הנשיא טראמפ עם נחיתתו בשדה התעופה בסינגפור, רויטרס

טראמפ לקים ג'ונג און: "הכפתור הגרעיני שלי גדול ועוצמתי יותר"

לאחר נאומו של מנהיג קוריאה הצפונית, בו הוא הצהיר כי מדינתו השלימה את פרויקט הגרעין שלה, נשיא ארה"ב תקף • במקביל: קים הורה לפתוח דיאלוג עם קוריאה הדרומית

  • פורסם ב:
  • 03/01/2018 06:10
  • |
  • עודכן ב:
  • 03/01/2018 07:33
  • |
  • כתבים:
  • החדשות 13

נשיא ארה"ב, דונלד טראמפ, תקף הלילה (רביעי) בטוויטר את מנהיג קוריאה הצפונית קים ג'ונג און: "הוא הצהיר ש'כפתור הנשק הגרעיני נמצא תמיד על שולחנו'. אולי מישהו מהמשטר המורעב שלו יודיע לו שגם לי יש כפתור גרעיני, אבל שלי הרבה יותר גדול ועוצמתי משלו, ושלי עובד", כתב.

הציוץ מהווה תגובה לדבריו של ג'ונג און, שאמר שלשום בהצהרה לרגל השנה החדשה כי מדינתו השלימה את פרויקט הגרעין שלה בשנת 2017: "על ארצות הברית לדעת כי היכולת הגרעינית של מדינתי איננה כבר איום, אלא מציאות". בנוסף, אמר ג'ונג און כי טווח הטילים של קוריאה הצפונית "מכסה את כל שטחה של ארצות הברית".

>> כתבות נוספות בחדשות עשר:

השקט שלפני הסערה: מעונן חלקית עם עלייה קלה בטמפרטורות

טיסה נעימה: ב-2017 היו אפס התרסקויות של מטוסים מסחריים

בוחן כליות: הרב הבר עונה לחשדות על סחר באיברים

עוד הוסיף המנהיג הצפון קוריאני במהלך נאומו כי "כעת עלינו להתמקד בפריסת הטילים הבליסטיים בעלי ראשי הנפץ הגרעיניים" ואיים כי על שולחן העבודה שלו יש "כפתור גרעיני". בנוסף, אמר מנהיג קוריאה הצפונית כי ארה"ב לעולם לא תוכל לפתוח במלחמה גרעינית נגד מדינתו. הוא ציין שמדינתו תפתח במלחמה כזו, "אך ורק אם יהיה איום על ביטחונה".

באותו נאום, שלח ג'ונג און מסרים מפויסים לשכנה מדרום וקרא לדיאלוג בין המדינות: "שתי הקוריאות צריכות לשפר קשרים - הדרך לדיאלוג פתוחה". ג'ונג און אף אמר כי הוא שוקל שליחת נציגים למשחקי אולימפיאדת החורף שייערכו בקוריאה הדרומית בעוד חודשיים ואמר כי "יתכן שנציגים משתי המדינות יפגשו בעתיד הקרוב כדי לדון בהשתתפותנו במשחקים הקרובים". כמו כן, אמר ג'ונג און כי הוא מאחל לקוריאה הדרומית הצלחה במשחקים.

 מנהיג קוריאה הצפונית, קים ג'ונג און, נואם לכבוד השנה החדשה
 

מנהיג קוריאה הצפונית, קים ג'ונג און, נואם לכבוד השנה החדשה(רויטרס)

 

 קים ג'ונג און

 קים ג'ונג און, מנהיג קוריאה הצפונית

ובהמשך לדברים הורה קים לפתוח הבוקר מחדש את ציר השיחות מול קוריאה הדרומית, כך לטענת גורם צפון קוריאני. השיחות צפויות כאמור לעסוק באולימפיאדת החודש. בתגובה אמר דובר מטעם משרד נשיא קוריאה הדרומית כי פתיחת הקו חשובה. הפעם האחרונה שהתנהלו שיחות כאלו הייתה ב-2013. 

לפני שבוע, החליטה מועצת הביטחון של האו"ם על הטלת סנקציות חדשות על קוריאה הצפונית, זאת בתגובה לניסויי הטילים שערכה לאחרונה ובמטרה לקצץ עד כ-90% בייבוא הנפט של הדיקטטורה. בקוריאה הצפונית אמרו כי הסנקציות מהוות מצור כלכלי והן "קריאה למלחמה ומעשה שפוגע ביציבות באזור".

קים ג'ונג און, מנהיג קוריאה הצפונית( רויטרס)

שלשום הודיעה קוריאה הדרומית הודיעה כי היא השתלטה על ספינה שנשאה את דגל הונג קונג, שהעבירה נפט לקוריאה הצפונית, ובכך הפרה את הסנקציות שהטילה מועצת הביטחון של האו"ם על העברת סחורות לדיקטטורה. בנוסף, לפי גורמי ביטחון מערביים, מכליות רוסיות סיפקו נפט לדיקטטורה לפחות בשלושה מקרים שונים בחודשים האחרונים, אך ברוסיה הכשחישו את הדברים.