שיגור טיל ממערכת להגנה אווירית של צבא רוסיה, יוטיוב

הערכה: לאחר התקיפה בסוריה – אסד יבקש מערכות הגנה מרוסיה

גורמי ביון ערביים מוסרים כי הנשיא הסורי יפעל להשגת מנגנונים חדישים. בתוך כך, צבא פוטין הציג מערכת הגנה אווירית שנטען כי סיכלה מתקפות נגד בסיסים • צפו בה בפעולה

בווידאו: מערכת ההגנה האווירית של צבא רוסיה

לאחר התקיפה הלילה (שלישי) בסוריה, שעל פי פרסומים זרים מיוחסת לישראל, גורמי בין ערביים מעריכים כי משטרו של הנשיא בשאר אל-אסד יבקש מרוסיה, פעם נוספת, לאבטח את מתקניו הרגישים במערכות הגנה מתקדמות.

על פי הודעת הצבא הסורי, חיל האוויר הישראלי תקף הלילה מתקן צבאי בעיר אל-קוטיפה ליד דמשק, מקום שכבר הותקף בעבר מספר פעמים בשנים האחרונות בתקיפות שיוחסו לצה"ל. ככל הנראה היעד היה מחסן של אמצעי לחימה, שמוחכר לארגון חיזבאללה. כמו כן נכתב בהודעת הצבא הסורי כי התקיפה כללה שיגור 3 טילים מסוג קרקע-קרקע באזור הגולן. "ההגנה האווירית שלנו יירטה אותם", כך לדבריהם. ישראל לא התייחסה לפרסומים.

לכתבות נוספות בחדשות עשר >>

בסימן האהבה: זוגות חד-מיניים נישאו לראשונה באוסטרליה

לראשונה זה שנתיים: שיחות בין קוריאה הצפונית לדרומית

פציעת הצעירה מפיצוץ בירכא: מתחזק החשד כי מדובר בטעות בזיהוי

בתוך כך, צבא רוסיה הציג מערכת הגנה אווירית חדישה שסיכלה, כך נטען, מתקפת טרור נגד הבסיסים הצבאיים של רוסיה בסוריה. הבסיסים על פי ההודעה מצויים בחמימים ובטרטוס. לפי הדיווח בטלוויזיה הרוסית בערבית, ארגון הטרור ״אחראר א-שאם״ ניסה לתקוף את הבסיסים בערב השנה החדשה באמצעות שיגור 13 מל״טים שנשאו חומר נפץ. בדיווח צוין כי צבא רוסיה הפיל את המל"טים באמצעות המערכת החדישה וסיכל את מתקפת הטרור.

 מערכת הגנה אויירית שהציבה רוסיה בסוריה
 

מערכת הגנה אויירית שהציבה רוסיה בסוריה יוטיוב

 

ראש הממשלה בנימין נתניהו התייחס לנושא בפתח מפגש עם שגרירי מדינות נאט"ו בישראל. "יש לנו מדיניות רבת שנים למנוע העברה של נשק שובר שוויון לחיזבאללה משטח סוריה", אמר ראש הממשלה, "מדיניות זו לא השתנתה, ואנו אוכפים אותה לפי הצורך בפעילות".

עוד הוסיף נתניהו כי "העולם מאוים בימים אלה ע"י סונים קיצונים, שהובלו בתחילה ע"י אל-קאעידה והיום ע"י דאע"ש, ושיעים קיצוניים בהובלת איראן. מדוע איראן כל כך מסוכנת? כיוון שאיראן, אם לצטט את קיסינג'ר, היא שליחות, לא מדינה. והשליחות היא הגמוניה אזורית תחת הזרם השיעי של האסלאם הרדיקלי. איראן מסוכנת כיוון שאותה אידיאולוגיה קיצונית חותרת להשיג נשק גרעיני. המשימה הראשונה היא למנוע מהם השגת נשק גרעיני".

בהמשך הזהיר מהקמת בסיס איראני בסוריה. "אם חשבתם שהייתה תגובת נגד לדאע"ש, כלומר לאסלאם הקיצוני, האסלאם הסוני הקיצוני, זה נכון, זה אכן מה שקרה בסוריה. חצי מיליון נטבחו, מיליונים נעקרו מבתיהם ומיליונים היגרו לאירופה. אם איראן תממש את החזון שלה, שהוא הכנסת 100 אלף לוחמים שיעשים לתוך סוריה, הדבר יצית מחדש את הסכסוך בין הצדדים והבן של דאע"ש והנכד של אל-קאעידה יילחמו בכוח הזה".

שלשום נחשף בחדשות עשר כי הקבינט המדיני-ביטחוני קיים דיונים אינטנסיביים בתקופה האחרונה בנושא החזית הצפונית. הדיונים עסקו בין השאר בפעילות איראן וחיזבאללה בסוריה ובלבנון, וכן בהיערכות ליום שאחרי מלחמת האזרחים בסוריה והשתלטותו מחדש של צבא אסד על רוב שטחי המדינה. עם זאת, גורמים במערכת הביטחון הבהירו כי לישראל אין כל מידע על כוננות של איראן וחיזבאללה לקראת מלחמה.

בחודש שעבר דיווחו כלי תקשורת בסוריה כי מטוסי קרב ישראליים ביצעה מתקפה אווירית במכון מחקר באזור ג'מראיא, בפאתי דמשק שבסוריה. ע"פ הדיווח, שלושה מהטילים שנורו יורטו על ידי מערכת הגנה סורית. רשת RT הרוסית מדווחת כי ישנם במקום מספר פצועים. רשת אלמיאדין הלבנונית, המזוהה עם חיזבאללה, דיווחה במקביל על קולות פיצוץ חזקים באזור זה.

מספר ימים לפני כן, דווח על תקיפה נוספת של חיל האוויר נגד בסיס איראני בסוריה. על פי הדיווחים, באותו אירוע חיל האוויר התקיף באמצעות טילי אוויר-קרקע בסיס צבאי שנבנה בעיר אל-כסווה, הנמצאת 14 ק"מ דרומית לדמשק וכ-50 ק"מ מהגבול עם רמת הגולן.