פרסום ראשון: ארה"ב הקפיאה מענק של 125 מיליון דולר לאונר"א

פרסום ראשון: גורמים בממשל האמריקני עדכנו בכירים באו"ם כי טראמפ שוקל לקצץ את הסכום ולהגדיל את הקיצוץ עד לסכום של 180 מיליון דולר, מחצית מכלל המימון האמריקני

  • פורסם ב:
  • 05/01/2018 19:55
  • |
  • עודכן ב:
  • 05/01/2018 22:44
  • |
  • כתבים:
  • ברק רביד

פרסום ראשון: הממשל האמריקני הקפיא מענק של 125 מיליון דולר לסוכנות הסעד והתעסוקה של האו"ם, אונר"א, שאותו היה אמור להעביר ב-1 בינואר, כך אמרו  היום (שישי) לחדשות עשר שלושה דיפלומטים מערביים שמעורים בנושא. מדובר בסכום שמהווה שליש מהמימון השנתי שמעבירה ארה"ב לארגון.

שלושת הדיפלומטים שביקשו לשמור על עילום שם בשל הרגישות המדינית אמרו כי המענק הוקפא עד לסיום הבחינה מחדש של הסיוע האמריקני לפלסטינים שהחלה בימים האחרונים. לדברי הדיפלומטים המערביים, גורמים בממשל האמריקני עדכנו בכירים באו"ם ביומיים האחרונים כי הנשיא טראמפ שוקל לקצץ לחלוטין את הסכום הזה ואף להגדיל את הקיצוץ עד לסכום של 180 מיליון דולר - מחצית מכלל המימון האמריקני לאונר"א.

לכתבות נוספות בחדשות עשר >>

הפגנות ברצועה: 150 הפגינו בגבול עם ישראל, אחד נורה

סקס עם נשות חברים ובגידת הבן: הספר שטראמפ לא רוצה שיקראו

מצרים: הרוג ו-21 פצועים בתאונת כדור פורח

 נשיא ארה"ב דונלד טראמפ וראש הממשלה בנימין נתניהו במוזיאון ישראל בירושלים
 

נשיא ארה"ב דונלד טראמפ וראש הממשלה בנימין נתניהו במוזיאון ישראל בירושלים(רויטרס)

 

קיצוץ המימון לאונר"א הוא סנקציה אמריקנית גם נגד הארגון שזוכה לביקורת חריפה מצד ארה"ב וישראל וגם נגד הפלסטינים בניסיון ללחוץ עליהם לחדש את שיחות השלום ולשתף פעולה עם התכנית המדינית שטראמפ מעוניין להשיק בחודשים הקרובים.

היום התקיימה בבית הלבן ישיבה של נציגים מכמה סוכנויות ומשרדים בממשל האמריקני כדי לדון בקיצוץ האפשרי. גורם בכיר בבית הלבן ציין כי עדיין לא התקבלה החלטה סופית אך אישר כי מתקיימת בחינה מחדש של הסיוע האמריקני לפלסטינים וזאת לנוכח התנהלותם כלפי ארה"ב בתקופה האחרונה. נוסף לכך, בכיר במשרד החוץ האמריקני אמר לחדשות עשר כי העובדה שהכספים לא הועברו ב-1 בינואר אין משמעותה שהם הוקפאו. לדבריו, עדיין מתקיימים דיונים בנושא ונותר זמן עד אמצע ינואר להחליט האם הכספים יוקפאו, יקוצצו או ישוחררו.

הדיפלומטים המערביים ציינו כי הקפאה או קיצוץ של חלק גדול כל כך מהמימון האמריקני לאונר"א תהיה קטסטרופלית עבור הארגון שנשען על מימון אמריקני, תקשה מאוד על פעילותו ועלולה להביא להשלכות מסוכנות על מחנות הפליטים הפלסטינים בעזה, בגדה המערבית ובלבנון. מזכ"ל האו"ם אנטוניו גוטרש נמצא בקשר עם בכירים בממשל האמריקני ועם שרי חוץ ממדינות תורמות לאונר"א כדי למצוא פתרון למשבר.

מערכת הביטחון, ובמיוחד מתאם הפעולות בשטחים, מסתייגת מאוד מקיצוץ הסיוע האמריקני לאונר"א מחשש שהדבר יביא להחרפת המשבר ההומניטרי בעזה מה שעלול להביא גם להסלמה אלימה. מקור בכיר ביותר במערכת הביטחון אמר כי המצב ההומניטרי בעזה מסובך ממילא וקיצוץ בסיוע לאונר"א יסבך אותו עוד יותר.

 פלסטינים בבית ספר בעזה
 

פלסטינים בבית ספר בעזה(רויטרס )

 

ראש הממשלה בנימין נתניהו מסתייג גם הוא מהקיצוץ אך חושש לומר זאת פומבית מסיבות פוליטיות פנימיות בשל לחץ של שרי הימין. בכירים בלשכת ראש הממשלה הבהירו לדיפלומטים מכמה מדינות כי ישראל אינה מתנגדת לקיצוץ הסיוע האמריקני לרשות הפלסטינית אך מעדיפה שהממשל לא יקצץ בסיוע לאונר"א שמשרת גם את ישראל. גורם ישראלי בכיר ציין כי נתניהו העביר מסר לממשל האמריקני כי הוא אינו תומך בקיצוץ מסיבי של הסיוע לאונר"א אלא בקיצוץ הדרגתי בלבד.

מלשכת רה"מ נמסר כי נתניהו תומך בגישה הביקורתית של הנשיא טראמפ ומאמין שיש לנקוט בצעדים מעשיים כדי לשנות את המצב שבו אונר"א משמשת להנצחת בעיית הפליטים הפלסטינים במקום לפתירתה.