צה"ל: מצ"ח תחקור את מותו של המפגין קטוע הרגליים בעזה

מצ"ח תבחן מידע שהתקבל מגופים ברצועה, על מנת למצות את חקירת מותו של אבו-תוריא. בתחקיר נקבע שלא בוצע ירי חי, אך לא ניתן לקבע אם המפגין נפגע מאמצעים לפיזור הפגנות

  • פורסם ב:
  • 04/01/2018 08:17
  • |
  • עודכן ב:
  • 04/01/2018 08:40
  • |
  • כתבים:
  • אור הלר

בווידאו: תחקיר צה"ל קובע - לא אחראים למותו של אבו-תוריא

בצה"ל הוחלט לפתוח היום (חמישי) בחקירת מצ"ח לבירור נסיבות מותו של אברהים אבו-תוריא, המפגין קטוע הרגליים שנהרג במהלך החודש הקודם בהפרות סדר בגבול רצועת עזה.

המשטרה הצבאית החוקרת תפעל על מנת למצות את הבדיקה, ובין היתר תבחן מידע שהתקבל מגופים הפועלים ברצועת עזה, לאחר שבתחקיר צה"ל נקבע כי לא בוצע ירי חי לעבר המפגינים באותו אירוע. עם זאת, מהתחקיר לא ניתן היה לקבוע אם אבו-תוריא נפגע מהפעלת אמצעים לפיזור הפגנות, או אם נפגע בכלל במהלך הפרת הסדר, או מה גרם למותו.

 קטוע רגליים שנהרג מירי צה"ל ברצועת עזה
 

קטוע רגליים שנהרג מירי צה"ל ברצועת עזה( רויטרס)

 

לפני כשבוע וחצי הודיע מתאם פעולות הממשלה בשטחים, האלוף יואב (פולי) מרדכי, כי צה"ל אינו אחראי למותו של אבו-תוריא. בפוסט שפירסם בעמוד הפייסבוק בערבית של מתפ"ש הוא קרא לצלב האדום לשתף נתונים על מנת להגיע לחקר האמת לגבי מותו של המפגין.

"נשים סוף למסכת השקרים שמסית לאלימות - לא נמצא כל ביסוס שאברהים אבו תוריא מת מירי חי של כוחות צה״ל", כתב. הפלסטינים טענו כי אבו תוריא נהרג מירי צלפים של צה"ל, והמפגין הנכה הפך לסמל בחברה הפלסטינית. "בניגוד לשיח ברשתות החברתיות ובתקשורת הפלסטינית, ולאחר תחקיר יסודי ומעמיק של צה"ל, אני מודיע בצורה ברורה שלא עלה מהתחקיר מידע שמצביע על כך שאבו תוריא מת מירי חי של כוחות צה"ל", כתב מרדכי, "בואו נשים סוף לחרושת השמועות, ההגזמות ומסכת השקרים שמלהטות את השיח ומסיתות לעוד אלימות".

קריקטורה שמפארת את המפגין קטוע הרגליים שנהרג מירי צה"ל בעזה
 

קריקטורה שמפארת את המפגין קטוע הרגליים שנהרג בעזה (טוויטר)

 

לפני כשבועיים הוצג למפקד פיקוד הדרום, אלוף אייל זמיר, תחקיר פעילות כוחות צה''ל על הפרת הסדר שבה נהרג אבו תוריא, יום לאחר שצה"ל הודיע כי יתחקר את האירוע. התחקיר קבע כי "לא זוהה כשל ערכי או מקצועי בפעולות הכוחות" וכי ולא בוצע ירי חי שכוון לעבר אבו תוריא. עוד נכתב כי לא עלה מידע המאפשר לקבוע, האם אבו-תוריא נפגע במהלך הפרת הסדר, לרבות מהאמצעים לפיזור הפגנות שהופעלו, ומה גרם למותו.

בתחקיר נכתב כי הפרת הסדר במרחב בו שהה אבו תוריא הייתה אלימה, המונית ומנתה אלפי מפרי סדר. בצה"ל מדגישים כי לא התקבלו במהלך התחקיר פרטים מדויקים ומסקנות בדבר מאפייני פציעותו של אבו תוריא וכי במידה ויתקבלו פרטים נוספים הם יבחנו וילמדו. 

המפגין הנכה ועוד שני מפגינים נהרגו ביום שישי לפני כשבוע, בעימותים מול כוחות צה"ל על גדר הרצועה בעקבות הכרזת ארצות הברית בנוגע לירושלים. נוסף להרוגים, דווח כי למעלה מ-560 פלסטינים נפצעו במהלך העימותים בעזה וברחבי הגדה. ברצועת עזה הפגינו כ-3,500 פלסטינים בתשעה מוקדים לאורך הרצועה. המפגינים הבעירו צמיגים ויידו אבנים לעבר הגדר ולעבר כוחות צה"ל.