נתניהו ודרעי בכנסת, 2015, רויטרס

חוק המרכולים הוכיח: הברית עם החרדים היא הדבר הכי חשוב לרה"מ

ראש הממשלה החליט שעשה טעות כשהלך לקואליציה עם לבני ולפיד ונחישותו לגבי סוגיות הדת השונות רק מעצימה את מעמד שר הפנים הבא • פרשנות

  • פורסם ב:
  • 08/01/2018 17:32
  • |
  • עודכן ב:
  • 08/01/2018 20:54
  • |
  • כתבים:
  • רביב דרוקר

חוק המרכולים, שצפוי לעלות הלילה (שלישי) להצבעה, הוכיח כי ראש הממשלה, בנימין נתניהו, הציב בראש סדר העדיפויות שלו את הברית עם החרדים.

הבחירה של נתניהו לקדם את חוק המרכולים, למרות התנגדויות במפלגת הליכוד ובקואליציה, מוכיחה שהוא פוליטיקאי מאוד טוב. לקראת בחירות 2015 נתניהו הגיע למסקנה שהוא עשה טעות כשהלך לקואליציה עם יאיר לפיד וציפי לבני וקרע את הברית עם החרדים. בשלב זה, הוא החליט להיות ראש ממשלה מהימין בישראל וכרת ברית בלתי ניתנת לערעור עם החרדים. דבר שמבסס ומייצב את הגוש שלו.

לכתבות נוספות בחדשות עשר >>

איש אקדמיה מוביל ושמרן: המועמד החדש של שקד לבית המשפט העליון

בית שמש: חרדים יידו אבנים על רכב חייל - שסטה ממסלולו ונפצע

פרסום ראשון: כחלון ובנט יציגו הסכם חדש; עיצומי המורים ייפסקו

 נתניהו ודרעי בכנסת, 2015
 

נתניהו ודרעי בכנסת, 2015( רויטרס)

עם זאת, נתניהו שילם מחיר כבד כשהפסיק, בניגוד לחוק, את עבודות הרכבת בסופי השבוע. המהלך גרם לו לרדת לנקודת השפל הכי נמוכה שהייתה לו בסקרים. שום תחקיר, שום חקירת משטרה לא הורידו אותו נמוך כמו פרשת עבודות הרכבת בשבת. נוסף לכך, נתניהו יודע שחוק המרכולים כן ישנה את המצב בפועל ואת הסטטוס קוו אך הוא לא יאמר לחברי הליכוד שהוא מקדם כפייה דתית.

בהחלטתו לקדם את החוק, נתניהו מעצים את מעמד שר הפנים הבא שיוכל לקבוע מה יקרה בתחום.

כאמור, חוק המרכולים יעלה הלילה להצבעה. כך החליט יו"ר הקואליציה, ח"כ דוד אמסלם, לאחר שבחן את המצב בנוגע לחברי הכנסת שצפויים להיעדר. חברי הכנסת מהקואליציה התבקשו לא להתרחק מירושלים ובשלב זה, הרוב שבו החוק צפוי לעבור הוא שני קולות בלבד: 57-59.

מליאת הכנסת
 

כלי נשק ואמצעי לחימה בלתי חוקיים שנמצאו בצפון( דוברות המשטרה)

ראש הממשלה נתניהו, אמר בישיבת סיעת הליכוד כי הקואליציה ביקשה קיזוז וכי ההחלטה לגבי הצבעה אפשרית תלויה בתגובת האופוזיציה לקיזוזים. ח"כ יואל חסון התייחס בטוויטר לדברי נתניהו וכתב: "שמעתי שרה"מ מחכה לתשובה מהאופוזיציה לגבי קיזוז על חוק המרכולים, התשובה ברורה כבוד ראש הממשלה: אין קיזוזים". בהמשך אמר רה"מ כי הצבעה נגד חוק המרכולים עלולה להביא להפלת הממשלה. עם זאת, הוסיף, החוק לא ישנה בפועל את המצב בשטח.

חנויות הנוחות תוחרגנה מחוק המרכולים. כל תקנה ששר הפנים יוכל להתערב בה לא תחול על חנויות נוחות.

בתוך כך, בית הדין של הליכוד החליט כי חברת הכנסת שרן השכל לא תודח מהתנועה בעקבות התנגדותה לחוק המרכולים. הנימוק לדחיית העתירה היה טכני והתבסס על מועד הגשתה. "אני מקווה מאוד שלטובת התנועה, ולטובת הדמוקרטיה הישראלית, דוד אמסלם ימשוך את העתירה שלו מבית הדין של הליכוד ויפסיק להביך את התנועה שלנו", אמרה השכל מוקדם יותר, "אני לא אשנה את הכוונה שלי להימנע. מנסים פה להלך איימים על חבר כנסת בגלל הצבעה ובגלל אידאולוגיה".

בהמשך ציינה השכל כי "דוד אמסלם עשה את אותו הדבר בדיוק לפני שנה בסוגיה שהיה לנו בה רוב של 61 חברי כנסת. מדובר היה בהקשר של דיונים תקציביים, שעשויים היו באמת להפיל את הממשלה. אסור אז עכשיו לצאת מפרופורציה".

במקביל, ראש עיריית ירושלים, ניר ברקת, הגיע היום לישיבת סיעת הליכוד ולצדו עמדו חברי הכנסת המקורבים אליו: יואב קיש, מיקי זוהר, נאווה בוקר, ז'קי לוי, אורן חזן, שרן השכל ואמיר אוחנה. חברי הכנסת דרשו מראש הממשלה נתניהו לפעול מול שר האוצר משה כחלון לטובת העלאה משמעותית של תקציב ירושלים אולם ראש הממשלה נתניהו אמר להם לא לתקוף את כחלון אישית וסרב להתערב בעימות בין ברקת לכחלון.