לראשונה מזה שנתיים: שיחות רשמיות בין פיונגיאנג וסיאול

דובר שר האיחוד בקוריאה הדרומית הודיע כי שכנתה מהצפון הסכימה לקיים שיחות בדרג גבוה בשבוע הבא. זאת במטרה למצוא דרך לשיתוף פעולה לקראת משחקי החורף האולימפיים

בווידאו: קוריאה הדרומית הזמינה את שכנתה מהצפון לשיחות רשמיות

המתיחות בחצי האי הקוריאני: דוברו של שר האיחוד בממשלת קוריאה הדרומית הודיע הלילה (שישי) כי קוריאה הצפונית הסכימה לערוך שיחות בדרג גבוה ביום שלישי הבא. זאת במטרה למצוא דרך לשיתוף פעולה לקראת משחקי החורף האולימפיים שיתקיימו בפיונגצ'אנג. הודעת קוריאה הדרומית פורסמה מספר שעות לאחר שארה"ב מסרה כי הסכימה לדחות תרגיל צבאי משותף עם סיאול לאחר משחקי החורף. זו תהיה הפעם הראשונה שבה שתי הקוריאות מקיימות דיאלוג רשמי אחת עם השנייה, דבר שלא קרה מאז דצמבר 2015.

ביפן הגיבו להודעה על קיום השיחות באמירה כי טוקיו "תעשה הכול" על מנת להמשיך את הלחץ על קוריאה הצפונית ולגרום לה לוותר על תכנית הגרעין שלה. נשיא ארה"ב, דונלד טראמפ, התייחס בחשבון הטוויטר שלו להתחממות בין שתי המדינות וכתב: "מישהו באמת מאמין שהדיאלוג בין קוריאה הצפונית וקוריאה הדרומית היה מתרחש אם לא הייתי נחוש, חזק ומוכן להתחייב נגד פיונגיאנג?". עוד הוסיף הנשיא טראמפ: "טיפשים. אבל שיחות הן דבר טוב".

לכתבות נוספות בחדשות עשר >>

חשד לרצח והתאבדות בבאר שבע: גופות אב ובתו נמצאו ירויות

סקס עם נשות חברים ובגידת הבן: הספר שטראמפ לא רוצה שיקראו

כשהמסקר הופך למסוקר: 81 עיתונאים נרצחו השנה. מיהם?

הסכמתה של קוריאה הצפונית מגיעה על רקע הזמנתה של קוריאה הדרומית מוקדם יותר השבוע. שר האיחוד הדרום קוריאני, צ'ו מיונג גיון, הציע לקיים את השיחות בכפר פאנמונג'ום, הממוקם בסמוך לגבול שבין שתי המדינות. סיאול יזמה את הפגישות בעקבות נאומו של מנהיג קוריאה הצפונית, קים ג'ונג און, שאמר כי הוא מוכן לשלוח משלחת למשחקי החורף האולימפיים, שנפתחים בחודש הבא.

 קים ג'ונג און, מנהיג קוריאה הצפונית
 

קים ג'ונג און, מנהיג קוריאה הצפונית( רויטרס)

 

בנאום, שהתקיים במיוחד לכבוד תחילת השנה החדשה, אמר ג'ונג און כי הוא מוכן להיכנס ל"דיאלוג פתוח", כהגדרתו, על מנת שאתלטים מהמדינה הצפונית יוכלו להתחרות בשכנה מדרום. על אף הטון הפייסני של דבריו, הבהיר מנהיג המדינה כי קוריאה הצפונית היא כוח גרעיני. בנוסף ציין כי ארצות הברית צריכה להיזהר מהכוח המדובר, וכי יש לו "כפתור גרעיני" שנמצא על שולחן העבודה שלו, וישתמש בו רק אם ירגיש מאוים, לטענתו.

לאחר הזמנת סיאול, הנשיא טראמפ, התייחס בחשבון הטוויטר שלו להתפתחות. "סנקציות ולחצים אחרים מתחילים להשפיע על קוריאה הצפונית. חיילים עורקים לקוריאה הדרומית. איש הטיל רוצה כעת לדבר עם קוריאה הדרומית בפעם הראשונה. אולי אלה חדשות טובות, אולי לא. עוד נראה!".