חומות החול שהוקמו ליד חוף הים בתל-אביב, ללא קרדיט

טיסות רק מנתב"ג, גופי החירום בכוננות: ישראל נערכת לסערה

במד"א, במשטרה ובשירותי הכבאות הודיעו על סיום ההיערכות לקראת מזג האוויר הקשה הצפוי בסופ"ש. ארקיע וישראייר העתיקו את פעולותיהן לנתב"ג • לכל העדכונים והתחזית המלאה

הסופה בדרך אלינו, וההיערכות בשיא: במשטרה ובמד"א הודיעו הבוקר (חמישי) כי הם נערכים בכוחות מתוגברים, בעיקר בכבישים ובצירים הראשיים, לקראת מזג האוויר הסוער הצפוי להתחיל הלילה ולהימשך בסוף השבוע. במוקד התנועה יפורסמו כל העת הודעות לתקשורת על חסימות הכבישים.

בנוסף מעריכים המשטרה כי לאור אירועים דומים בעבר, סביר להניח שיחסמו צירים רבים ברחבי הארץ. במשטרה קוראים לנהגים להתאים את נסיעתם לתנאי הדרך, להימנע מנסיעה בכבישים בהם יש הצפה, לשמור מרחק ולהאט את מהירות הנסיעה.

>> לכתבות נוספות בחדשות עשר:

הסופר אהרן אפלפלד הלך לעולמו, בגיל 85

איראן: הציוצים המגוחכים של טראמפ ופנס מעודדים פילוג

שמר על זכות השתיקה: ביטן נחקר בפעם החמישית במשך כשעה וחצי

עוד מבקשים במשטרה מציבור הנהגים לנהוג במשנה זהירות בקרבת מאגרי מים בהם קיימת סכנת נפילה, היסחפות וטביעה. בנוסף ממליצים לנהגים להיערך עוד היום, בטרם הסערה, ולהכין את הרכב לנהיגת חורף – לנפח צמיגים, לבדוק את תקינות המגבים ולנקות את פנסי הרכב.

 הערכות מערך הכבאות וההצלה למזג האוויר הסוער
 

הערכות מערך הכבאות וההצלה למזג האוויר הסוער( דוברות כב"ה)

 

גם במד"א נערכים לקראת מזג האוויר הסוער, ולפגיעות הצפויות בעקבותיו, בעיקר בקרב אוכלוסיות כמו חולים וקשישים. בין היתר, הונחו צוותי מד"א לאייש את האמבולנסים והג'יפים עם הנעה כפולה על מנת לתת מענה רפואי במקומות בהם קיים קושי בעבירות עקב מזג האוויר.

בנוסף פרסמו במגן דוד אדום שורת המלצות לציבור כיצד לנהוג על מנת למזער את הנזקים. במקומות בהם יצטבר קרח או שלג על המדרכות והכבישים, מתבקש הציבור להימנע מלנוע שם שלא לצורך, בשל ריבוי מקרים של החלקה ושבירת גפיים בעבר.

בווידאו: כיצד מתכוננים לסערה הצפויה? >>

בשל הפסקות חשמל, במקומות בהם יש חולים המונשמים בביתם, יש לגבות על ידי סוללות זמינות ומוכנות לשימוש בפרק זמן ממושך. בנוסף יש לחזק חפצים שעלולים להינתק ממקומם בסערה, ולנקוט בצעדי זהירות ביחס לאמצעי החימום.

"אני קורא לציבור לתת תשומת לב לקרובי משפחה ושכנים קשישים המתגוררים לבד, לוודא כי הם מוגנים מפני הקור ומזג האוויר הסוער, לסייע במידת הצורך ולהישמע להנחיות הבטיחות", אמר מנכ"ל מד"א, אלי בין, "בכל בעיה או צורך יש לפנות למוקד חירום 101 בו הפרמדיקים והחובשים של הארגון יעניקו לכם מענה מהיר ומקצועי. אני מאחל חורף חם ובטוח לכלל הציבור בישראל".

 חומות החול שהוקמו ליד חוף הים בתל-אביב
 

חומות החול שהוקמו ליד חוף הים בתל-אביב( ללא קרדיט)

 

גם ברשות שדות התעופה נערכים לסופה ולהשפעתה על לו"ז הנחיתות וההמראות. בחברות ארקיע וישראייר הודיעו הבוקר כי יעתיקו את פעילותם הפנים ארצית משדה דב לנמל התעופה בן גוריון. נכון לשעה זו לא ידוע על טיסות חוץ שמועדן שונה.

בשירותי הכבאות והצלה הודיעו גם כן כי סיימו את היערכותם למזג האוויר הסוער. ההכנות כללו בדיקת ציוד לרבות סירות גומי, משאבות, מסורים, גנרטורים ומיוד חילוץ והצלה נוסף. תחנות הכיבוי יתוגברו בלוחמי אש, יחידת הכיבוי המרכזית ״להבה״ תהיה בכוננות מיוחדת כדי לתת מענה לאירועי חילוץ מורכבים. במקביל בעיריית תל אביב נבנו חומות של חול, על מנת למנוע הצפות כתוצאה מהרוחות העזות. 

באתר החרמון הודיעו הבוקר כי שלג קל החל לרדת במפלס העליון, והטמפרטורה שם עומדת על אפס מעלות. מנהלת האתר קנתה 70 טון מלח על מנת למנוע החלקה על צירי התנועה. כל חתולי השלג והמפלסות עברו טיפול שוטף שנתי, והם מוכנים לפעולה. 

בווידאו: שלג במפלס התחתון בחרמון


החל מהלילה יחלו רוחות עזות, יגיעו למהירות של עשרות קילומטרים לשעה. כבר לקראת הצהריים יחלו לרדת גשמים מלווים בברקים וברעמים בעיקר בצפון ולאורך מישור החוף. בחרמון ירד שלג. בלילה הגשמים יתחזקו ומזג האוויר ייעשה סוער מאוד.

בשישי יהיה גשום וסוער מצפון הארץ ועד למרכז הנגב. בחרמון ירד שלג כבד. ינשבו רוחות עזות. קיים חשש חמור להצפות בערי החוף ולשיטפונות בנחלי ים המלח ומדבר יהודה. בשבת בבוקר עדיין ייתכן גשם מקומי אך בהמשך היום תורגש התייצבות מהירה במזג האוויר. בתחילת השבוע הבא יתבהר והטמפרטורות יעלו. בעקבות מזג האוויר הצפוי נדחה מרתון טבריה ליום ראשון.