ארה"ב שיבחה את המחאה באיראן: "עם מדוכא מתקומם נגד הדיקטטור"

שגרירת ארה"ב באו"ם סתרה טענת מנהיגי הרפובליקה האסלאמית לפיה אויביה עומדים מאחורי ההפגנות ואמרה כי הן "ספונטניות". ממשל טראמפ קרא לפתוח את הרשתות החברתיות במדינה

שגרירת ארצות הברית באו"ם ניקי היילי סתרה אתמול (שלישי) את טענות מנהיגי איראן לפיהן ההפגנות במדינה הן מזימה של אויביה: "כולנו יודעים שזוהי שטות מוחלטת", אמרה היילי. "ההפגנות הן לגמרי ספונטניות ומתרחשות כמעט בכל עיר באיראן. זו תמונה מדויקת של אנשים מדוכאים שמתקוממים נגד הדיקטטורים שלהם", הוסיפה. כדי לחזק את טענתה, היילי קראה פוסטים של משתמשים איראנים ברשתות החברתיות, בהם הם מביעים תמיכה במפגינים.

סגן נשיא ארה"ב, מייק פנס, התייחס הלילה (רביעי) בטוויטר להפגנות המחאה באיראן: "אנו זקוקים לאנשים אוהבי חופש מכל העולם שיתייצבו לצד העם באיראן ונגד משמרות המהפכה. המשטר מגביל זכויות בסיסיות ומשתמש בכספה של איראן כי לתמוך בטרור בחו"ל במקום לעזור לעם האיראני

בנוסף, שיבחה היילי את האומץ של המפגינים האיראנים, וקראה למועצת האו"ם ולמועצת זכויות האדם בארגון לכנס ישיבת חירום בנושא המחאות במדינה.

>> לכתבות נוספות בחדשות עשר:

המשטרה בודקת: חשד לשחיתות במשרד ראש הממשלה

משה יוסף בחקירתו: העברתי 5 מיליון שקלים לדוד ביטן

צילום האלוף מעבר לגבול: ארגון בעזה מאיים על מפקד פיקוד דרום

 ניקי היילי, שגרירת ארצות הברית באו"ם
 

ניקי היילי, שגרירת ארצות הברית באו"ם( רויטרס)

 

בתוך כך, הממשל האמריקני קרא לממשלת איראן להפסיק לחסום את אפליקציית "אינסטגרם", "טלגרם" ורשתות חברתיות נוספות במדינה. בנוסף, עודדה ארה"ב את אזרחי המדינה להשתמש בתוכנות מיוחדות על מנת לעקוף את החסימות של האפליקציות המוכרות. משרד החוץ האמריקני קרא לכוחות הביטחון האיראניים לפעול באיפוק כלפי המפגינים "שוחרי השלום" במדינה.

 

כמו כן, הבית הלבן מסר אתמול כי נשיא ארצות הברית, דונלד טראמפ, עוד לא הגיע להחלטת סופית האם לחתום על פרישה של ארה"ב מהסכם הגרעין עם איראן בסוף ינואר. טראמפ איים בתקופה האחרונה לבטל את ההסכם שנחתם ב-2015 וטען כי הוא סותר את האינטרסים האמריקניים. עוד נמסר מהבית הלבן כי טראמפ רוצה לראות את איראן מכבדת זכויות אדם, ומפסיקה לממן טרור. 

בד בבד, נשיא צרפת, עמנואל מקרון, שוחח בטלפון עם מקבילו האיראני, חסן רוחאני, ועודד אותו להביע איפוק בהתמודדות עם הפגנות המחאה. לדברי הנשיא מקרון, חופש הביטוי והזכות להפגין חייבים להיות מכובדים. הנשיא מקרון אמר כי שר החוץ הצרפתי, ז'אן-איב לה דריאן, היה אמור לבקר באיראן השבוע אולם ביקורו נדחה.

ציוץ של טראמפ על ההפגנות: "סוף סוף העם האיראני מתנגד למשטר המושחת והברוטאלי"

 ההפגנות באיראן
 

ההפגנות באיראן( רויטרס)

 

ביום השישי להפגנות באיראן נרשמה עליית מדרגה במקרי האלימות בין המפגינים לכוחות הביטחון. הלילה נהרגו לפחות 9 מפגינים בעימותים ועשרות נפצעו. עד כה כ-30 מפגינים נהרגו מאז פרוץ העימותים.

ההפתעה הגדולה בגל ההפגנות נגד המשטר היא מספרן הגדול של הנשים שלוקחות חלק בהן. נשים עם רעלות תועדו מתעמתות עם שוטרים, ומפגינות תועדו מסירות את רעלותיהן כאות התרסה על מדיניות השלטון האסלאמי כלפי נשים. בכך מתבטא השינוי באופי המחאה, שהחלה כבעלת צביון כלכלי-חברתי, לבעלת צביון אנטי ממסדי ואנטי אסלאמי.

 מפגינה איראנית בועטת בכוחות המשטרה
 

מפגינה איראנית בועטת בכוחות המשטרה(חדשות עשר)

 

השלטונות באיראן משדרים מסרים של רגיעה כלפי חוץ ושהמצב בשליטה. אולם גיוסו של המנהיג העליון של איראן, עלי חמינאי, מראה כי במשטר מבינים כי היציבות בסכנה. היום הוא נועד בטהראן עם משפחות חללים והדגיש כבפניהן כי המחאה היא תוצאה של מזימה מבחוץ: "כל מתנגדינו שילבו ידיים כדי ליצור עבורנו בעיות".

השלטונות לא לוקחים סיכונים ונערכים לאפשרות של הידרדרות נרחבת במצב המדינה. במסגרת ההכנות, תודרכו כל הדוברים ברפובליקה האסלאמית להכין דפי מסרים ונאומים למצב בו הם יאלצו להסביר מדוע ירדו משמרות המהפכה לרחובות וירו למוות באזרחים, אם וכאשר תינתן לכך הפקודה.

ההערכה כרגע שיציבות המשטר איננה בסכנה, אך כל יום שהמחאה נמשכת עלול להביא לשינוי במציאות בשטח שיאיים על שלטון האיתללות.

 האייתואלה עלי חמינאי
 

האייתואלה עלי חמינאי (רויטרס)