איראן: הציוצים המגוחכים של טראמפ ופנס מעודדים פילוג

שגריר המדינה לאו"ם התלונן על התבטאויותיהם של נשיא ארה"ב וסגנו, שתמכו בהפגנות נגד המשטר: "וושינגטון התערבה בעניינים פנימיים". קריאות ל"יום זעם" באיראן מחר

איראן האשימה הבוקר (חמישי) את ארה"ב כי "חצתה כל גבול אפשרי" ביחסים הבינלאומיים, כשהביעה תמיכה במפגינים נגד השלטון.

במכתב לבכירי האו"ם, השגריר האיראני גולמאלי חושרו התלונן כי וושינגטון התערבה בענייניה הפנימיים של איראן "בצורה מגוחכת (גרוטסקית)". הוא כתב כי הנשיא דונלד טראמפ וסגנו מייק פנס מעוררים צרות באופן אישי: "הציוצים המגוחכים של טראמפ מעודדים פיצול", כתב השגריר האיראני לנשיא מועצת הביטחון של האו"ם ולמזכ"ל הארגון אנטוניו גוטרש, "הנשיא וסגנו, בציוצים האבסורדיים שלהם, עודדו איראנים להשתלב בפעולות הפילוג", כתב.

 

בתוך כך קראה שגרירת ארה"ב באו"ם, ניקי היילי, לדיון חירום במועצת הביטחון של האו"ם בנוגע לאיראן. טרם נקבע מועד לדיון. במקביל מופצות ברשתות החברתיות באיראן קריאות להפגנות נרחבות נגד המשטר, הערב ומחר, בכל רחבי המדינה. משמרות המהפכה וכוחות הביטחון האיראניים בכוננות עליונה לקראת ההפגנות מחר, שחלק מכנים אותן "יום זעם".  

>> לכתבות נוספות בחדשות עשר:

הסופר אהרן אפלפלד הלך לעולמו, בגיל 85

בתי ספר חרדים - בצמרת ההישגים בהיסטוריה ואזרחות

לאחר הירי מעזה: חיל האוויר תקף תשתית טרור ברצועה

טראמפ פרסם שורה של ציוצים בימים האחרונים, בהם גיבה את המפגינים וכתב כי איראן "כושלת בכל רמה" והכריז כי "הגיע הזמן לשינוי ברפובליקה האסלאמית". "הערכה גדולה לעם האיראני שמנסה לקחת בחזרה את הממשלה המושחתת", צייץ, "אתם תראו תמיכה אדירה מארה"ב בזמן המתאים".

סגנו, פנס, כתב אתמול בטוויטר: "אנו זקוקים לאנשים אוהבי חופש מכל העולם שיתייצבו לצד העם באיראן ונגד משמרות המהפכה. המשטר מגביל זכויות בסיסיות ומשתמש בכספה של איראן כי לתמוך בטרור בחו"ל במקום לעזור לעם האיראני".

 ההפגנות באיראן
 

ההפגנות באיראן (רויטרס)

 

נשיא צרפת עמנואל מקרון התייחס גם הוא אתמול להתבטאויות של ארה"ב, ישראל וסעודיה בשבח ההפגנות באיראן, ואמר כי הן עלולות להוביל למלחמה. "הקו הרשמי שבו נוקטות ארצות הברית, ישראל וסעודה, שהן בעלות בריתנו באופנים רבים, הוא כמעט כזה שיוביל אותנו למלחמה", אמר מקרון במסיבת עיתונאים.

לדבריו, צרפת מעוניינת בשימור האיזון, "אחרת, נבנה מחדש את ציר הרשע", ציין בהתייחסו למונח שבו השתמש נשיא ארצות הברית לשעבר ג'ורג' בוש כדי לתאר את איראן, עיראק וקוריאה הצפונית. עוד אמר מקרון כי יבקר באיראן רק אם "ישוב השקט ויכובד החופש" במדינה.

המחאה באיראן נגד המשטר החלה לפני כשבוע. בימים האחרונים נעצרו יותר מ-450 בני אדם בטהראן ועד כה נהרגו 22 מפגינים במחאות ברחבי המדינה. במקביל השתתפו עשרות אלפים בהפגנות תמיכה במשטר, שהגדיר את המפגינים "אויבי איראן".