איש אקדמיה מוביל ושמרן: המועמד החדש של שקד לבית המשפט העליון

מפרסום המועמדים לבית המשפט העליון עולה כי לרשימת מועמדי שקד נוסף אלכס שטיין, סגן הדיקן לשעבר בבית הספר למשפטים בעברית. בכתבה: רשימת המועמדים המלאה

מועמד חדש של שרת המשפטים איילת שקד לבית המשפט העליון. לרשימת המועמדים של שקד, שפורסמה היום (שני), נוסף פרופסור אלכס שטיין. הרשימה של השרה כוללת בין השאר את השופטים רם וינוגרד ותמר בזק רפפורט מבית המשפט המחוזי בירושלים, ואת פרופסור גידי ספיר. הוועדה תתכנס ב-22 בפברואר במטרה לבחור שני שופטים.

שטיין, שנחשב כשמרן, התמחה אצל המשנה לנשיא בית המשפט העליון, השופט מנחם אלון ז"ל, וכן במחלקה הפלילית בפרקליטות המדינה. הוא שימש כסגן הדיקן למשפטים באוניברסיטה העברית בירושלים ונחשב לאחד מאנשי האקדמיה המובילים בעולם בתחום הפלילי, הנזיקין, הרשלנות הרפואית, הגישה הכלכלית למשפט ותורת המשפט. הוא חיבר ארבעה ספרים, בהם ספר שנחשב לפורץ דרך בדיני הראיות, שפורסם בהוצאת אוניברסיטת אוקספורד.

>> לכתבות נוספות בחדשות עשר

בית שמש: חרדים השליכו אבנים על חייל ופצעו אותו באורח קל

יהודי אתיופיה מחכים לאיחוד משפחות

מזל טוב: לקים ג'ונג און יש (אולי) יום הולדת

בתוך כך, פרסם יותר מ-60 מאמרים, שהופיעו בכתבי עת יוקרתיים ברחבי העולם והיה החוקר הישראלי הראשון שפרסם בכתב העת היוקרתי של הרווארד, Harvard Law Review. מחקריו כוללים פיתוח של דוקטרינת הנזק הראייתי, שנעשה בשיתוף עם פרופסור אריאל פורת מאוניברסיטת תל-אביב וזכה לכ-1000 ציטוטים בפסקי הדין של בתי המשפט בישראל. כמו כן, כתב מאמר מפורסם באוניברסיטה העברית על ״הבטחה מינהלית״, שצוטט פעמים רבות בפסקי הדין של בית המשפט העליון.

שטיין מלמד כעת בבית הספר למשפט של ברוקלין, ניו יורק, לאחר ששימש כסגן הדיקן בבית הספר למשפטים באוניברסיטה העברית, שם לימד בין היתר סדר דין אזרחי, סדר דין פלילי ודיני ראיות. הוא אף לימד בבית הספר למשפט על שם השופט קרדוזו בניו יורק. בשנה שעברה שימש פרופסור אורח בבית הספר היוקרתי של הרווארד, בו לימד את דיני הנזיקין ורשלנות רפואית. שטיין שימש פרופסור אורח גם באוניברסיטאות מובילות אחרות, בהן ייל, קולומביה, טורונטו ואוקספורד.

 שרת המשפטים אילת שקד
 

הציגה מועמד חדש. איילת שקד

 

שטיין אף הרצה למעלה מעשר שנים במכון להשתלמות שופטים בישראל והיה חבר בוועדה לרפורמה בסדר דין פלילי. לפני הצטרפותו לאקדמיה, עסק בליטיגציה במשך חמש שנים, שבמהלכן הופיע בבתי משפט רבים, כולל בית המשפט העליון. למרות עיסוקיו האקדמיים, לא הפסיק לעבוד כעורך דין וכיועץ.

השם של שטיין מצטרף לשמות המועמדים של לשכת עורכי הדין ושל הנשיאה אסתר חיות, שכוללים בין השאר את עורכי הדין הפרטיים נתי שמחוני, ציון אמיר, בועז בן צור ושופט בית המשפט המחוזי בתל אביב חאלד כבוב, כמו גם השופטים שאול שוחט, עופר גרוסקופף ומשה סובל. לשוחט ולגרוסקופף יש סיכויים גבוהים להתמנות.

עוד נמצאים ברשימה: השופט יונתן אברהם, פרופסור יפעת ביטון, השופט קובי ורדי, עורך הדין איל ינון, עורך הדין אלדד כורש, השופט יגאל מרזל, השופט אשר קולה, השופטת מיכל אגמון גונן, עורך הדין ברק טל, עורכת הדין אורנה לין, השופט גלעד נויטל, השופט רון סוקול, עורך הדין אסף פוזנר, השופטת רות רונן.