון דאז, אהוד ברק, במכתב למח"א לאחר התקיפה( דובר צה"ל)