ניקי היילי, שגרירת ארצות הברית באו"ם, רויטרס

"מדובר בעניין פנימי": מועצת הביטחון דנה במחאה באיראן

במהלך דיון באו"ם, הועברה ביקורת מרומזת על ארה"ב. השגריר הרוסי בארגון: "יש פה ניצול לרעה של מועצת הביטחון". שגריר איראן: "יש לנו הוכחות שישנה התערבות מבחוץ"

מועצת הביטחון של האו"ם התכנסה אמש (שישי) לבקשת ארצות הברית לדיון במחאה הנרחבת באיראן, שנכנסת ליומה התשיעי, זאת על רקע המצב הכלכלי הקשה ויוקר המחיה. במהלך הדיון הופנתה ביקורת מרומזת כלפי ארצות הברית. בתוך כך, דווח באיראן כי נורתה אש לעבר מפגינים. לא ידועים פרטים נוספים על האירוע. עוד מדווח, כי גורמי ביון ערביים מעריכים כי המחאה נכשלה וכי היא לא תבשיל להפיכה

שגריר צרפת באו"ם, פרנסואה דלאטרה, אמר בדיון כי למרות שהאירועים בבמדינה מדאיגים, הם לא מהווים סכנה לשלום ולביטחון הבינלאומי. "מדובר בעניין פנימי של טהראן. עלינו להיזהר מפני ניסיונות לנצל את המשבר הנוכחי, בדרך שתביא לתוצאה הפוכה מזו המתבקשת", אמר השגריר.

>> עוד כתבות בחדשות עשר:

הערכה: מנהרת חמאס שהופצצה בידי חיל האוויר - משמעותית

מבוך ענק ומטווח לחץ וקשת: כל הטיולים בעמק יזרעאל

הפגנות ברצועה: 150 הפגינו בגבול עם ישראל, אחד נורה

"ארה"ב מנצלת את מועצת הביטחון, היא לא אמורה להתעסק בענייניה הפנימיים של איראן", אמר השגריר הרוסי באו"ם, וסילי נבנזיה. "הדיון הזה הוא ניסיון של ארה"ב לטרפד את תכנית הגרעין האיראנית". בתוך כך, הוסיף סגן שר החוץ הרוסי סרגיי ריאבקוב כי הטענות של איראן על כך שכוחות זרים משפיעים על ההפגנות הן לא חסרות בסיס וכי הישיבה של מועצת הביטחון היא התערבות בריבונותה של איראן.

השגריר הבריטי, מת'יו רייקרופט, הוסיף כי לעיתים תכופות מדי צרכיה הלגיטימיים של איראן לביטחון מתבטאים בדרך המערערת את יציבות האזור, בתמיכה בטרור ופגיעה בכלכלה המקומית.

 ניקי היילי, שגרירת ארצות הברית באו"ם
 

ניקי היילי, שגרירת ארצות הברית באו"ם( רויטרס)

 

שגרירת ארה"ב באו"ם, ניקי היילי, אמרה כי "העולם צריך להריע למורדים שם. לעם האיראני נמאס מהשלטון והם יוצאים לרחובות. האיראנים מוציאים 6 מיליארד דולר על שימור משטר אסד והעם מבין ואומר 'עזבו את סוריה ותחשבו עלינו'". עוד אמרה היילי כי האזרחים אומרים לממשל שלהם להפסיק להוציא את הכסף שלהם על טרור. "אני קוראת למשטר להחזיר את הגישה לאינטרנט כי בסופו של דבר העם האיראני יחליט על עתידו. ארה"ב עומדת מאחורי אלה שרוצים עצמאות. העולם צופה באיראן".

 

שגריר איראן בארגון גולאמיל קושורו טען כי לממשלתו יש הוכחות מוצקות לכך שעל המחאות האחרונות באיראן הייתה השפעה מבחוץ. עוד הוסיף כי "ארצות הברית ניצלה את הכוח שלה לרעה כחברה קבועה במועצת הביטחון על מנת לכנס דיון בסוגיית המחאה. חבל שלמרות התנגדותן של חלק מהחברות במועצת הביטחון, הדיון התקיים כרגיל".

 מפגינה איראנית בועטת בכוחות המשטרה
 

מפגינה איראנית בועטת בכוחות המשטרה חדשות עשר

 

בנאום שנשא הנשיא הטורקי, רג'פ טאיפ ארדואן, הבהיר כי אין זה מתקבל על הדעת שמדינות מסוימות שבראשן ישראל וארה"ב מתערבות בעניינים הפנימיים באיראן. ארדואן, שאמר את הדברים רגע לפני נסיעתו לצרפת במטרה לדון בהתפתחויות האחרון, הזכיר שהנשיא האיראני, חסן רוחאני, הדגיש כי המצב במדינה יחזור לקדמותו במהלך סוף השבוע הקרוב.

באיראן האשים מפקד הצבא האיראני את ישראל, ארה"ב והאופוזיציה בחו"ל בניסיון לזעזע את איראן, והודה לעם האיראני על הפסקת המהומות האחרונות.