אבו מאזן ויחיא סינוואר, חדשות עשר

דיווח: חמאס הסכים להעביר את נשקו לאש"ף – בתנאי שיצטרף לארגון

על פי פרסום בעיתון "אל-חיאת", הארגון פנה לאבו מאזן והסכים להפקיד את אמצעי הלחימה שברשותו, כחלק מהפיוס. מקורות ברמאללה: "מדובר במשחק של חמאס"

הפיוס הפלסטיני: עיתון "אל-חיאת" הרואה אור בלונדון, דיווח הבוקר (שישי) כי ארגון חמאס פנה לאבו מאזן, והודיע כי הוא מוכן להפקיד את נשקו בידי הרשות. עוד דווח, כי הארגון התנה את הפקדת הנשק בהצטרפות מלאה לאש"ף. בנוסף חשף בכיר בתנועת חמאס בראמאללה שהארגון רוצה להיכנס לשלטון המדיני ולקחת חלק במוסדות של אש"ף ושל הרשות. 

מקורות פלסטינים ברמאללה דחו את הפרסום. "זהו עוד משחק של חמאס כדי להפגין מתינות כלפי חוץ", מסרו, "רק אם ימסרו את כל הנשק בעזה ויעבירו את הרקטות והטילים לידי הרשות הפלסטינית נקבל זאת. נשק אחד חוק אחד ושלטון אחד כפי שאמר אבו מאזן. פחות מכך לא נקבל".

>> לכתבות נוספות בחדשות עשר:

מצרים: הרוג ו-21 פצועים בתאונת כדור פורח

עצים קרסו על רכבים, רכב ובו ילדים חולץ בשרון: נזקי הסערה

לראשונה מזה שנתיים: שיחות רשמיות בין פיונגיאנג וסיאול

דברים מגיעים על רקע קשיים שהולכים וגוברים במשא ומתן בין הצדדים. בשבוע שעבר הוציא דובר חמאס, פאזי ברהום, הודעה מטעם הארגון - שבה האשים את אבו מאזן במשבר ההומניטרי ברצועת עזה. "מטילים על יו"ר הרשות אבו מאזן את האחריות המלאה על המצב הטרגי אותו עוברת רצועת עזה שמקיף את כל תחומי החיים ובמיוחד המצב הקטסטרופלי והמסוכן של מגזר הבריאות שכמעט מתמוטט", נמסר בהודעה. 

יו"ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן
 

יו"ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן(רויטרס)

 


עוד הוסיפו: "התנועה מבהירה כי אין שום צידוק להמשך המדיניות המאוסה הזו, וכי החובה הלאומית, המוסרית והאנושית דורשות מיו"ר הרשות והממשלה לקיים את חובותיהם במלואם ולספק חיים בכבוד לכל בני עמינו בעזה ובגדה באופן שווה". מוקדם יותר דיווח "אל חייאת" כי מנהיג חמאס בעזה, יחיא סינוואר הורה לכל הגורמים ברצועה "להציל את הפיוס מפני התמוטטות" בשל התעקשותו של ראש הרשות, שלא לקיים את הסכם הפיוס ובכלל זה להסיר את הסנקציות שהטיל על רצועת עזה ולשלם את משכורתם של פקידי ממשלת החמאס הקודמת.

לפי מקורות העיתון, סינוואר עדכן את בכירי הפלגים הפלסטינים ברצועה כי מהסכם הפיוס עם הרשות יושמו חמישה אחוזים בלבד. כמו כן, הלין סינוואר על המעורבות המצרית בנושא הפיוס שפסקה מאז תחילת החודש וכן על כך שפרט לביקור קצר אותו ערכו בכירי הרשות, ראמי חמדאללה ועזאם אל אחמד ברצועה לא מתקיים כעת כל מגע בינם לבין חמאס.


לפני כשבועיים הצהיר סינוואר, כי "יש לזרז את הפיוס בין פתח לחמאס בגלל ההצהרה". דבריו של סינוואר נאמרו בכינוס של ארגון ההגנה האזרחית ברצועה. עוד הוסיף כי "חמאס לא ישוב לשלוט על רצועת עזה בשום צורה. אנחנו מעוניינים בפיוס מוחלט".