המחאה באיראן: "התבטאויות ארה"ב וישראל עלולות להוביל למלחמה"

נשיא צרפת גינה את דברי השבח של וושינגטון וירושלים כלפי ההפגנות הפוקדות את רחובות הרפובליקה האסלאמית • בכיר בארה"ב: שוקלים להטיל סנקציות על מדכאי המחאה

שיא צרפת עמנואל מקרון הזהיר היום (רביעי) כי הדברים שמשמיעות ארצות הברית, ישראל וסעודיה בשבח ההפגנות באיראן עלולים להוביל למלחמה.

"הקו הרשמי שבו נוקטות ארצות הברית, ישראל וסעודה, שהן בעלות בריתנו באופנים רבים, הוא כמעט כזה שיוביל אותנו למלחמה", אמר מקרון במסיבת עיתונאים.

לדבריו, צרפת מעוניינת בשימור האיזון, "אחרת, נבנה מחדש את ציר הרשע", ציין בהתייחסו למונח שבו השתמש נשיא ארצות הברית לשעבר ג'ורג' בוש כדי לתאר את איראן, עיראק וקוריאה הצפונית. עוד אמר מקרון כי יבקר באיראן רק אם "ישוב השקט ויכובד החופש" במדינה.

>> לכתבות נוספות בחדשות עשר:

ארגון חמאס פרסם תיעוד חדש של גלעד שליט בשבי
אחרי שישב בשבי טליבאן: האזרח הקנדי הואשם שתקף אישה וילד

לראשונה: פורסמו ציוני הבגרות בכל בתי הספר ובכל המקצועות

 מפגינה איראנית בועטת בכוחות המשטרה
 

מפגינה איראנית בועטת בכוחות המשטרה (חדשות עשר)

 

במקביל, בכיר בממשל טראמפ אמר היום כי ארצות הברית מתכננת לאסוף מידע שיוכל לאפשר לממשל לפעול למען הטלת סנקציות נגד אזרחים איראניים או ארגונים המעורבים בפגיעה במפגינים ברפובליקה האסלאמית.

בתוך כך, סוכנות ידיעות איראנית דיווחה הערב כי שלושה אנשי כוחות הביטחון נהרגו בעימותים עם "גורמים אנטי ממסדיים" בעיר פרינשאהר שבמערב המדינה. לא צוין בדיווח האם מדובר במפגינים הפוקדים את רחובות איראן בימים האחרונים.

 

הבוקר יצאו עשרות אלפים לרחובות ברחבי המדינה והביעו תמיכה במשטר האיראני, שכינה את הפגנות אלו ספונטניות. ככל הנראה, ההפגנות אורגנו ע"י המשטר ונועדו לצייר את המוחים כפורעי חוק, בכדי להכשיר את האלימות העתידית שתופנה כלפיהם.

המחאה באיראן נגד המשטר החלה לפני שבוע. בשלושת הימים האחרונים נעצרו יותר מ-450 בני אדם בטהראן ועד כה נהרגו 22 מפגינים במחאות ברחבי המדינה.

 עלי ג'עפרי, מפקד משמרות המהפכה באיראן
 

עלי ג'עפרי, מפקד משמרות המהפכה באיראן רויטרס

 

מפקד משמרות המהפכה מוחמד עלי ג'עפרי הכריז היום כי "אנו מכריזים על תבוסת 'מלחמת האזרחים' של 2017 באיראן". "משמרות המהפכה התערבו במטרה לדכא את המחאות באספהאן, לורסטאן והמדאן", הוסיף ג'עפרי, "האויבים שלנו לא יכולים לאיים עלינו מבחינה צבאית אז הם מנסים כלכלית ותרבותית. מספר המפגנים במחאה קטן, גם בשיא ההפגנות בכל רחבי המדינה מספרם עמד על 15 אלף בלבד״. 

עלי חמינאי, המנהיג העליון באיראן, התייחס אתמול לראשונה להפגנות בארצו ואמר כי "אויבי המדינה חוללו אי שקט במדינה כשהשתמשו בכסף, כלי נשק וסוכני מודיעין". האויב תמיד מחפש הזדמנויות וסדקים להכות דרכם את העם האיראני", הוסיף חמינאי, "יש לי מה להוסיף בנושא ואדבר לעם במועד הנכון".

"יש בידינו מסמכים שמראים כי שישראל, ארה"ב, ומדינות נוספות באזור תומכות במהומות המתחוללות באיראן", הוסיף אתמול דובר ועידת הביטחון הלאומי האיראנית.

עוד אתמול אמר עוזר שר הפנים לענייני משטרה וביטחון באיראן, חוסיין דו פקארי,  לרשת "אל מיאדין" הלבנונית כי "המצב רגוע ברוב אזורי המדינה. נסיים את חוסר היציבות במספר אזורים בקרוב, בשיתוף פעולה עם העם האיראני והמנגונים השונים".