סניף AM-PM, דוד פרץ, יח"צ

התקדמות במו"מ על חוק המרכולים: חנויות הנוחות יישארו פתוחות

על מנת לייצב את הקואליציה הסכימו ראשי המפלגות החרדיות להחריג את חנויות הנוחות מהחוק המגביל פתיחת עסקים בשבת. על החרגת העיר אילת הצדדים עדיין חלוקים

היום (ראשון) התקיים דיון על חוק המרכולים, שישאיר את הסמכות לאשר פתיחת עסקים בשבת בידי שר הפנים. בישיבת ראשי הסיעות, התבקשו הנציגים החרדים חברי הכנסת יעקב ליצמן ומשה גפני ע"י יו"ר הקואליציה דוד אמסלם להסכים להחריג את חנויות הנוחות ואת העיר אילת מהחוק. החרדים התנגדו להחריג את אילת אך הביעו נכונות להוציא את חנויות הנוחות מהחוק.

במהלך ישיבת שרי הליכוד מוקדם יותר היום, השרה לשוויון חברתי גילה גמליאל התנגדות לחוק. "מדובר בחוק גרוע שיזיק ל'ליכוד' ויעביר תמיכה ליש עתיד"בתוך כך, העבירה ביחד עם השר לשיתוף פעולה אזורי, צחי הנגבי, ביקורת על הניסיון של יו"ר הקואליציה דוד אמסלם להדיח את ח"כ שרן השכל (הליכוד) בעקבות התנגדותה לחוק. "הניסיון להדיח את השכל הוא פסול ולא מידתי", אמרו. ראש הממשלה בנימין נתניהו אמר בתגובה כי "חייבים לתמוך בחוק המדובר ולהעביר אותו עוד השבוע".

סניף AM-PM
 

סניף AM-PM( דוד פרץ, יח"צ)

 

>> עוד כתבות בחדשות עשר:

הסתיימה השביתה בעיריית ירושלים: יוקם צוות לבחינת המשבר

סיכוי של 1 ל-292 מיליון: אדם אחד זכה ב-560 מיליון דולר בלוטו

הקרב על מזוודת שינדלר: סכסוך על מיליונים או צדק היסטורי?

עוד הוסיפה השכל כי "אני עושה את מה שאני עושה מתוך חשש. אני חלק ממפלגה לאומית ליברלית, שיש בה חילונים, מסורתים ודתיים. אף אחד לא רוצה לכפות את העמדה שלו על האחר. מדובר בחוק שרוב הליכוד מתנגד לו. בשבועות האחרונים מפעילים עלי לחצים בשביל שאני אבציע בעד. אמרו לי שאם החוק לא יעבור אז הממשלה תתפרק, אבל אני לא מאמינה שאריה דרעי רוצה בחירות במצבו".

בהמשך אמרה כי הדיון בחוק לא היה מספיק מעמיק. "אם מדברים על נושאים הקשורים בדת ומדינה, אז יש לקיים דיון משמעותי ולא לדון במשך שבועיים לא חוק שניסחו אותו במספר שבועות. החוק הזה פוגע בנו פוליטית ומפלגתית".

בתוך כך,  שר החינוך נפתלי בנט אמר היום לנתניהו כי כל עוד הליכוד בולם את קידום החוק המבקש להכפיף מוסדות אקדמיים בשטחים למל"ג בירושלים, לא יקודמו חוקים נוספים. במקביל, שרת המשפטים איילת שקד פיזרה את ועדת השרים לחקיקה לאחר, לנוכח אי ההסכמות בחוק השנוי במחלוקת. 

 דוד אמסלם
 

דוד אמסלם(דוברות הכנסת )

 

בקואליציה החליטו לפני כשבוע לדחות את ההצבעה על חוק המרכולים, זאת בעקבות כישלון להשיג רוב. החוק נהנה מרוב רעוע בשל היעדרות שר הדתות דוד אזולאי עקב מחלה ונבצרותו של חבר הכנסת יהודה גליק (הליכוד) בשל מות אשתו יפה. בסיעת ש"ס הסבירו את ההחלטה ואמרו כי "בעקבות איסור הרופאים לשחרר את השר אזולאי הנמצא לאחר טיפול רפואי מורכב, ובעקבות נבצרותו של ח״כ גליק שנמצא לאחר הלווית אשתו, ובהיעדר כל אפשרות לקיזוז מצד האופוזיציה, ובייחוד מצד ישראל ביתנו, הוחלט בעצה אחת של ש״ס ויהדות התורה לדחות את ההצבעה".

מצוקת הקואליציה החלה כשנודע על פטירת אשתו של ח"כ יהודה גליק. עם זאת, יו"ר ש"ס אריה דרעי, יוזם חוק המרכולים, התעקש בכל זאת לקיים את ההצבעה. בהמשך, בכירי הקואליציה תקפו את האופוזיציה שחבריה סירבו לקזז את ח"כ גליק אבל נמנעו מלתקוף את דרעי או את שר הביטחון אביגדור ליברמן, שחברי מפלגתו המתנגדים לחוק על אף חברותם בקואליציה, סירבו להתקזז עם ח"כ גליק. גם שר האוצר, משה כחלון, אישר לחברת סיעתו טלי פלוסקוב להצביע נגדו.

סערה נוספת סביב הסוגיה התעוררה לאחר שדרעי בדק אם מותר מבחינה הלכתית לגליק להצביע בכנסת בזמן שבעה, דבר שגרר ביקורת רבה. דרעי לאחר מכן התנצל. "פנית לראש מועצת הר חברון כדי שיבדוק הלכתית עם רב היישוב עותניאל אם מותר בזמן השבעה להגיע להצבעה בכנסת שנועדה לשמור על קדושת השבת", אמר דרעי, "אם פגעתי ברגשותיו של יהודה חברי - אני מתנצל".