דיווח: נשיא איראן לשעבר נעצר בשל הסתה לאלימות

על פי אלקדס אל-ערבי, מחמוד אחמדינג'אד, נשיא איראן בשנים 2013-2005, נעצר על ידי השלטונות. גורמי ביון ערבים מעריכים: "המחאה נכשלה ולא תוביל להפיכה"

בווידאו:  "מדובר בעניין פנימי": מועצת הביטחון דנה במחאה באיראן

המחאה באיראן. על פי דיווח באלקדס אל-ערבי, נשיא המדינה בשנים 2013-2005, מחמוד אחמדינג'אד, נעצר היום (שבת) על ידי השלטונות בשל התבטאויות שהסיתו לאלימות.

>> לכתבות נוספות בחדשות עשר

טראמפ נגד הסופר שכתב על כהונתו: ניצל את באנון וזרק אותו

המורה שהבטיחה וקיימה: 8 מתלמידותיה היו שושבינות בחתונתה

זיכרון קצר - עד כמה עקבתם אחרי אירועי השבוע?

בתוך כך, מועצת הביטחון של האו"ם התכנסה אמש לבקשת ארצות הברית לדיון במחאה הנרחבת באיראן, שנכנסת ליומה התשיעי, זאת על רקע המצב הכלכלי הקשה ויוקר המחיה. במהלך הדיון הופנתה ביקורת מרומזת כלפי ארצות הברית.

שגריר צרפת באו"ם, פרנסואה דלאטרה, אמר בדיון כי למרות שהאירועים בבמדינה מדאיגים, הם לא מהווים סכנה לשלום ולביטחון הבינלאומי. "מדובר בעניין פנימי של טהראן. עלינו להיזהר מפני ניסיונות לנצל את המשבר הנוכחי, בדרך שתביא לתוצאה הפוכה מזו המתבקשת", אמר השגריר.

 

"ארה"ב מנצלת את מועצת הביטחון, היא לא אמורה להתעסק בענייניה הפנימיים של איראן", הוסיף השגריר הרוסי באו"ם, וסילי נבנזיה. "הדיון הזה הוא ניסיון של ארה"ב לטרפד את תכנית הגרעין האיראנית". בתוך כך, הוסיף סגן שר החוץ הרוסי סרגיי ריאבקוב כי הטענות של איראן על כך שכוחות זרים משפיעים על ההפגנות הן לא חסרות בסיס וכי הישיבה של מועצת הביטחון היא התערבות בריבונותה של איראן.

 הפגנות מול שגרירות איראן בלונדון
 

הפגנות מול שגרירות איראן בלונדון(רויטרס )

 

שגרירת ארה"ב באו"ם, ניקי היילי, אמרה כי "העולם צריך להריע למורדים שם. לעם האיראני נמאס מהשלטון והם יוצאים לרחובות. האיראנים מוציאים 6 מיליארד דולר על שימור משטר אסד והעם מבין ואומר 'עזבו את סוריה ותחשבו עלינו'". עוד אמרה היילי כי האזרחים אומרים לממשל שלהם להפסיק להוציא את הכסף שלהם על טרור. "אני קוראת למשטר להחזיר את הגישה לאינטרנט כי בסופו של דבר העם האיראני יחליט על עתידו. ארה"ב עומדת מאחורי אלה שרוצים עצמאות. העולם צופה באיראן".

שגריר איראן בארגון גולאמיל קושורו טען כי לממשלתו יש הוכחות מוצקות לכך שעל המחאות האחרונות באיראן הייתה השפעה מבחוץ. עוד הוסיף כי "ארצות הברית ניצלה את הכוח שלה לרעה כחברה קבועה במועצת הביטחון על מנת לכנס דיון בסוגיית המחאה. חבל שלמרות התנגדותן של חלק מהחברות במועצת הביטחון, הדיון התקיים כרגיל".

חבר הכנסת עפר שלח התייחס לסוגיה ב"שבתרבות" בתיאטרון הבימה. "ישראל לא רלוונטית לחלוטין למה שקורה כעת באיראן", אמר שלח, "אנחנו צריכים לשמור את ידינו מחוץ לעניין הזה. זה תהליך פנימי. לא צריך לתת להם סיבה חיצונית להתלכד".

בתוך כך, דווח באיראן כי נורתה במהלך הלילה אש לעבר מפגינים. לא ידועים פרטים נוספים על האירוע. עוד מדווח, כי גורמי ביון ערבים מעריכים כי המחאה נכשלה וכי היא לא תבשיל להפיכה.