שר הביטחון ליברמן, חגי פריד

האיחוד האירופי נגד חוק עונש מוות למחבלים: "לא אנושי ומשפיל"

לאחר שעבר בקריאה טרומית בכנסת, מתחילים להישמע קולות בקהילה הבינלאומית המגנים את החוק השנוי במחלוקת: "עונש מוות לא עולה בקנה אחד עם כבוד האדם ואיננו מרתיע"

  • פורסם ב:
  • 03/01/2018 18:41
  • |
  • עודכן ב:
  • 03/01/2018 21:27
  • |
  • כתבים:
  • ברק רביד

בווידאו - אושר טרומית עונש מוות למחבלים; רה"מ: "מי ששוחט וצוחק - יוצא להורג"

שגרירות האיחוד האירופי בישראל גינתה הערב (רביעי) את חוק עונש מוות למחבלים שעבר מוקדם יותר היום בקריאה טרומית בכנסת: "מדובר בעונש לא אנושי ומשפיל, שאיננו עולה בקנה אחד עם כבוד האדם. אין לו שום השפעה הרתעתית מוכחת והוא מאפשר מצב שבו טעויות משפטיות עלולות להיות קטלניות ובלתי הפיכות".

52 חברי כנסת תמכו ו-49 התנגדו בהצבעה היום בכנסת על החוק. לפני ההצבעה, ראש הממשלה בנימין נתניהו הביע תמיכה בחוק: "אני חושב שבמצבי קיצון יש היגיון פשוט - מי ששוחט וצוחק לא יבלה את חייו בכותלי הכלא, אלא יוצא להורג". בנוסף, אמר נתניהו, כי הוא תומך "בעונש מוות גם למחבל היהודי שביצע את הפיגוע בדומא". 

מוקדם יותר היום בישיבת הממשלה התפתחה מחלוקת סביב חוק עונש מוות למחבלים, שבשיאה נטש שר הביטחון אביגדור ליברמן את הישיבה, לאחר ששרי סיעת הליכוד אמרו כי הקואליציה לא תתמוך בחוק. השרים הסבירו שכיוון שהחוק לא אושר בוועדת השרים לחקיקה - הממשלה והקואליציה לא יתמכו בו. בתגובה ליברמן הכה בשולחן ואמר: "אתם תמכתם בזה בהסכם הקואליציוני. אין בעיה, תעשו מה שאתם רוצים".

לאחר מכן יצא ליברמן מהישיבה ונתניהו באופן חריג הלך בעקבותיו. בשל חשש ממשבר, הורה ראש הממשלה בנימין נתניהו לקואליציה לתמוך בחוק, ואף טילפן באופן אישי לחברי כנסת כדי שאלו יגיעו להצביע בעד החוק.

ראש הממשלה נתניהו בישיבת ממשלה
 

ראש הממשלה נתניהו בישיבת ממשלה (רויטרס )

 

חברי הכנסת ממפלגת יהדות התורה מהקואליציה נמנעו בהצבעה על החוק של רוברט אילטוב ממפלגתו של ליברמן, כמחאה על כך שישראל ביתנו לא מוכנה לתמוך בחוק המרכולים. שר האנרגיה, יובל שטייניץ, שמתנגד מהותית לחוק, הצביע בעדו.

כבר היום התביעה הצבאית יכולה לאשר עונש מוות, בתנאי ששלושה שופטים מחליטים פה אחד על הוצאה להורג. על פי הצעת החוק שעברה כעת בקריאה טרומית, החלטה על עונש מוות לא תדרוש הסכמה פה אחד של שופטים, אלא רוב של שני שופטים מול אחד. יש לציין, שהתביעה הצבאית לרוב לא מבקשת עונש מוות.

אביגדור ליברמן, שר הביטחון ויו"ר ישראל ביתנו שקידמה את הצעת החוק, אמר בתגובה לאישורו טרומית: "זהו יום חשוב להרתעה הישראלית ולמלחמה בטרור. ההצבעה מסמלת שינוי מדיניות דרמטי - כעת יש לנו את הזכות לתבוע מהתביעה הכללית והצבאית לדרוש הטלת עונש מוות על מחבלים. מודה לרה"מ נתניהו וליו"ר הקואליציה אמסלם על העמידה האיתנה לצידנו".

ליברמן בביקור בעוטף עזה
 

נטש את ישיבת הממשלה. ליברמן(דניאל חג'בי)

 

יו"ר המחנה הציוני, אבי גבאי, יצא נגד חוק עונש המוות: "נתניהו מתעלם מהעמדה המקצועית של השב״כ וצה״ל ומעדיף להיגרר אחרי שר ביטחון כושל שהבטיח לחסל את איסמעיל הנייה תוך 48 שעות".

יו"ר האופוזיציה, ח"כ יצחק (בוז'י) הרצוג, תקף את נתניהו על תמיכתו בחוק: "יש רק מצב קיצון אחד והוא הלחץ של אביגדור ליברמן לפרק את ממשלתך. כל השיקול שלך בקידום החוק הוא פוליטי וציני". בנוסף, הרצוג שאל את נתניהו: "האם שאלת איך החוק יתרום לביטחון והאם הוא ירתיע? האם למדת לעומק את הפסיכולוגיה של מי שבא לבצע את הפיגועים האיומים והנוראים?"