הערכה: הג'יהאד האסלאמי עומד מאחורי הירי היום לדרום

צה"ל צפוי להגיב בצורה משמעותית יותר מפעמים קודמות על השיגורים לעבר עוטף עזה, וייתכן שלא רק בסיסי חמאס יותקפו. עם זאת, בכיר בפיקוד דרום הבהיר: "לא רוצים הסלמה"

המתיחות בדרום.

בתוך שלוש שעות התרחשו היום שלושה שיגורים לעבר ישראל, ההערכה היא כי הג'יהאד האסלאמי עומד מאחורי הירי היום וביום שישי האחרון.

ראשי המועצות קוראים לצה"ל ולדרג המדיני להחזיר את ההרתעה, עם זאת, בכיר בפיקוד דרום הבהיר: "אנחנו לא רוצים הסלמה".

כתבות נוספות בחדשות עשר >>

18 חיילים מגבול הצפון פונו בחשד שבאו במגע עם כלב הנגוע בכלבת

טיסה נעימה: ב-2017 היו אפס התרסקויות של מטוסים מסחריים

בריטניה: יצאנית נדרשה לחזור לעבודה - חצי שעה לאחר שילדה

 הפגנה לציון 30 שנה לארגון חמאס - בעזה

הפגנה לציון 30 שנה לארגון חמאס - בעזה( טוויטר)

 

בצה"ל מעריכים שחמאס לא ידעו שהג'יהאד הוא שיזם את הירי. לא ברור אם ההודעה של דובר צה"ל, על כך שהג'יהאד האסלאמי הוא המקור לירי ביום שישי - היא שגרמה להם לפתוח נצרה היום. לא ברור האם חמאס באמת לא יודע ורק מעלים עין.

צה"ל צפוי להגיב בעוצמה במהלך הערב, ולא רק כלפיי מטרות של חמאס. האם זה יוביל להסלמה? כרגע נראה שהאינטרס של חמאס לשמור על שקט עדיין בתוקף, בייחוד היום לאחר שהארגון התחיל לקבל כסף מהרשות.

 

 כזכור, צה"ל זיהה היום שלושה שיגורים לעבר שטח פתוח במועצה האזורית אשכול, בסמוך לגדר המערכת. לא היו נפגעים ולא נגרם נזק כתוצאה מהשיגורים. התרעת "צבע אדום" נשמעה כתוצאה מהשיגור השלישי. מדובר צה"ל נמסר כי לאחר סריקות כוחות בשטח, לא אותרו עדיין נפילות.

הירי הראשון למועצה האזורית אשכול בוצע אחר הצהריים. על פי דיווח פלסטיני, צה"ל תקף בתגובה עמדת תצפית של חמאס. כעבור כמה שעות בוצע ירי שני מהרצועה לאזור. כשעתיים לאחר מכן, רקטה שנורתה מאל בוריג' שבמרכז רצועת עזה התפוצצה גם היא בשטח פתוח במועצה, בעקבותיה כאמור הופעלה התרעת "צבע אדום". 

מוקדם יותר היום הודיעו בצה"ל כי על פי ההערכות, הג'יהאד האסלאמי הוא שעומד מאחורי שיגור פצצת המרגמה ביום שישי האחרון, בזמן הטקס לציון יום הולדתו של החייל אורון שאול, שגופתו מוחזקת בידי חמאס. על פי ממצאי החקירה האמל"ח שנורה ואותר מקורו באיראן, והוא זהה לאמצעי לחימה אחר שבו נעשה שימוש על ידי הג'יהאד האסלאמי, במהלך חודש נובמבר האחרון.