המחאה באיראן: גם אם ההפגנות ידוכאו – השינוי כבר התחיל

המחאה ברפובליקה האסלאמית ממשיכה בקנה מידה קטן יותר, אך לפי הערכות עמדות המפגינים נגד המשטר והביקורת על ההשקעות במדינות אחרות ישפיעו על זהות המנהיג הבא

ההפגנות באיראן דעכו בימים האחרונים, אך המחאה עדיין פעילה, 10 ימים לאחר שהחלה. משמרות המהפכה טענו כי המחאה דוכאה לחלוטין בהצלחה, "בעזרת העם וכוחות הביטחון", אך לפי הערכות השינוי ברפובליקה האסלאמית כבר יצא לדרך.

עוצמת ההתרסה של האזרחים מול המשטר עלתה מדרגה בהפגנות הנוכחיות, וכך גם הביקורת על ההשקעה של השלטון במדינות והגופים אחרים, בין השאר בחמאס ובחיזבאללה. לפי הערכות, ההפגנות ישפיעו על זהות המנהיג הבא של המדינה, לאחר מותו של עלי חמינאי בן ה-79, החולה בסרטן וככל הנראה לא יאריך ימים.

>> לכתבות נוספות בחדשות עשר:

למי שייך פסלו של אחד מסמלי ההגנה וההתיישבות בעמק יזרעאל?

כיצד התקבלה מורשעת בפלילים לתפקיד רגיש ובכיר במפעל הפיס?

למרות הקשיים: הכנסת צפויה לאשר היום את חוק המרכולים

 שוטרים איראנים מכים מפגין נגד המשטר
 

שוטרים איראנים מכים מפגין נגד המשטר (Babak Taghvaee Twitter)

 

ההערכות בישראל צנועות, וטוב שכך - שכן לא פשוט להבין את החברה האיראנית המורכבת. אך מבחינת אפשרויות הפעולה של ישראל נגד איראן, המחאה חשפה כוחות שייתכן ויחברו באופן חשאי לפעולות נגד המשטר. עולם הסייבר מעניק לישראל אפשרות פעולה נוספת, כך שיש כמה הזדמנויות לדחוף לשינוי שמייחלים לו בירושלים.

קשה מאוד לעקוב אחרי המחאה בימים האחרונים, משום שרוב האפליקציות נוטרלו והחיבור לאינטרנט נדיר. אבל בכל פעם שהחיבור מתחדש מגיעות תמונות של הפגנות חדשות, כאמור בקנה מידה ובאנרגיה נמוכים יותר. כשכבר 23 אנשים נהרגו במהומות, ולמרות ההכרזות על ניצחון של כוחות הביטחון, בשלטונות ובגופי הביטחון מתכוננים לכל תרחיש.