דיווח: שת"פ צבאי מתקדם בין ישראל וסעודיה - נגד התבססות איראן

התקשורת השווייצרית חשפה פרטים מ"הברית הסודית" בין י-ם לריאד, במסגרתה האחרונה שוקלת לקנות בין השאר את כיפת ברזל, על מנת להתמודד עם טילים שמשוגרים מכיוון תימן

  • פורסם ב:
  • 08/01/2018 09:35
  • |
  • עודכן ב:
  • 08/01/2018 11:00
  • |
  • כתבים:
  • דני מולכו

בווידאו: איזנקוט מתייחס בעיתון סעודי למערכת היחסים בין ירושלים לריאד

"ישראל וסעודיה מקיימות ברית סודית שמטרתה להתמודד עם מעורבות איראן באזור", כך דווח היום (שני) בעיתון השווייצרי באסלר צייטונג.

העיתון השווייצרי חשף פרטים מהברית לכאורה בין י-ם לריאד, במסגרתה סעודיה שוקלת לקנות מערכות נשק מישראל. מהדיווח, שהתבסס על מקור מהבירה הסעודית, עולה כי "אף על פי שאין מערכת יחסים רשמית בין סעודיה לישראל, ישנו שיתוף פעולה אינטנסיבי בתחום הצבאי בין הצדדים על מנת לעצור את התוכנית של איראן להגביר את האחיזה שלה באזור".

>> לכתבות נוספות בחדשות עשר

חשד להצתות הלילה בלוד: גל שריפות פרץ בעיר, חשוד נעצר

שטייניץ מאשר: הקבינט כונס בימים האחרונים לדיון בחזית הצפון

האגדה נמשכת: ציידי האוצרות חוזרים לכפר בצרפת

עוד עולה מהדיווח כי "סעודיה שוקלת את האפשרות לרכוש נשק ישראלי והראתה התעניינות ברכישת מערכות הגנה של טנקים, כמו גם את מערכת 'כיפת ברזל', זאת במטרה להתמודד עם טילים המשוגרים אליה מכיוון תימן.

עוד דווח כי מספר בכירים סעודים וישראלים נפגשו במסגרת שיתוף הפעולה. "במהלך אוקטובר האחרון שני בכירים לשעבר במודיעין הישראלי והסעודי נפגשו על מנת לדון בנוגע למדיניות האמריקנית באזור", הוסיפו בדיווח, "ראש המודיעין הסעודי, הנסיך טורקי אל-פייסל, אף היה מוכן להשתתף ביחד עם מקבילו הישראלי בכנס שנערך במרכז הקהילה היהודית בניו יורק".

אתמול פורסם לראשונה בחדשות עשר כי הקבינט המדיני-ביטחוני קיים בימים האחרונים דיונים אינטנסיביים בנושא החזית הצפונית. הדיונים עסקו בין השאר בפעילות איראן וחיזבאללה בסוריה ובלבנון, וכן בהיערכות ליום שאחרי מלחמת האזרחים בסוריה והשתלטותו מחדש של צבא אסד על רוב שטחי המדינה.

 בנימין נתניהו בישיבת ממשלה
 

בנימין נתניהו בישיבת ממשלה( רויטרס)

 

בנובמבר האחרון התראיין הרמטכ"ל גדי איזנקוט לעיתון סעודי והתייחס למערכת היחסים בין המדינות. בין השאר טען איזנקוט כי ישראל מוכנה לשיתוף פעולה עם ריאד בכל הנוגע למאבק באיראן. "יחד עם הנשיא האמריקני דונלד טראמפ, יש הזדמנות להקים קואליציה בינלאומית חדשה באזור", טען איזנקוט. 

עוד הוסיף הרמטכ"ל כי "צריך לבצע תוכנית אסטרטגית גדולה וכוללת, לעצור את הסכנה האיראנית. אנו מוכנים להחליף מידע עם המדינות הערביות המתונות, כולל מידע מודיעיני, כדי להתמודד עם איראן. אנו מוכנים לשתף מידע עם סעודיה אם יש צורך בכך. יש אינטרסים משותפים רבים ביננו לבינם".

בהמשך הוסיף כי "אפשר לראות את התוכנית האיראנית, שהיא שליטה על המזרח התיכון באמצעות שני סהרים שיעיים: הראשון, מאיראן דרך עיראק לסוריה ולבנון. השני, דרך המפרץ מבחרין אל תימן ועד הים האדום. חייבים למנוע מזה לקרות באזור".