חיילי צה"ל בתרגיל, רויטרס

בסיסים יאמצו בתי"ס, מפקדים ירצו למורים: התוכנית לעידוד הגיוס

שר החינוך הכריז על המהלך שאמור לחזק את הקשר שבין תלמידי התיכון לצה"ל. חלק מהצעדים יכללו הרחבת יחידת המורות החיילות והכפלת מספר התלמידים במסגרות ההכנה

  • פורסם ב:
  • 02/01/2018 15:35
  • |
  • עודכן ב:
  • 02/01/2018 17:13
  • |
  • כתבים:
  • עמרי מניב

ימים ספורים לאחר פרסום "מכתב השמיניסטים 2017" שבמסגרתו הצהירו תלמידי תיכון על סירובם להתגייס לצה"ל, הודיע היום (שלישי) שר החינוך, נפתלי בנט,  על תכנית חדשה להגברת המוטיבציה של תלמידי המדינה לגיוס לצה"ל. משרד החינוך הקצה לתכנית, שתכלול כמה צעדים, 80 מיליון ש"ח.

בין היתר, תינתן תוספת של 33 מיליון שקל לתוכניות להגברת המוטיבציה לגיוס לשירות משמעותי. נוסף לכך, יחוזק הקשר בין בסיסים צבאיים קרביים לבתי הספר: אוגדת עזה, בא"ח צנחנים, הנדסה קרבית, תותחנים, שריון - חט' 188, חיל הים ומג"ב יאמצו בתי ספר במטרה לחזק את הרצון של התלמידים לעשות שירות משמעותי. בתוך כך, הבסיסים יארחו את בתי ספר  ויחשפו את התלמידים לפעילות הצבאית של הבסיס והחיל. במקביל, בתי הספר יארחו קצינים וחיילים וישוחחו עימם על מורשת קרב. ביום הזיכרון לחללי מערכות ישראל יתקיימו טקסים משותפים. 

לכתבות נוספות בחדשות עשר >>

התפתחות דרמטית בפרשת ביטן: מקורבו משה יוסף מוסר עדות נרחבת

דרעי: בדקתי הלכתית אם גליק יכול להצביע - מתנצל אם פגעתי

תיעוד: מרדף משטרתי אחרי גנב רכב מסתיים בתאונה ובמעצר

 נפתלי בנט
 

נפתלי בנט( נחשון פיליפסון)

 

בד בבד, מפקדי יחידות קרביות יעבירו הרצאות לתלמידים ומפקדי פו"מ יערכו שיח עם המורים שיעסוק בחשיבות השירות הצבאי. צעד נוסף יהיה הכפלת מספר התלמידים במסגרות ההכנה לקראת הגיוס לצה"ל מ-5,150 ל-10,000 מתגייסים. שבוע הגדנ"ע יורחב גם כן - מ-20,000 חניכים לכ-30,000 חניכים.

הרשויות המקומיות גם יהיו חלק מהתכנית של השר בנט: במסגרת התכנית ב-180 רשויות יחוזקו ויורחבו התוכניות הקיימות בתוך בית הספר ומחוצה לו. במסגרת יום הלימודים יוקצו לשעת מחנך לפחות שמונה שעות לטובת שיחות לקראת הגיוס. כמו כן, לאחר יום הלימודים יפעלו מסגרות שונות ותורחב כמות מרכזי ההכנה ברשויות אשר יתאמו, ירכזו ויבקרו באמצעות מנהל מחלקת הנוער את כלל הפעילויות העירוניות העוסקות בגיוס והכנה לשירות צבאי/לאומי-אזרחי.

 חיילי צה"ל בתרגיל
 

חיילי צה"ל בתרגיל דובר צה"ל

 

במסגרת המרכזים, יוקנו לתלמידים בני הנוער ערכים, ציונות ועידוד לעשייה חברתית וצבאית, יפעלו להעלות את שיעורי הגיוס בקרב צעירים שעבורם הגיוס לצה"ל הוא רשות, יעודדו את גידול שיעור הקצונה והשירות הקרבי, יפעלו לצמצם נשירת חיילים במהלך השירות הסדיר בקרב בני ובנות העיר, יתקיימו ערבי הורים לבני נוער הלומדים בכיתות י"א וי"ב העומדים לקראת שירות צבאי, יתנו מידע, הכוונה וייעוץ להורים ולבני הנוער, יתקיימו כנסי מתגייסים לבוגרי תלמידי י"ב.

עוד הודיע השר הבנט כי יוגדל היקף המורות החיילות. בהתאם לזאת, בשנה הבאה יגדל מספרן מ- מ-400 ל-500 מורות חיילות, כאשר בתהליך של חמש שנים הוא יוגדל ל- 700 מורות חיילות.

"היום אנחנו יוצאים עם תכנית מקיפה להגברת המוטיבציה לגיוס לשירות משמעותי בצה"ל. לצד מצוינות בהישגים: במתמטיקה, באנגלית ובשאר המקצועית, אנו במשרד החינוך  פועלים גם להנחלת ערכי הציונות. ולכן הוריתי למערכת החינוך להירתם בכל כוחה לשיתוף  פעולה עם צה"ל ומשרד הביטחון בתוכנית להגברת המוטיבציה לשירות ביחידות הקרביות בצה״ל, בשנת ה-70 למדינת ישראל שירות בצה"ל הוא לא רק חובה אזרחית רגילה אלא זכות גדולה ומשימה לאומית ראשונה במעלה", מסר השר בנט.