מליאת הכנסת, רויטרס

על חודו של קול: מליאת הכנסת אישרה את חוק המרכולים

לאחר לילה ארוך של דיונים והפסקה כדי לדון על אחת מהסתייגויות האופוזיציה בוועדת הפנים, אושר החוק. 58 חברי כנסת הצביעו בעדו ו-57 התנגדו. גלאון עתרה לבג"ץ נגד החוק

החוק שמאפשר לשר הפנים לחסום חוקי עזר עירוניים שנוגעים לפתיחת עסקים בשבת אושר הבוקר (שלישי) במליאת הכנסת. 58 חברי כנסת תמכו ו-57 התנגדו. נעדרו מההצבעה - שרת העלייה והקליטה סופה לנדבר, והח"כים שרן השכל, טלי פלוסקוב מוטי יוגב ויוסי יונה.

במהלך הלילה הופסקה ההצבעה לאחר שעברה הסתייגות של ח"כ איציק שמולי (המחנ"צ), לפיה בתי ממכר למוצרים למטבח לא יכללו בחוק. ההסתייגות עברה לאחר ששר השיכון והבינוי יואב גלנט וסגן שר הביטחון אלי בן דהן הצביעו בטעות בעד. החוק עבר לוועדת הפנים, ולאחר כארבע שעות ההסתייגות נדחתה והמליאה שבה להצביע. כמו כן אישרה המליאה את הסתייגותו של ח"כ דוד אמסלם, לפיה יוחרגו מהחוק חנויות הנוחות בתחנות הדלק שנמצאים בהן מרכז ההפעלה וקופת התשלום של התחנה.

לכתבות נוספות בחדשות עשר >>

פציעת הצעירה מפיצוץ בירכא: מתחזק החשד כי מדובר בטעות בזיהוי

בנט וכחלון הציגו: מפסח וחנוכה הבאים - פעילות חינוכית בחופשות

איש אקדמיה מוביל ושמרן: המועמד החדש של שקד לבית המשפט העליון

יו"ר מרצ זהבה גלאון עתרה לבג"ץ נגד החוק. לאחר ההצבעה, עבר בקריאה ראשונה חוק נוסף שיאפשר לשר הבריאות לשעבר, יעקב ליצמן, לכהן כסגן שר במעמד שר. זאת לאחר שחוק המרכולים היה תנאי לחזרתו לממשלה.

 מליאת הכנסת
 

מליאת הכנסת( רויטרס)

יו"ר ש"ס אריה דרעי כתב בתגובה בחשבון הטוויטר שלו כי "אישור חוק המרכולים הבוקר איננו ׳ניצחון חרדי׳. הוא שמירה על הסטטוס קוו וניצחון הרוב הדומם במדינת ישראל הרוצה בהמשך צביונה היהודי של המדינה ומעוניין לנוח ביום המנוחה כי היא מקור הברכה".

ח"כ איציק שמולי, שההסתייגות שהגיש עברה במליאה ותקעה את הקואליציה לכמה שעות, הגיב לאישורו של החוק: "זה חוק רע שיביא להרחבת הכפייה הדתית ולקיטוב גדול יותר בעם. כל מטרתו היא שרידות הקואליציה במסגרת מכירת החיסול של הממלכתיות שמבצע הליכוד בשבועות האחרונים לשותפות הקואליציוניות שלו. אפשר רק לחלום שהקואליציה הרעה הזו תסתער באותה הנחישות ומוטיבציה על דוח העוני או על קצבאות הנכים והקשישים".

יו״ר סיעת המחנ"צ יואל חסון אמר בתגובה כי "הבוקר 58 חברי כנסת מהקואליציה הצביעו על הריסת השבת של כולנו. החוק הזה הוא רק אחד מרצף החוקים הרעילים שהאזרחים יזכרו בקלפי כאשר הם ישלחו את נתניהו וממשלתו הביתה".

שר הביטחון אביגדור ליברמן כתב בתגובה בחשבון הטוויטר שלו כי "חוק המרכולים עבר וחבל. לכפייה דתית אין שום קשר ליהדות או למסורת ישראל. חוק מן הסוג הזה במקום לקרב ליהדות רק מרחיק ממנה".

שר הביטחון ליברמן
 

שר הביטחון ליברמן( חגי פריד)

 

חיים ביבס, יו"ר מרכז השלטון המקומי, הוסיף כי "תהליך ההצבעה על החוק משקף את מהותו- חוק מיותר ומעוקר מתוכן, שתכליתו לפגוע במרקם היחסים הקהילתיים בכל עיר ועיר ובאוטונומיה של השלטון המקומי. מרכז השלטון המקומי ערוך ומוכן לפנות לערכאות המשפטיות כנגד כל ניסיון לפגוע ברשות כזאת או אחרת שתעביר חוק כנדרש ושלא יאושר על ידי משרד הפנים. את מרקם היחסים ואופי הערים במדינת ישראל יקבעו רק נבחרי השלטון המקומי ולא אף אחד אחר".

לאחר אישור החוק, ראש עיריית הרצליה, משה פדלון, הכריז כי הוא עדיין מתנגד לו בתוקף: "בהרצליה חיים חילונים ודתיים, בהרמוניה וכבוד הדדי כבר למעלה מ-30 שנה ואני עומד על כך שהסטטוס קוו הזה יישמר. בראשון הקרוב נעביר במועצת העיר חוק עזר עירוני בנושא. במידה והחוק לא יאושר על ידי שר הפנים בכוונתי להמשיך בהתנגדות ולהגיע לבג"ץ".

יו"ר הקואליציה, ח"כ דוד אמסלם, החליט להעלות את החוק להצבעה אתמול אחה"צ לאחר שבחן את המצב בנוגע לחברי הכנסת שצפויים להיעדר. חברי הכנסת מהקואליציה התבקשו לא להתרחק מירושלים. על מנת לרככו, הוחלט כי חנויות הנוחות תוחרגנה. כל תקנה ששר הפנים יוכל להתערב בה לא תחול על חנויות נוחות.

 דוד אמסלם
 

החריג את חנויות הנוחות. דוד אמסלם דוברות הכנסת

 

עקב ההצבעה, ביטל ראש הממשלה בנימין נתניהו נסיעה לחו"ל וח"כ יהודה גליק יגיע עם תום השבעה על מות אשתו. גם השר דוד אזולאי יגיע להצביע על אף מצבו הרפואי. שר הביטחון אביגדור ליברמן ושר האוצר משה כחלון ייתנו חופש הצבעה לחברי סיעותיהם.

יו"ר האופוזיציה, ח"כ בוז'י הרצוג, אמר במהלך הדיון במליאה: "הקואליציה הזאת כבר מתפרקת לחלוטין? שכל אחת ואחת מן המפלגות שמרכיבות אותה עוסקת אך ורק בשימור עצמי, מאותתת מסרים בלתי פוסקים ל"בייס", לבסיס הפוליטי שלה ושוכחת לחלוטין מטובת העניין. איך הגענו למצב שהשבת שלנו, השבת המופלאה הזו, שכל אחת ואחד חי אותה כרצונו, הופכת להיות סלע מחלוקת כאן בכנסת הזאת?"

בתוך כך, אישרה מועצת העיר חולון את בקשת ראש העיר מוטי ששון לתיקון חוק העזר בנושא פתיחת בתי עסק. ששון אמר כי "בכוונתי לשמר את הסטטוס קוו הקיים בעיר במסגרתו ימשיכו מספר עסקים להיות פתוחים בשבת לרווחת התושבים". מטרת התיקון היא לאפשר לכ-40 חנויות נוחות להמשיך ולפעול בשבת, כפי שהיה עד כה, גם במידה שהחוק יתקבל".

גם במועצה האזורית גלבוע אישרו חוק עזר שישמר את הסטטוס קוו במועצה. "רוח 'חוק המרכולים' מנוגדת בצורה חריפה לחיינו", הסביר ראש המועצה עובד נור, "מכאן גם הדחיפות להזדרז ולחוקק חוק עזר אשר ישמר את המצב הקיים היום וישמור על מודל החיים המשותפים בגלבוע. דת ישראל והמסורת היהודית יקרות מאוד לליבי, ולא פחות מכך - הכבוד והאיזון ההדדי המתקיים בגלבוע".

 נתניהו ודרעי בכנסת, 2015
 

נתניהו ודרעי בכנסת, 2015( רויטרס)

במקביל, בית הדין של הליכוד החליט כי חברת הכנסת שרן השכל לא תודח מהתנועה בעקבות התנגדותה לחוק המרכולים. הנימוק לדחיית העתירה היה טכני והתבסס על מועד הגשתה. "אני מקווה מאוד שלטובת התנועה, ולטובת הדמוקרטיה הישראלית, דוד אמסלם ימשוך את העתירה שלו מבית הדין של הליכוד ויפסיק להביך את התנועה שלנו", אמרה השכל מוקדם יותר, "אני לא אשנה את הכוונה שלי להימנע. מנסים פה להלך אימים על חבר כנסת בגלל הצבעה ובגלל אידאולוגיה".

בהמשך ציינה השכל כי "דוד אמסלם עשה את אותו הדבר בדיוק לפני שנה בסוגיה שהיה לנו בה רוב של 61 חברי כנסת. מדובר היה בהקשר של דיונים תקציביים, שעשויים היו באמת להפיל את הממשלה. אסור אז עכשיו לצאת מפרופורציה".

במהלך היום נערכו ישיבות סיעה שונות. ראש הממשלה נתניהו אמר בישיבת סיעת הליכוד כי הצבעה נגד חוק המרכולים עלולה להביא להפלת הממשלה. עם זאת, הוסיף, החוק לא ישנה בפועל את המצב בשטח. שר האוצר משה כחלון התייחס גם הוא לחוק. "חוק המרכולים לא משנה את הסטטוס קוו", אמר במהלך מסיבת עיתונאים, "אני מזמין את כל עם ישראל להגיד לי אחרי שהחוק יאושר מה היה השינוי".

 שרן השכל
 

שרן השכל( דוברות עיריית באר שבע)

יו"ר "המחנה הציוני", אבי גבאי, העביר ביקורת על התנהלות הקואליציה בנושא בפתח ישיבת סיעתו. "אחד הביטויים המופרכים בפוליטיקה הישראלית הוא 'המחנה הלאומי'. הליכוד, כחלון, בנט וליברמן מתגאים בזה שהן מפלגות לאומיות. אז מה כל השאר - אנטי לאומיות? לא. מי שאנטי לאומי יושב בקואליציה. קואליציה שלא דואגת לאינטרסים הלאומיים של מדינת ישראל אלא לעצמה. מה לאומי בחוק המרכולים? בלהתערב בחופש הפרט? בלגרום לכך שחנויות הדלק ימשיכו לפעול בעוד שאנשים שיש להם עסק קטן יאלצו לסגור את העסק שלהם? הרשתות החזקות של בעלי ההון ישארו פתוחות ואת העסקים הקטנים יסגרו".

יו"ר "יש עתיד", יאיר לפיד, תקף גם הוא את התנהלות נתניהו. "כל מי שעובר לידו מקבל צ'ק", אמר לפיד, "זה לא היה קורה לנתניהו לפני שלוש שנים. אני מכיר אותו, קרה שם משהו. כל יכולת העמידה שלו נעלמה. כולם מרגישים את זה וכולם עושים עליו סיבוב. זה לא קואליציה זה מסיבה על חשבון אזרחי ישראל".

חברת הכנסת אורלי לוי אבקסיס הודיעה כי תתנגד לחוק: "החוק המוצע איננו אלא עוד מהלך פוליטי בכסות של חוק מיותר שבא לעולם ללא הידברות ובצורה חד צדדית. כל התוספות וההחרגות רק מוכיחות ומחזקות שמדובר באקט פוליטי ציני. לא בכדי רבים מאנשי ציבור מסורתיים אינם תומכים בו".