טראמפ תוקף את הפלסטינים: מסרבים למו"מ, למה שנמשיך לשלם להם?

נשיא ארה"ב אמר כי בעקבות הכרזתו על ירושלים בירת ישראל, היא תיאלץ "לשלם על כך יותר". עוד אמר, כי מדינתו משלמת מאות מיליוני דולרים לרש"פ ולא מקבלת על כך תמורה

בווידאו - לשכת אבו מאזן: "חוק ירושלים - הכרזת מלחמה"

נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ איים הלילה (רביעי) על הפלסטינים בטוויטר כי הוא יקצץ את הסיוע הכספי שהרשות הפלסטינית מקבלת. לטענתו, אמריקה לא מקבלת תמורה עבור הכסף, מאחר והפלסטינים לא מוכנים להיכנס למשא ומתן לשלום עם ישראל.

הנשיא התייחס ברשת החברתית לכך שמדינתו משלמת כסף רב למדינות ברחבי העולם ללא תמורה, והתייחס לפלסטינים: "אנחנו משלמים להם מאות מיליוני דולרים בכל שנה - ולא מקבלים שום הערכה או כבוד. הם אפילו לא רוצים לדון על הסכם שלום עם ישראל. הורדנו את ירושלים, הנושא הקשה ביותר במשא ומתן, מהשולחן - וישראל תיאלץ לשלם יותר". לאחר מכן סיכם: "אם הפלסטינים לא מוכנים להיכנס  למשא ומתן עם ישראל, למה שנעביר להם את התשלומים הללו בעתיד?"

נשיא ארה"ב טראמפ
 

טראמפ בישיבת הקבינט, מתייחס להצהרת היילי(רויטרס)

 

>> עוד כתבות בחדשות עשר:

המשטרה בודקת: חשד לשחיתות במשרד ראש הממשלה

משה יוסף בחקירתו: העברתי 5 מיליון שקלים לדוד ביטן

התפתחות דרמטית בפרשת ביטן: מקורבו משה יוסף מוסר עדות נרחבת

נכון לשעה זו, הציוץ של טראמפ, מעלה שאלות רבות כאן בוושינגטון כמו גם במזרח התיכון, לגבי – למה בדיוק טראמפ מתכוון מבחינה מעשית, והאם יש כאן קביעה אמריקנית לגבי מעמדה של ירושלים בהסכם שלום, כמו גם מהם המחירים הגבוהים שישראל אמורה לשלם בתמורה, ומה יהיה גורל הסיוע לפלסטינים.

אמירה זו של טראמפ מתכתבת עם הצהרתה של שגרירת ארצות הברית לאו"ם, ניקי היילי מאתמול על מימון אונר"א, ארגון הפליטים של האומות המאוחדות. היילי, הודיעה שהנשיא אמר כי הוא לא מעוניין בהענקת מימון נוסף לאונר"א עד שהפלסטינים ישובו לשולחן המו"מ. לדבריה, ההצבעה בעצרת האו"ם נגד הכרזת טראמפ על ירושלים בירת ישראל לא סייעה. "אנו מנסים להתקדם לעבר תהליך שלום, אך אם זה לא יקרה - הנשיא לא ימשיך במימון", אמרה.

 ניקי היילי, שגרירת ארצות הברית באו"ם
 

ניקי היילי, שגרירת ארצות הברית באו"ם( רויטרס)

 

בחודש יוני 2017 הצהיר ראש הממשלה, בנימין נתניהו, כי "הגיע הזמן לבחון את המשך קיומו של אונר"א". דבריו נאמרו בהמשך להודעת אונר"א כי נחפרה מנהרת חמאס מתחת לבית ספר של הארגון. "מדובר בבנייה שלא עולה בקנה מיה עם החוק הבינלאומי", נמסר אז בארגון.

כאמור, נשיא ארצות ההברית הודיע לפני כחודש בנאום מהבית הלבן כי החליט להכיר בירושלים באופן רשמי בירת ישראל: "היום אנחנו סוף סוף מכירים במובן מאליו - ירושלים היא בירת ישראל", אמר. "זוהי הכרה במציאות, זה הדבר הנכון לעשות, זה משהו שהיה חייב להיעשות", הוסיף טראמפ.

 

בנוסף, טראמפ אמר כי השגרירות האמריקנית תעבור לירושלים. "הנחיתי את משרד החוץ להתחיל בהכנות להעביר את השגרירות האמריקנית מתל אביב לירושלים", אמר. עם זאת, טראמפ חתם על הצו הנשיאותי שדוחה את העברת השגרירות לירושלים, עד לסיום ההכנות.

כמו כן, התייחס הלילה בטוויטר הנשיא טראמפ גם למנהיג קוריאה הצפונית קים ג'ונג און: "הוא אמר שיש לו 'כפתור גרעיני על השולחן כל הזמן'. ובכן, גם לי יש כפתור כזה, והוא גדול ועוצמתי יותר משלו, ושלי פועל!".

הציוץ מהווה תגובה לדבריו של קים ג'ונג און, מנהיג קוריאה הצפונית, שאמר שלשום בהצהרה לרגל השנה החדשה כי מדינתו השלימה את פרויקט הגרעין שלה בשנת 2017: "על ארצות הברית לדעת כי היכולת הגרעינית של מדינתי איננה כבר איום, אלא מציאות". בנוסף, אמר ג'ונג און כי טווח הטילים של קוריאה הצפונית "מכסה את כל שטחה של ארצות הברית".