ראש הממשלה נתניהו בישיבת ממשלה , רויטרס

אושר טרומית עונש מוות למחבלים; רה"מ: מי ששחט וצחק יוצא להורג

לאחר עימות סוער בקואליציה, החוק השנוי במחלוקת עבר בקריאה טרומית בכנסת. נתניהו במליאה לפני ההצבעה: "תומך בעונש מוות גם למחבל היהודי שביצע את הפיגוע בדומא"

לאחר ש-52 חברי כנסת תמכו ו-49 התנגדו, עבר היום (רביעי) בקריאה טרומית חוק עונש מוות למחבלים. מוקדם יותר היום בישיבת הממשלה התפתחה מחלוקת סביב חקיקת החוק, שבשיאה נטש שר הביטחון אביגדור ליברמן את הישיבה, בעקבות התנגדות הקואליציה לתמוך בו. בשל חשש ממשבר, הורה ראש הממשלה בנימין נתניהו לקואליציה לתמוך בחוק, ואף טילפן באופן אישי לחברי כנסת כדי שאלו יגיעו להצביע בעד החוק.

לפני ההצבעה, ראש הממשלה בנימין נתניהו ניצל את סמכותו כשר לסכם את הדיון בכנסת, משך את הזמן מעל דוכן המליאה והביע תמיכה בחוק:  "אני חושב שבמצבי קיצון יש היגיון פשוט - מי ששוחט וצוחק לא יבלה את חייו בכותלי הכלא, אלא יוצא להורג". בנוסף, אמר נתניהו, כי הוא תומך "בעונש מוות גם למחבל היהודי שביצע את הפיגוע בדומא".

>> לכתבות נוספות בחדשות עשר:

מפקד משמרות המהפכה באיראן: דיכאנו את המחאה, המפגינים הובסו

שתי נפילות בשטח פתוח במועצה האזורית אשכול; פלסטיני נהרג בגדה

בתום שבוע של חיפושים: גופת מטייל ישראלי אותרה בהודו

 ראש הממשלה בנימין נתניהו בישיבת ממשלה
 

ראש הממשלה בנימין נתניהו בישיבת ממשלה(רויטרס)

 

חברי הכנסת ממפלגת יהדות התורה מהקואליציה נמנעו בהצבעה על החוק של רוברט אילטוב ממפלגתו של ליברמן, כמחאה על כך שישראל ביתנו לא מוכנה לתמוך בחוק המרכולים. שר האנרגיה, יובל שטייניץ, שמתנגד מהותית לחוק, הצביע בעדו.

כבר היום התביעה הצבאית יכולה לאשר עונש מוות, בתנאי ששלושה שופטים מחליטים פה אחד על הוצאה להורג. על פי הצעת החוק שעברה כעת בקריאה טרומית, החלטה על עונש מוות לא תדרוש הסכמה פה אחד של שופטים, אלא רוב של שני שופטים מול אחד. יש לציין, שהתביעה הצבאית לרוב לא מבקשת עונש מוות.

אביגדור ליברמן, שר הביטחון ויו"ר ישראל ביתנו שקידמה את הצעת החוק, אמר בתגובה לאישורו טרומית: "זהו יום חשוב להרתעה הישראלית ולמלחמה בטרור. ההצבעה מסמלת שינוי מדיניות דרמטי - כעת יש לנו את הזכות לתבוע מהתביעה הכללית והצבאית לדרוש הטלת עונש מוות על מחבלים. מודה לרה"מ נתניהו וליו"ר הקואליציה אמסלם על העמידה האיתנה לצידנו".

ליברמן בביקור בעוטף עזה
 

נטש את ישיבת הממשלה. ליברמן(דניאל חג'בי)

 

יו"ר המחנה הציוני, אבי גבאי, יצא נגד חוק עונש המוות: "נתניהו מתעלם מהעמדה המקצועית של השב״כ וצה״ל ומעדיף להיגרר אחרי שר ביטחון כושל שהבטיח לחסל את איסמעיל הנייה תוך 48 שעות".

יו"ר האופוזיציה, ח"כ יצחק (בוז'י) הרצוג, תקף את נתניהו על תמיכתו בחוק: "יש רק מצב קיצון אחד והוא הלחץ של אביגדור ליברמן לפרק את ממשלתך. כל השיקול שלך בקידום החוק הוא פוליטי וציני". בנוסף, הרצוג שאל את נתניהו: "האם שאלת איך החוק יתרום לביטחון והאם הוא ירתיע? האם למדת לעומק את הפסיכולוגיה של מי שבא לבצע את הפיגועים האיומים והנוראים?"

גם ח"כ ציפי לבני (המחנה הציוני) תקפה את החוק: "זאת חקיקה מופקרת. החוק נולד בהסכם פוליטי-מפלגתי. מערכת הביטחון, שמתמודדת יום יום שעה שעה עם הטרור - מתנגדת אליו. האם זה מה שאנחנו צריכים עכשיו כשהכל נפיץ?"

 מליאת הכנסת
 

מליאת הכנסת( רויטרס)

 

מוקדם יותר היום, כאמור, שר הביטחון ליברמן נטש בזעם את ישיבת הממשלה לאחר ששרי סיעת הליכוד אמרו כי הקואליציה לא תתמוך בחוק. השרים הסבירו שכיוון שהחוק לא אושר בוועדת השרים לחקיקה - הממשלה והקואליציה לא יתמכו בו. בתגובה ליברמן הכה בשולחן ואמר: "אתם תמכתם בזה בהסכם הקואליציוני. אין בעיה, תעשו מה שאתם רוצים". לאחר מכן יצא מהישיבה ונתניהו באופן חריג הלך בעקבותיו. כאמור, לאחר שיחה בין השניים, רה"מ הורה לגייס את הקואליציה לתמיכה בחוק.

במהלך דיון מסווג בוועדת החוץ והביטחון לפני כשבועיים הביע ראש שב"כ נדב ארגמן התנגדות ליוזמת החוק של שר הביטחון. גורמים במערכת הביטחון דורשים לקיים בנושא דיון מעמיק וגם היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט הביע התנגדותו לחוק.

שר האנרגיה, יובל שטייניץ (הליכוד), התראיין בשבוע שעבר ל"המטה המרכזי" עם אילה חסון ואמר כי הוא מתנגד נחרצות לחוק עונש מוות למחבלים שמקדם שר הביטחון. "צריך לחשוב מהראש מה טוב למדינת ישראל. אנחנו לא נוציא אף אחד להורג, אין לי ספק" אמר השר והוסיף: "זו תהיה המתנה הכי גדולה לאיראנים ולארגוני הטרור. הם יישמחו על הנזק ועל ה'גול העצמי' שאנחנו תוקעים לעצמנו".