ההפגנות באיראן: מועצת הביטחון תתכנס; חשש מ"יום זעם"

גל המחאה בעקבות המצב הכלכלי הקשה ייכנס היום ליומו התשיעי. הלילה הטילה ארה"ב שורת סנקציות על חמש חברות איראניות. חשש ממהומות לאחר תפילות יום השישי

המחאה באיראן: מועצת הביטחון של האו"ם הודיעה הלילה (שישי) כי תדון היום לבקשת ארה"ב במחאה הנרחבת, שנכנסת ליומה התשיעי, זאת על רקע המצב הכלכלי הקשה ויוקר המחיה. מלבד המחאות נגד השלטון, התקיימו בימים האחרונים גם הפגנות תמיכה במשטרו של הנשיא, חסן רוחאני. הדיון צפוי להתקיים, זאת למרות שברוסיה טענו כי מדובר בצעד "מזיק והרסני".

במקביל הטילה הלילה ארצות הברית שורת סנקציות נוספות על חמש חברות באיראן, הקשורות לייצור טילים בליסטיים. עיני השלטון נשואות היום לתפילות יום השישי במסגדים, מחשש לפריצת מהומות, "יום זעם", בפי חלק מהמשתתפים.

>> לכתבות נוספות בחדשות עשר:

גנב ניסה לשדוד חנות סלולר, העובדות נעלו אותו בפנים

לראשונה מזה שנתיים: שיחות רשמיות בין פיונגיאנג וסיאול

חשד לרצח בבאר שבע: אב ירה בבתו והתאבד

איראניים מפגינים בעיר הבירה טהראן
 

דיון מיוחד במועצת הביטחון. המחאות באיראן 

 

אתמול האשימה איראן את ארצות הברית כי "חצתה כל גבול אפשרי ביחסים הבינלאומיים", לאחר שהביעה תמיכה במפגינים נגד השלטון. שגריר איראן לאו"ם, גולמאלי חושרו, פנה במכתב לבכירי הארגון ובו האשים את וושינגטון בהתערבות "מגוחכת", כהגדרתו, בענייניה הפנימיים של איראן.

עוד כתב, כי הנשיא דונלד טראמפ וסגנו מייק פנס מעוררים צרות באופן אישי. "הציוצים המגוחכים של טראמפ מעודדים פיצול", כתב השגריר האיראני לנשיא מועצת הביטחון של האו"ם ולמזכ"ל הארגון אנטוניו גוטרש, "הנשיא וסגנו, בציוצים האבסורדיים שלהם, עודדו איראנים להשתלב בפעולות הפילוג", כתב.

 

שלשום הכריז מפקד משמרות המהפכה, מוחמד עלי ג'עפרי, על "סיומן של המחאות ותבוסת 'מלחמת האזרחים'", כפי שהוא כינה אותה. "משמרות המהפכה התערבו במטרה לדכא את המחאות באספהאן, לורסטאן והמדאן", הוסיף ג'עפרי, "האויבים שלנו לא יכולים לאיים עלינו מבחינה צבאית אז הם מנסים כלכלית ותרבותית. מספר המפגנים במחאה קטן, גם בשיא ההפגנות בכל רחבי המדינה מספרם עמד על 15 אלף בלבד״.